15 lipca 2011, 08:55
Autor: Dominik Tomaszczuk
czytano: 51395 razy

Adobe Photoshop dla początkujących - ostrzenie zdjęcia

Adobe Photoshop dla początkujących - ostrzenie zdjęcia

Brak ostrości to zmora fotografów, może popsuć każde ujęcie. Na szczęście - pod warunkiem, że defekt nie jest zbyt mocny - z pomocą przychodzi Adobe Photoshop. Program pozwala na częściową korektę ostrości obrazu, która nieraz ratowała skórę nawet zawodowym autorom.

Czytaj także: Adobe Photoshop dla początkujących - korekta poziomów
Czytaj także: Adobe Photoshop dla początkujących - korekta kontrastu
Czytaj także: Adobe Photoshop dla początkujących - prostowanie horyzontu
Czytaj także: Adobe Photoshop dla początkujących - przyciemnianie i rozjaśnianie zdjęcia

Niewyraźne zdjęcia to problem, z którym boryka się każdy fotografujący. Jeśli brak ostrości jest znaczny, wynikający na przykład z mocnego poruszenia - fotografia jest niemożliwa do "uratowania". Jednak jeśli obraz jest lekko niewyraźny, wystarczająco by zakłócać prawidłowy odbiór zdjęcia, ale nie dyskwalifikujący go w pełni - możemy dokonać odpowiedniej korekty w programie Adobe Photoshop. Warto wypróbować opisane poniżej metody nawet na zdjęciach, które pozornie wydają się prawidłowe. Często zdarza się, że poprawienie ostrości teoretycznie ostrych zdjęć, pozwala na wydobycie ich ukrytych walorów.

Adobe Photoshop ma bardzo wiele funkcji, z których do ostrzenia przydaje się kilka. Poniżej opiszemy jedną z metod tego rodzaju korekty.

Najpopularniejszą metodą jest korzystanie z narzędzia Maska Wyostrzająca (Unshartp Mask). Zaczynamy od otwarcia wybranego zdjęcia w Adobe Photoshop oraz wybrania z menu Filtr->Wyostrzanie (Sharpen)->Maska Wyostrzająca (fot. nr 1).

Adobe Photoshop wyostrzanie
Fot. nr 1. Maska Wyostrzająca

Na ekranie pojawi się okno z ustawieniami (fot. nr. 2). Teraz musimy ręcznie dobrać ustawienia Wartości (Amount), Promienia (Radius) i Progu (Treshold). Niestety nie ma ustawień uniwersalnych, które pasowałyby do każdego zdjęcia - musimy eksperymentować i dopasowywać parametry do zdjęcia i jego przeznaczenia (np. zdjęcie, które zamierzamy wydrukować, prawdopodobnie będzie wymagało mocniejszego wyostrzenia).

Adobe Photoshop wyostrzanie
Fot. nr 2. Ręcznie dobieramy parametry korekty

Przykładowe zdjęcie (fot. nr 3) potraktowaliśmy maską wyostrzającą o parametrach: Wartość 99, Promień 1, Próg 1 i otrzymaliśmy obraz o wiele bogatszy w szczegóły (fot. nr 4).

Adobe Photoshop wyostrzanie
Fot. nr 3. Zdjęcie przed korektą wydaje się ostre, ale w detalach widać rozmycie

Adobe Photoshop wyostrzanie
Fot. nr 4. Na pierwszy rzut oka nie widać różnicy, ponieważ zdjęcia są małe, jednak po przyjrzeniu się detalom (np. koronom drzew) łatwo jest zauważyć poprawę

Oceniając efekt, zawsze zwracajcie uwagę na detale, takie jak małe napisy na drogowskazach, czy korony drzew - krawędzie powinny być zdecydowanie wyraźniejsze przy wprowadzeniu korekty. Uwaga - nie wolno przesadzić. Przeostrzone zdjęcia wyglądają nienaturalnie i nieciekawie (fot. nr 5).

Adobe Photoshop wyostrzanie
Fot. nr 5. Zdjęcie jest wyraźnie przeostrzone, nieładnie wygląda. Zastosowane parametry to: Wartość 132, Promień 1,6, Próg 2

Nowsze wersje programu Adobe Photoshop dysponują większą gamą opcji i możemy w nich wyostrzyć obraz na inne sposoby (np. poprzez narzędzie Inteligentne Wyostrzanie), jednak opisana metoda jest podstawą, którą warto znać. Jeśli opanujecie ją dobrze, poradzicie sobie także z bardziej zaawansowanymi narzędziami.



www.swiatobrazu.pl