14 sierpnia 2009, 08:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 6343 razy

18x24 - Warsztaty klasycznej fotografii wielkoformatowej

18x24 - Warsztaty klasycznej fotografii wielkoformatowej

Dom Pracy Twórczej w Wigrach zaprasza na "18x24 – Warsztaty klasycznej fotografii wielkoformatowej", które odbędą się w dniach 15-16 sierpnia 2009 oraz 20 sierpnia 2009.

"18 x 24" to rozmiar negatywu (podany w centymetrach) w fotografii klasycznej, używany w aparatach wielkoformatowych. Tak zatytułowano warsztaty, które będą oparte o pracę aparatem wielkoformatowym, a dotyczyć będą przede wszystkim przybliżenia tej starej, klasycznej techniki fotograficznej obywatelom współczesnego "cyfrowego" świata.
Uczynią to, podczas najbliższego Jarmarku Wigierskiego, 15 i 16 sierpnia w ogrodach przyklasztornych w Wigrach, studenci poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych - Piotr Cierebiej, Michał Zieliński, Tomasz Hołyński, Mateusz Skóra. W trakcie warsztatów będzie można nie tylko podejrzeć technikę pracy z takim aparatem i wypytać o szczegóły techniczne. Będzie również można zamówić wykonanie portretu w tej, rzadkiej już, formie.

Młodzi adepci fotografii są w trakcie realizacji projektu artystycznego pn. "Granice", którego część, w formie powiększeń fotograficznych, będzie można obejrzeć na spotkaniu autorskim, w Galerii Fotografii im. Edwarda Hartwiga w Wigrach, 20 sierpnia 2009 roku o godzinie 18:00.


Credo projektu "Granice".

Granicą jest to, co na człowieku wyciska piętno.
Bardzo głębokie, aż do jego podświadomości.

"Podstawowe założenie sprowadza się do podążania śladami dawnej, nieistniejącej już granicy Polski sprzed 1939 roku i fotografowania ludzi obecnie tam żyjących. Do tego celu używamy starego aparatu wielkoformatowego Mentor 18x24. Zarówno fotografowane miejsca jak i wybór rzadko już dziś używanej techniki fotograficznej, sprawia, że odniesienie historyczne staje się jednym z istotnych elementów działania. Skupiamy się przede wszystkim na osobach portretowanych, próbując odpowiedzieć na pytanie, na ile dawna, nieistniejąca granica jest dziś obecna w świadomości i życiu mieszkających tu ludzi. Jednocześnie granica historyczna stanowi jedynie pretekst do postawienia pytania o inne granice: bliższe i dalsze, świadome i te nieuświadomione oraz ich rolę, jaką odgrywają one w ludzkim życiu."

Szczegóły na www.wigry.org



www.swiatobrazu.pl