100 najważniejszych zdjęć świata. Edward Weston, Akt

100 najważniejszych zdjęć świata. Edward Weston, Akt

Edward Weston uważany jest za wielkiego innowatora, który do tradycji fotograficznej podchodził w twórczy sposób. Dziś akty jego autorstwa wyznaczają światowy standard.To akt, w którym nie nagość ma pierwszorzędne znaczenie, to raczej obraz, w którym ludzkie ciało jest potraktowane jak tworzywo rzeźbiarskie, piękne, estetyczne, wykreowane przez światło i cień. Ideą tego zdjęcia nie jest wzbudzenie pożądania, nie chodzi w nim o pokazanie seksualności wprost – Weston z ciała modelki stworzył kompozycję doskonałą.
Edward Weston prawie całą swoją twórczość poświęcił poszukiwaniu doskonałości w otaczającym świecie. Słynne są jego zdjęcia kamieni, kwiatów czy nawet warzyw, które sfotografował tak, że przestaje mieć znaczenie obiekt na zdjęciu – ważne jest to, że obraz jest po prostu piękny (bardzo znane jest zdjęcie papryki, która wygląda jak przepiękna rzeźba). Weston najbardziej lubił fotografować obiekty, będące dziełem natury – elementy pejzażu, rośliny i ludzkie ciał, ma w dorobku bardzo wiele aktów.
Badacze podzielili twórczość Westona w dziedzinie aktu na dwa okresy: pierwszy (do połowy lat 30.), gdy ciało było dla fotografa tworzywem do ułożenia prawie abstrakcyjnego obrazu (taki właśnie jest akt, widoczny obok), oraz na kolejny – liczony od drugiej połowy lat 30. – gdy na zdjęciach pojawiają się twarze modelek, gdy zaczyna mieć znaczenie, kim dokładnie jest sfotografowana dziewczyna, gdy już nie ukrywa się jej tożsamości i cielesności.
Niezależnie od tego, z którego okresy pochodzi zdjęcie – wszystkie są już klasykami w swojej kategorii.

100 najważniejszych zdjęć świata Edward Weston
Fot. Edward Weston
 

Reklama

Autor: Anna CymerNajnowsze fotografie

uliczka Spring 10-Monika-Chmielewska 9-Monika-Chmielewska 8-Monika-Chmielewska 7-Monika-Chmielewska 6-Monika-Chmielewska