22 października 2013, 13:30
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4070 razy

André-Jacques Garnerin - rocznica pierwszego skoku ze spadochronem na Google Doodle. Jak się teraz fotografuje skoki?

André-Jacques Garnerin - rocznica pierwszego skoku ze spadochronem na Google Doodle. Jak się teraz fotografuje skoki?

André-Jacques Garnerin 22 października 1797 roku jako pierwszy skoczył ze spadochronem z wysokości około 700 m - na ziemi wylądował cały i zdrowy.

André-Jacques Garnerin urodził się w 31 stycznia 1769 roku w Paryżu i był pilotem balonowym. Zaprojektował i skonstruował pierwszy  spadochron wykorzystując siedmiometrową płachtę jedwabiu. Zamiłowanie do skoków spadochronowych podzielała z nim jego żona Jeanne i bratanica Eliza. Cała trójka wykonywała skoki w całej Europie, również w Warszawie.
 
[kn_advert]
 
Obecnie skoki spadochronowe dostępne są dla wszystkich chętnych – voucher na skok można kupić nawet w sklepach z książkami. O czym należy pamiętać podczas wykonywania zdjęć w trakcie skoku? 
 
Niklas Daniel, fotograf specjalizujący się w fotografii skoków spadochronowych, przygodę z wykonywaniem zdjęć w powietrzu rozpoczął, gdy pracował jako instruktor w tunelu aerodynamicznym, gdzie ćwiczyli skoczkowie. Profesjonalny zespół skoczków zaproponował mu współpracę – dopóki Niklas Daniel będzie dokumentować ich skoki nie będzie ponosić kosztów za udział w ich wyprawach. Natychmiast kupił używany kask z kamerą i zaczął ćwiczyć. 
 
 
 
Fot. Niklas Daniel
 
"Najlepszym miejscem na aparat jest głowa, ręce powinny być wolne. Obecnie na co dzień używam aparatu Canon 7D, który wyzwalam, za pomocą systemu kontroli Hypeye D PRO, który daje mi pewność, że zdjęcie będą dokładnie takie, jak planuje. Najbardziej udane fotografie w powietrzu wykonuje się używając szerokokątnych obiektywów (od 6 mm - 18 mm). Ponieważ większość skoków spadochronowych odbywa się w ciągu dnia, najczęściej ustawiam tryb priorytetu migawki TV, 1/1250 s i ISO 400. Wykonywanie zdjęć wcześnie rano lub o zachodzie słońca może być trudne. Oczywiście można stosować lampy błyskowe, ale gdy zabieramy ze sobą więcej sprzętu trzeba wziąć pod uwagę znacznie większe obciążenie szyi." - mówi fotograf.
 
 
 
 
Fot. Niklas Daniel
 
 
 
Fot. Niklas Daniel
 
Google Doodle z okazji rocznicy pierwszego skoku spadochronowego André-Jacques Garnerin’a to również zabawa w której sterujemy spadochronem. Najciekawsze jest miejsce lądowania - czasem to woda, czasem żaglówka, a czasem nawet grzbiet wieloryba. 
 
 


www.swiatobrazu.pl