30 maja 2014, 12:45
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3723 razy

Centrum Szkoleniowe Szlachetnej Fotografii

Centrum Szkoleniowe Szlachetnej Fotografii

Fotografia stała się dziś niezwykle popularna. Wszyscy mamy aparat fotograficzny, choćby w telefonie. Wszyscy dziś fotografujemy – naszych przyjaciół, znajomych, obiad w restauracji, metkę z ceną w Ikei… Oglądamy też miliony zdjęć; w prasie, na portalach społecznościowych, na blogach, czasami nawet w albumach. A jednak… a jednak czasami zdarzy nam się trafić na zdjęcia zupełnie inne niż dzisiejsze, wykonane sto czy więcej lat temu przez mistrzów takich jak Cameron, Nadar, Steinchen, Stieglitz, Bułhak czy Wański. Nawet w Internecie wyglądają one jakby inaczej niż fotografie współczesne; gdy zobaczymy je w oryginale, różnice stają się aż nadto wyraźne. W zdjęciach tych jest jakaś tajemnica, magia, fizyczność, osobista niemal obecność autora, których tak bardzo brakuje w dzisiejszych, powielanych w milionach egzemplarzy, fotografiach. Wreszcie, w przypadku tych zdjęć możemy mówić o prawdziwych oryginałach, jedynych egzemplarzach danej pracy, wreszcie pojawia się powód, by odwiedzić wystawę czy kupić odbitkę; by zobaczyć lub posiadać coś, czego nie możemy po prostu pobrać z Internetu.

W Szlachetnej Fotografii wierzymy, że fotografia to nie tylko aparat cyfrowy, telefon komórkowy i oprogramowanie do edycji obrazu, ale również magia ciemni fotograficznej czy dawnych procesów zwanych dziś historycznymi i szlachetnymi. Fotografia to dla nas przede wszystkim mokry kolodion, guma dwuchromianowa czy proces olejny; szklane negatywy, obrazy tworzone ręcznie na papierach akwarelowych, fotografia otworkowa; świat zdjęć tworzonych powoli i z rozmysłem, smakowanych na każdym kroku jak najlepsze danie w ekskluzywnej restauracji. Świat fotograficznego slow food zamiast cyfrowego McDonalda.

 

 

Od kilku już lat dostarczamy materiały do większości procesów historycznych; materiały, które sami regularnie testujemy, by zapewnić ich najwyższą jakość. Są one dostępne w naszym sklepie: www.szlachetnafotografia.com. Niemal od początku istnienia trafiają też do nas liczne pytania i prośby o radę dotyczące właśnie dawnych technik. Niejednokrotnie też musimy rozwiewać zupełnie zaskakujące mity z nimi związane. Mity znakomicie utrudniające uzyskanie dobrych rezultatów, a czasem wręcz stwarzające dla fotografa zagrożenie. Dlatego też, wspólnie z Trójmiejską Szkołą Fotografii przygotowaliśmy unikalną ofertę warsztatową pozwalającą na opanowanie wszystkich kluczowych historycznych procesów fotograficznych. Ideą przewodnią naszych kursów jest zapewnienie programu kompletnego, pozwalającego na rozpoczęcie samodzielnej pracy w wybranej technice bezpośrednio po zakończeniu warsztatu. W naszej ofercie znajdą Państwo trzy różne rodzaje warsztatów poświęconych następującym technikom:

 

 

Warsztaty techniczne

Bezpośrednie wprowadzenie do pracy z wybraną techniką zapewniają warsztaty techniczne; krótkie warsztaty organizowane w weekendy, trwające od jednego do trzech dni, poświęcone  przede wszystkim poznaniu zagadnień technicznych związanych z tworzeniem zdjęć w wybranej technice bądź technikach. W czasie takiego warsztatu jego uczestnicy pracują w oparciu o negatywy dostarczone przez prowadzącego (oczywistym wyjątkiem są tu warsztaty kolodionowe czy poświęcone tworzeniu szklanych negatywów). Wszystkie warsztaty techniczne odbywają się w siedzibie Trójmiejskiej Szkoły Fotografii przy ul. Wierzbowej 34 w Gdyni. W grupie tej znajdują się na przykład warsztaty poświęcone gumie dwuchromianowej, odbitce olejnej i pigmentowej.

 

 

Warsztaty kreatywne

Możliwość wykonania własnych zdjęć i doszlifowania swoich umiejętności fotograficznych pod kierunkiem instruktora połączoną z okazją do opanowania wybranej techniki historycznej zapewniają warsztaty kreatywne. Są to również warsztaty krótkie, organizowane w ciągu weekendu, jednak ich program jest rozbudowany o sesje zdjęciowe pozwalające na stworzenie własnych fotografii, które następnie będziemy kopiować za pomocą procesu historycznego stanowiącego główny temat warsztatu. Dzięki temu możemy nie tylko poznać wybraną technikę, ale i wrócić do domu z gotowymi zdjęciami. W grupie tej znajdują się między innymi warsztaty poświęcone ambrotypii, odbitce pigmentowej, platynotypii czy przegląd historycznych technik pozytywowych. Również te warsztaty organizowane są w siedzibie Trójmiejskiej Szkoły Fotografii.

 

 

Warsztaty plenerowe

Najbogatszy element naszej oferty stanowią warsztaty plenerowe; są one połączeniem intensywnego warsztatu fotograficznego poświęconego wybranej technice i klasycznego pleneru fotograficznego organizowanego w jednym z magicznych regionów Polski. Dzięki temu uczestnicy mają  okazję nie tylko dogłębnie poznać wybraną technikę, ale również rozwinąć swoje umiejętności fotograficzne i rozbudować własne portfolio. W wielu wypadkach warsztaty plenerowe są dłuższe od pozostałych i zapewniają najbogatszy program. W grupie tej znajdują się warsztaty poświęcone technice gumy dwuchromianowej (sześciodniowy warsztat obejmujący zarówno gumę czarno-białą, jak i barwną), ambrotypii (czterodniowe podróże ambrotypowe, w czasie których podróżujemy wraz z przerobionym na ciemnię mikrobusem), a także warsztaty poświęcone technice olejnej czy odbitce albuminowej.

 

 

Na wszystkich warsztatach zapewniamy komplet niezbędnych materiałów i narzędzi oraz odpowiednio wyposażoną pracownię. W warsztatach kreatywnych i plenerowych uczestniczą również doświadczone modelki i stylistka, które pomagają nam w stworzeniu wymarzonych zdjęć.

Na wszystkich naszych warsztatach obowiązują ścisłe ograniczenia dotyczące liczby uczestników (ekstremalnym przykładem są tu podróże ambrotypowe, gdzie liczba uczestników ograniczona jest do czterech); uważamy, że jest to niezbędne, by zagwarantować odpowiedni ich poziom. 

 

 

Więcej informacji: www.warsztatyfotografii.com

Zapraszamy też do polubienia nas na Facebooku

 

 



www.swiatobrazu.pl