60,5 megapikseli - pokaz możliwości przystawki cyfrowej Phase One P65+

60,5 megapikseli - pokaz możliwości przystawki cyfrowej Phase One P65+

Minęło już kilka miesięcy od Photokiny i produkty tam prezentowane trafiają do rąk szerokiego grona odbiorców. Jednym z najbardziej oczekiwanych profesjonalnych urządzeń jest przystawka cyfrowa Phase One P65+. Jest ona owocem współpracy firmy Phase One z Dalsa Semiconductors. Dzięki uprzejmości warszawskiej firmy Photoproduction - dziś prezentujemy możliwości tego urządzenia.


Wstęp


 

Chip wyprodukowany przez Dalsę na potrzeby tej przystawki powstał dzięki współpracy inżynierów obu firm i wszystko wskazuje, że w związku z tym nie będzie sprzedawany innym producentom przystawek cyfrowych. Phase One P65+ to pierwsza przystawka formatu 6x4,5. Jej sensor mierzący dokładnie 40,4x53,9mm ma o 20% większe pole niż w każdej innej obecnie produkowanej przystawce cyfrowej.


Źródło: www.phaseone.com

Reklama
Powiększenie rozmiaru matrycy powoduje, że nie potrzeba już przeliczać ogniskowej obiektywów i pozwala wykorzystywać całe pole ich obrazowania. Daje to wreszcie możliwość 100% wykorzystania obiektywów szerokokątnych. Pozwoliło to również na zwiększenie o 50% rozdzielczości matrycy przy jednoczesnym zmniejszeniu pojedynczego piksela zaledwie o 0,8 mikrona - z 6,8 na 6 mikronów (w porównaniu do wcześniejszego modelu - PhaseOne P45+).
Udoskonalona  konstrukcja chipa oraz procesor wspierany 1,3 GB pamięci RAM pozwala na pracę z prędkością 1 klatki na sekundę i zapis obrazu o rozdzielczości 60,5 mln pikseli w formacie IIQ RAW.

 
Źródło: www.phaseone.com

Ponad 60 mln pikseli pozwala na swobodne przekadrowywanie i dostosowanie zdjęcia do różnych formatów. Tak wysoka rozdzielczość umożliwia wykorzystanie zdjęcia zarówno jako poziomego billboardu jak i pionowego citylight-u.

P65+ pochwalić się może niespotykaną dotychczas pojemnością tonalną sięgającą 12,5 EV. To wynik deklasujący nie tylko lustrzanki małoobrazkowe, ale nie dający także szans żadnemu innemu producentowi przystawek. To właśnie w gigantycznej pojemności tonalnej, reprodukcji barw i doskonałym oddaniu subtelnych przejść tonalnych zarówno w światłach jak i w cieniach obrazu należy doszukiwać się największych obok rozdzielczości zalet tego modelu. Zainteresowanych zapraszamy na stronę producenta www.phaseone.com.

Niestety cena nowej przystawki jest dość duża, blisko 30.000 euro + Vat. Mamy jednak dobrą informacje już od połowy kwietnia P65+ w zestawie z aparatem Hasselblad H2 i obsługującym sprzęt asystentem można wynająć w warszawskiej firmie Photoproduction, która jest drugą w Europie wypożyczalnią oferującą ten model - www.photoproduction.pl


tekst:  Maciek Waszkiewicz 

 

 

Na kolejnych stronach prezentujemy przykładowe fotografie. 

 


Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl1 2 3 4Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Czytaj takżeKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Najnowsze fotografie

Mazury, cud natury Drogą pylistą, drogą polną.. widok na wodę Klify Moheru kierunek Mała Dama Polonina Wetlinska