13 marca 2006, 19:16
Autor:
czytano: 1815 razy

Beat Streuli w Bunkrze Sztuki

Beat Streuli w Bunkrze Sztuki

W krakowskim Bunkrze Sztuki od 16 marca można oglądać wystawę Beata Streuli „Kraków October 2005 / Cities 2001-2006” jednego z najwybitniejszych szwajcarskich artystów, który zajmuje się portretowaniem ludzi na ulicach różnych miast świata. Ulica jest dla artysty polem obserwacji. Dyskretnie używając teleobiektywu wychwytuje z tłumu twarze, które zwróciły jego uwagę. Utrwalone portrety prezentuje w postaci projekcji wideo, pokazów slajdów oraz wielkoformatowych wydruków fotograficznych naklejanych na ścianach. W Bunkrze Sztuki zobaczymy twarze przechodniów z Brukseli, Nowego Jorku, Tokio i Wenecji oraz portrety mieszkańców Krakowa zrealizowane podczas pobytu artysty w Polsce.

Beat Streuli od wielu lat zajmuje się realizacją filmów wideo i tworzeniem wielkoformatowych fotografii przy użyciu teleobiektywu.
Fotografując Streuli skupia się przede wszystkim na twarzach, utrwalając emocje, jakie się na nich pojawiają. Tworzy portrety współczesnego społeczeństwa. Artyście zależy na tym, żeby „przyłapać" poszczególne osoby w momencie, gdy zatapiają się we własnych myślach i tracą poczucie bycia w publicznej przestrzeni. Stara się pokazać prawdę i złożoność miejskiego życia, z jego blaskami i cieniami.
Hasło Beata Streuli brzmi: „Chcę żeby moje instalacje fotograficzne były duże i piękne, tak jak filmy i duże billboardy, tylko bez tego handlowania bezsensownymi produktami."
Artysta często portretuje te fragmenty miasta, które są wyznaczane przez znane i popularne deptaki czy modne ulice sobotnich zakupów.
Jednak, mimo że Streuli pokazuje poszczególnych przechodniów z bardzo bliska, intymnie, jego zdjęcia nie są opowieściami o konkretnych ludziach, ale stanowią raczej próbę pokazania człowieka uniwersalnego. Stosując od lat tę samą metodę kompozycyjną – umieszczanie postaci w centrum fotografii, często na nieostrym tle – wydobywa pojedynczego człowieka z wielkomiejskiej rzeczywistości, w którą na moment został uwikłany. Streuli chętnie portretuje młodych ludzi, gdyż ich ciała i twarze mają w sobie tę potencjalność identyczności, która powoduje, że masowo produkowany przedmiot jest zawsze taki sam.

Beat Streuli w Bunkrze Sztuki

Beat Streuli w Bunkrze Sztuki

Beat Streuli (ur. 1957)
Szwajcarski fotograf i twórca filmów wideo mieszkający w Dusseldorfie. Swoje prace pokazuje od 1984 roku zarówno na wystawach indywidualnych, m.in. w Dusseldorfie, Zurychu, Lucernie, Kolonii, Mediolanie, Paryżu, Nowym Jorku, Wiedniu, Kopenhadze, Barcelonie, Waszyngtonie, Los Angeles, Madrycie jak i w ramach pokazów zbiorowych. Jego prace znajdują się w ważnych światowych kolekcjach: Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Contemporary Art w Chicago, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w San Francisco, Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie czy Museum of Contemporary Art w Los Angeles, a także w wielu kolekcjach prywatnych. Część jego fotografii jest wystawiana w formie permanentnych instalacji, m.in. w Stadtsparkasse w Dusseldorfie, Style Company Building w Osace, Dallas Fort Worth Airport w Dallas czy Hypovereinsbank w Monachium. Artysta zrealizował serie fotograficzne portretując wiele światowych metropolii, m.in.: Paryż, Kopenhagę, Wiedeń, Nowy Jork, Sydney, Melbourne, Tokio, Marsylię. Szczególne miejsce pośród jego fotografii zajmują cykle poświęcone znanym ulicom: 8 Aleja i 35 Ulica w Nowym Jorku i londyńska Oxford Street. Swoje slajdowe instalacje pokazywał m.in. w Sydney, Tokio, Londynie i Marsylii.

Więcej informacji na stronie: www.beatstreuli.com

Beat Streuli w Bunkrze Sztuki

Patroni Medialni Wystawy: Gazeta Wyborcza, Przekrój, TVP 3 Kraków, Portal Onet.pl, Portal Cracow-life.com, RMF Maxxx, RMF Classic, Biuletyn Fotograficzny, ŚwiatObrazu.pl

Beat Streuli w Bunkrze Sztuki

 

Wsparcie finansowe wystawy: Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia
Sponsor Wystawy: Papyrus
Katalog wydano dzięki finanowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej 

 

Bunkier Sztuki
Kraków, Pl. Szczepański 3a
Tel.: 12 422 40 21, 422 10 52
Wernisaż: 15 marca, godz. 18
Czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków
w godz. 11-18 do 7 maja 2006



www.swiatobrazu.pl