12 stycznia 2017, 18:44
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2671 razy

Alarmujące zachowania na zdjęciach Esther Hovers

Alarmujące zachowania na zdjęciach Esther Hovers

Rzucenie się do biegu, stanie zbyt długo w jednym miejscu, wielokrotnie spoglądanie przez ramię - każdy robi te rzeczy od czasu do czasu, i zwykle nie jest to powodem do niepokoju. Jednak w projekcie fotograficznym Esther Hovers wszystkie te czynności wydają się być bardzo podejrzane i sugerują zbliżające się przestępstwo.

Fotografie Esther Hovers mają naśladować kadry rejestrowane przez monitoring, które przez inteligentne oprogramowanie kamer zostałyby uznane za zachowania podejrzane, poprzedzające wykroczenie lub przestępstwo. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu współczesne kamery monitoringu mogą między innymi wykryć nieprawidłowe i podejrzane zachowania, gdy np. ktoś porzuca pakunek lub plecak na ruchliwym rogu ulicy - i w takim przypadku ostrzec władze. To oczywiście rodzi burzliwą dyskusję na temat prywatności, bezpieczeństwa i kontroli. Hover ma nadzieję za pomocą języka fotografii przyczynić się do wzbogacenia tej dyskusji.
 
"Projekt ma na celu postawienie pytań dotyczących zachowań, które mogą zostać uznane za podejrzane i zachowań normalnych w obrębie przestrzeni publicznej. Czy inteligentna kamera może tu być sędzią?" – zastanawia się fotografka.
[kn_free]
[kn_advert]
 
Oprogramowanie do rozpoznawania obrazu, a co za tym idzie podejrzanych zachowań działa za pośrednictwem kamer instalowanych w miejscach publicznych, takich jak dworce i lotniska tranzytowe, wszędzie tam, gdzie może "nauczyć się" normalnych wzorców aktywności, aby następnie sygnalizować wystąpienie czegoś niezwykłego. Obecnie zostały one zainstalowane m.in. w Bostonie, Chicago i Waszyngtonie, są testowane również na lotnisku Schiphol w Amsterdamie i w miastach takich jak Tilburg i Eindhoven.
 
Eksperci od bezpieczeństwa w Holandii podają siedem zachowań, oznaczonych przez oprogramowanie kamer czerwonym alarmem: stanie w jednym miejscu zbyt długo, poruszanie się za szybko, stanie na rogu, patrzenie przez ramię, chodzenie pod prąd ruchu pieszego, pozostawienie czegoś, skupiska osób, w których następuje nagłe załamanie synchronizacji ruchów między ludźmi.
 
Nie wszystkie zachowania poprzedzające przestępstwo wyglądają szczególnie podejrzanie, i nie wszystkie podejrzane zachowania poprzedzają przestępstwa. Hovers ma ambiwalentny stosunek do inteligentnych kamer, trudno jej odnaleźć kompromis pomiędzy wolnością osobistą a bezpieczeństwem publicznym. "Jestem sceptyczna w odniesieniu do tego rodzaju rozwiązań, ale też naprawdę rozumiem potrzebę prewencji i bezpieczeństwa" – mówi fotografka.
 
Każde zdjęcie Esther Hovers  zawiera co najmniej jeden przykład zachowań, które mogą zostać rozpoznane jako podejrzane. W niektórych przypadkach, takich jak walizka zostawiona na rogu ulicy, to prosta do odgadnięcia przez widza zagadka. Jednak  w większości przypadków dość trudno zdefiniować zachowania, które mogą spowodować alarm automatycznego systemu bezpieczeństwa. 
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
Fot. Esther Hovers
 
 


www.swiatobrazu.pl