20 maja 2019, 08:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4160 razy

6 decyzji, które musisz podjąć, zanim zrobisz portret w plenerze

6 decyzji, które musisz podjąć, zanim zrobisz portret w plenerze

Jay Morgan pracuje jako fotograf od ponad dwudziestu lat, chętnie dzieląc się swoim doświadczeniem - ostatnio skupił się na wykonaniu portretu w plenerze i przedstawił sześć decyzji, które warto podjąć, zanim przystąpisz do zdjęć.

1. Opieraj się na szkicach

Ważnym jest, żebyś rysował swoje pomysły - z dwóch powodów. Po pierwsze, nosząc przy sobie szkicownik i rysując sceny, które chciałbyś sfotografować, spontaniczne pomysły, a nawet przedmioty, które uznasz za fotogeniczne, po kilku tygodniach będziesz zaskoczony, ile ciekawych portretów masz do zrobienia. Nie zdajemy sobie sprawy, ile cudownych pomysłów umyka nam w codziennej bieganinie. Po drugie - rysunek sceny, którą chcesz sfotografować, natychmiast pokaże Ci zasadność takiej kompozycji, łatwiej wychwycisz zbędne elementy i zadbasz od porządek w kadrze.
 
portret plener

2. Lokalizacja

Mój naszkicowany pomysł (dziewczyna z latawcem) jasno wskazuje lokalizację, którą jest wzgórze. Jednak samo znalezienie wzgórza to dopiero połowa sukcesu. Zrób panoramę 360 stopni (wystarczy obracać się z aparatem w koło i patrzeć przez wizjer) i przeanalizuj, która perspektywa będzie najlepsza.
 
portret plener
 
 
portret plener
 
 

3. Prostota

Jesteśmy już na etapie, na którym wiemy, jaką scenę chcemy sfotografować i gdzie. Zapewne około 30% elementów, które znajdują się w kadrze jest zbędnych. W tym przypadku też może pomóc Ci zabawa z perspektywą. W moim przypadku wystarczyło unieść obiektyw w górę, aby zwiększyć powierzchnię nieba na zdjęciu, a tym samym usunąć rozpraszające fragmenty ukształtowania terenu.
 
[kn_advert]

4. Wybór stroju

Pamiętaj, aby wybierać kolory, które się uzupełniają w obrębie całej sceny. W przypadku mojego portretu wybrałem żółtą sukienkę z powodu żółtych kwiatów na wzgórzu, a kombinacja błękitu nieba z kolorem żółtym zawsze daje doskonały efekt. Kolejną decyzję dotyczącą kolorystyki podjąłem względem latawca – wybrałem czerwony, ponieważ chciałem, aby wyróżniał się i nie mieszał się z niczym innym. Zawsze mam pod rękę koło barw.
 
portret plener

5. Model i rekwizyty

Dla mojej sceny wyobraziłem sobie dziewczynę o blond włosach w zwiewnej sukience, która będzie korespondować z latawcem. Nie mogłem zakładać, że w dniu wykonania portretu będzie wietrzna pogoda. Chciałem mieć pewność, że latawiec znajdzie się w powietrzu tak gdzie sobie tego życzę, więc zabezpieczyłem go żyłką wędkarską przyczepioną do podniesionego statywu, a ogon przywiązaliśmy do niektórych kwiatów.
 
portret plener

6. Oświetlenie (pora dnia)

Oczywiście, że dobre zdjęcie można wykonać o każdej porze dnia, ja jednak tym razem pozostałem konserwatywny i wybrałem złotą godzinę. Fotografowanie w okolicach zachodu słońca i wschodu słońca, to najlepsza pora dnia na wykonanie portretu w plenerze.
 
portret plener


www.swiatobrazu.pl