27 października 2016, 14:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4619 razy

Chronos 1.4 – mała kamera rapidowa w przystępnej cenie

Chronos 1.4 – mała kamera rapidowa w przystępnej cenie

Czy marzy wam się filmowanie pocisków przebijających owoce lub skrzydeł owadów majestatycznie i powoli przesuwających się w powietrzu, ale nie stać was na kamerę do filmowania superszybkich scen? Jeżeli tak, to być może mamy dla was dobrą wiadomość. Już za kilka tygodni rusza crowfundingowa akcja organizowana przez człowieka, który zaprojektował nowy model kamery rapidowej oferującej wręcz rewelacyjny stosunek ceny do możliwości.

Choć Chronos 1.4 istnieje jak na razie dopiero w postaci prototypu, to już teraz można powiedzieć, że zapowiada się łakomy kąsek dla tych miłośników filmowania wydarzeń szybszych niż mgnienie oka, którzy nie mogli sobie pozwolić na wydanie 30 tysięcy dolarów. Tyle bowiem mniej więcej należało wyłożyć chcąc dysponować możliwościami oferowanymi przez konstrukcję zaprojektowaną przez inżyniera Davida Kronsteina, który obecnie za pośrednictwem serwisu crowfundingowego GoFundMe planuje sfinansować prace nad modelem dostępnym komercyjnie.
 

Chronos 1.4 kamera rapidowa GoFundMe crowfunding David Kronstein
Chronos 1.4 w wersji przedprodukcyjnej, egzemplarz recenzowany przez youtubera. (Fot. TAOFLEDERMAUS / YouTube)

 

Co oferuje Chronos 1.4 w wersji przedprodukcyjnej? Dużo, a nawet bardzo dużo. Wydajność zastosowanego w aparacie układu obrazowania wynosi 1,4 gigapiksela na sekundę, co przekłada się na możliwość rejestrowania materiału o rozdzielczości do 1280×1024 pikseli z prędkością 1050 kl./s lub znacznie szybciej, jeżeli użytkownik zdecyduje się obniżyć klatkaż. Maksimum wydajności aparat oferuje przy najmniejszej rozdzielczości obrazu 640×96 pikseli, kiedy to prędkość zwiększa się aż do 21650 kl./s! Kamera dostępna będzie w kilku wersjach różniących się pojemnością wbudowanej pamięci podręcznej: 8, 16 i być może też 32 GB RAM, a sam materiał zapisywany może być na kartach SD, pamięciach USB i dyskach twardych SATA. Dodatkowo kamera dysponuje bogatym zestawem złączy wizyjnych, a także portem Ethernet.

[kn_advert]

Wymienny akumulator zapewnia prawie 2 godziny pracy, a dodatkowo istnieje możliwość korzystania z zasilacza sieciowego. Ponadto kamera oferować będzie wiele innych, dodatkowych funkcji i obsługiwać znane użytkownikom kamer formatu 16 mm obiektywy z mocowaniem CS oraz C (za pośrednictwem odpowiedniego adaptera). Również oprogramowanie kamery (choć jest to niewątpliwie najmniej dopracowany element obecnej wersji urządzenia) oferuje imponujące możliwości, o czym można się przekonać oglądając film przygotowany przez konstruktora w drugiej połowie września. Samo urządzenie może działać zupełnie samodzielnie, nie wymaga podłączenia do komputera – co w przypadku tego sprzętu nie jest wcale regułą.
 

Chronos 1.4 kamera rapidowa GoFundMe crowfunding David Kronstein
Klatka z filmu przykładowego przygotowanego przez autora. Rozdzielczość materiału wideo 1280×720 pikseli, prędkość nagrania 1500 kl./s. (Fot. David Kronstein)

 

Kilka dni temu użytkownik kryjący się na serwisie YouTube pod pseudonimem TAOFLEDERMAUS pochwalił się najnowszą wersją inżynieryjną tego aparatu udostępnioną mu przez twórcę. W nieco ponad 7-minutowym nagraniu będącym tak naprawdę krótką recenzją (możecie go obejrzeć poniżej) nie szczędzi on pochwał pod adresem tej konstrukcji, którą już teraz uważa za coś, co zmieni zupełnie rynek sprzętu do filmowania rapidowego, głównie za sprawą swojej ceny rynkowej, którą David Kronstein szacuje na około 2,5 tysiąca dolarów w wersji z najmniejszą ilością pamięci RAM. Byłaby to tym samym pierwsza tak tania kamera oferująca podobne możliwości – kwota, jaką należałoby zainwestować, aby mieć to urządzenie na własność byłaby bowiem mniej więcej taka, jaką wydaje się za wypożyczenie profesjonalnej kamery rapidowej o podobnych parametrach! Z całego serca kibicujemy i trzymamy kciuki za powodzenie projektu.
 

 

Źródło: Petapixel

Profil konstruktora: David Kronstein

 

 



www.swiatobrazu.pl