26 czerwca 2008, 10:31
Autor: Piotr Madura
czytano: 1149 razy

Chroń lepiej swoje fotografie dzięki adaptacji PLUS w ACAP

Chroń lepiej swoje fotografie dzięki adaptacji PLUS w ACAP

20 czerwca 2008 roku poinformowano o zaadoptowaniu do protokołu ACAP semantyki PLUS.
Połączenie systemów ACAP i PLUS pozwoli wydawcom i edytorom mieć pełną kontrolę nad wykorzystywaniem materiałów objętych licencjami.

20 czerwca 2008 roku poinformowano o zaadoptowaniu do protokołu ACAP semantyki PLUS.
Połączenie systemów ACAP i PLUS pozwoli wydawcom i edytorom mieć pełną kontrolę nad wykorzystywaniem materiałów objętych licencjami. Wyszukiwarki internetowe dzięki protokołowi ACAP uzyskają łatwy dostęp do informacji zgromadzonych a w systemie PLUS, a to ułatwi i znacznie przyspieszy znalezienie potrzebnych materiałów w nieustannie rozrastającej się sieci.

 

Uniwersalny protokół o nazwie Automated Content Access Protocol, w skrócie ACAP stworzony został w celu umożliwienia zautomatyzowanego dostępu do zawartości wszelkich publikacji ukazujących się w internecie. Prace nad jego wdrożeniem do przemysłu informacyjnego trwały od 2006 do 2007 roku, poprzez współpracę z właścicielami wyszukiwarek internetowych i innymi partnerami zainteresowanymi tym pomysłem. Protokół ten ulokowany może być we wszystkich możliwych elementach publikacji, takich jak fotografie, dokumenty, prezentacje, animacje i pliki muzyczne. Za pośrednictwem protokołu ACAP, system odpowiedzialny za generowanie zawartości strony z materiałów przeznaczonych do publikacji odczytuje i interpretuje dane zawierające prawa autorskie oraz zgodę na przetwarzanie.



Za gromadzenie informacji zawierających prawa autorskie, licencje i opis zawartości odpowiedzialny jest standard Picture Licensing Universal System (PLUS). Standard ten podzielony jest na trzy segmenty. Pierwszy o nazwie PLUS Picture Licensing Glossary zawiera słownik słów zawartych w licencji ułatwiający jej interpretację w różnych krajach. Drugi, Media Matrix ujednolica specyficzne kategorie istniejące już w międzynarodowych mediach i łączy je w odpowiednie grupy stworzone i zaakceptowane przez dystrybutorów oraz finalnych użytkowników. Trzeci License Format zawiera natomiast uniwersalny, zgodny ze światowymi standardami format licencji, pozwalający na jej łatwy odczyt i edycję.

Oddając do publikacji swoje prace i decydując się na skorzystanie z udostępnionego formatu licencji trzeba pamiętać, że ma ona charakter uniwersalny. Może ona nie być w pełni kompatybilna z prawem autorskim obowiązującym w Polsce oraz w innych krajach. Informacje w niej zawarte mogą jedynie służyć jako materiały pomocne w dochodzeniu swoich praw.



Źródło: PLUS Coalition, ACAP



www.swiatobrazu.pl