3 marca 2016, 15:09
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4995 razy

Aukcja fotografii Edwarda Hartwiga

Aukcja fotografii Edwarda Hartwiga

80 autorskich odbitek fotografii jednego z najsławniejszych polskich artystów fotografików XX w., Edwarda Hartwiga, znajdzie się wśród prac wystawionych na licytację podczas aukcji kolekcji fotografii Arnauda Delasa. Wydarzenie odbędzie się 17 marca 2016, w Londynie. Spodziewane ceny dostępnych do nabycia zdjęć sięgają obecnie £700 za odbitkę.

W ciągu 50-ciu lat swojej twórczości Edward Hartwig osiągnął mistrzostwo w dziedzinie fotografii. Jego prace, które niejednokrotnie stanowią efektywne połączenie fotografii z grafiką, oddają w pełni intensywność uchwyconej właśnie chwili. Wśród przedstawionych na zdjęciach tematów, obok motywów drzew i polskich pejzaży, znaleźć można nawiązania do sylwetki ludzkiej, teatru czy architektury.

Hartwig był przekonany że dogłębne poznanie medium fotografii możliwe jest wyłącznie poprzez eksperymentowanie oraz innowację. W celu wzmożenia intensywności wyrazu oraz dynamiki w swoich czarno białych pracach wykorzystywał wysoki kontrast światłocienia, mieszał też motywy abstrakcyjne z realistycznymi. Jego zainteresowanie odbiorem natury oraz skupienie na jej detalu, które cechuje zarówno zamiłowanie do realizmu jak i do ucieczki w senną wizje, zaowocowało bogactwem form, które obecne są w jego twórczości.

 

ZIMA Odbitka sygnowana 1.1. Tytuł oraz pieczęć autorska na odwrocie. Odbitka srebrowa, wykonana około 1957 r. Rozmiary: 27 cm na 28,5 cm. Spodziewana cena: £500 - £700. Fot.  Edward Hartwig 

STUDIUM DRZEW ZIMĄ Odbitka sygnowana 1.r. Tytuł oraz pieczęć autorska na odwrocie. Odbitka srebrowa z 1972 r. Rozmiary: 34 cm na 44 cm. Spodziewana cena £300 - £500. Fot.  Edward Hartwig 

"Zmieniająca się wraz z porami roku przyroda odsłania wciąż nowe, uwodzące go oblicze: raz widzi ją w romantycznej mgle, to znów w sposób tak realistyczny, że chciałoby się, najdosłowniej, dotknąć fotografowanej przez niego szorstkiej kory drzewa lub gładkiej powierzchni lśniącego liścia. Zmieniająca się optyka nie świadczy bynajmniej o próbach zmiany stylu - jest świadectwem stałych poszukiwań… spowodowanych pragnieniem utrafienia w samo sedno…" (Z książki Polska Edwarda Hartwiga, Oficyna Wydawnicza, JUMAR)  

[kn_advert]

Arnaud Delas – Fotografie

Aukcja odbędzie się o godzinie 12, we czwartek, 17 marca 2016 r.

Katalog online dostępny od pon. 7 marca 2016 r. - www.25BlytheRoad.com

Godziny otwarcia wystawy w 25 Blythe Road Gallery:

Od wydawcy:

Edward Hartwig (1909 2003)

Urodzony w Łodzi, mieszkał w Moskwie, a następnie od 1918 r. - w Lublinie. Tam w latach 20. powstały pierwsze prace fotograficzne Edwarda. Były to głównie pejzaże, inspirowane przez dorobek Jana Bułhaka. W 1929 r. odbyła się pierwsza indywidualna wystawa artysty. W latach 1935 - 1937 kontynuował naukę w Instytucie Graficznym w Wiedniu w pracowni prof. Rudolfa Kopitza. W czasie II wojny światowej prawie cały dorobek Hartwiga uległ zniszczeniu. Sam artysta, aresztowany przez NKWD w 1944 r. i zesłany do łagru, spędził tam trzy lata. Po wojnie zamieszkał w Warszawie. W 1947 r. był współzałożycielem Związku Polskich Artystów Fotografików, z czasem jego członkiem honorowym. Był też członkiem międzynarodowej organizacji sztuki fotograficznej FIAP, przez którą został uhonorowany najwyższym tytułem: Honoraire Excellence FIAP. W latach 40. uczestniczył w wystawach nurtu awangardowego: "Nowoczesna Fotografia Polska", Warszawa 1948 r. i "I Wystawa Sztuki Nowoczesnej", Kraków 1948/49. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu, Brukseli, Atenach, Amsterdamie, Turynie, Mediolanie, Padwie, Londynie, Berlinie, Dreźnie, Hamburgu, Pardubicach, Budapeszcie, Houston i Chicago. Uczestniczył także w wielkiej liczbie wystaw zbiorowych. Najważniejsze to: Międzynarodowa Wystawa Fotografii Europejskiej "Fotografowie poszukujący" w Anglii w 1985 r., a także kilkakrotne zaproszenia do udziału w międzynarodowych ekspozycjach "10 Fotografików Świata" oraz "10 Wielkich Fotografików Świata". Oprócz tego w 1960 r. zdobył medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie za fotografię sportową. Jego ulubionymi tematami były pejzaż i portret, od 1950 r. przez 30. lat zajmował się również zawodowo fotografią teatralną. Układał swe prace w tematyczne albumy. Wydał ich ok. 30, m. in.: Fotografika, Kulisy teatru, Wariacje fotograficzne, Pieniny, Moja ziemia Akropol, Żelazowa Wola, Wierzby, Halny. Preferował fotografię czarno-białą, choć eksperymentował również, od lat 70. po 90., z fotografią barwną. Pod koniec życia tworzył fotografię abstrakcyjną. (źródło agraart.pl)

Arnaud Delas

Arnaud Delas jest uznanym ekspertem w dziedzinie fotografii, który szczególnym zainteresowaniem darzy XIX oraz XX wieczną fotografię o tematyce obejmującym podróże, odkrycia, naukę, portret oraz akt. Jest on założycielem Galerii Hypnos w centrum Paryża, którą prowadził od 1996 roku przez 9 lat. Był także wystawcą na wielu targach fotograficznych na całym świecie. Dokonał znaczących odkryć w dziedzinie fotografii, w Wielkiej Brytanii i we Francji, między innymi odnajdująć nieznane zdjęcie Artura Rimbauda zrobione w Sheikh Othman około 1883r. Ostatnio skatalogował również istotną kolekcję papierowych negatywów Felixa Teynarda zrealizowanych podczas ekspedycji Teynarda do  Egiptu w latach 1851 - 1852. Jedno ze zdjęć tej kolekcji zostało sprzedane za 155 tysięcy euro. Arnaud Delas pełni obecnie rolę specjalnego konsultant galerii przy 25 Blythe Road.



www.swiatobrazu.pl