17 stycznia 2023, 08:39
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 869 razy

Czy sztuczna inteligencja może wygrać konkurs fotograficzny?

Czy sztuczna inteligencja może wygrać konkurs fotograficzny?

Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne, które jest organizatorem konkursu fotograficznego Weather Photographer of the Year zadało intrygujące pytanie - czy sztuczna inteligencja może wygrać konkurs fotograficzny?

Czy sztuczna inteligencja może już konkurować z fotografami w konkursach? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne opracowało test Turinga, w którym widz jest proszony o odgadnięcie, który obraz został opracowany przez sztuczną inteligencję, a który jest rzeczywiście nagradzanym w konkursie fotograficznym zdjęciem. 
 
Test Turinga stworzony w 1950 roku przez Alana Turinga jest testem zdolności maszyny do wykazania inteligentnego zachowania nieodróżnialnego od zachowania człowieka. Pięć z poniższych zdjęć to prawdziwe fotografie, które znalazły się na liście finalistów Weather Photographer of the Year 2021. Pozostałe 11 zostało wygenerowanych w oprogramowaniu DALL-E, Midjourney i Stable Diffusion. Odpowiedzi znajdują się na na dole artykułu. 
 
sztuczna inteligencja
 
Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne podjęło próbę odtworzenia zwycięskich zdjęć z organizowanego przez siebie konkursu za pomocą sztucznej inteligencji. Wzięto trzy nagrodzone prace w edycji 2021 i próbowano sztucznie je skopiować za pomocą trzech wiodących generatorów pracujących w oparciu o rozwiązania sztucznej inteligencji. 
 
sztuczna inteligencja
 
Poniższy obraz pokazuje, jak sztuczna inteligencja próbuje odtworzyć zwycięskie zdjęcia z 2021 roku. Aby skłonić sztuczną inteligencję do tworzenia obrazów godnych wygrania konkursów, Towarzystwo modyfikowało monity, tak aby zawierały zwroty takie jak "nagrodzony" czy "4K", opisując przy tym prawdziwe lokalizacje i wydarzenia. Porównując obrazy generowane przez poszczególne algorytmy, Towarzystwo doszło do wniosku, że DALL-E doskonale ukazuje fizykę i cechy strukturalne, Midjourney jawi się jako najbardziej kreatywne narzędzie w interpretacji wprowadzanych komend i ma prawdopodobnie najlepsze oświetlenie, natomiast Stable Diffusion jest doskonałe w komponowaniu. Zdaniem przedstawicieli Towarzystwa podczas generowania takich zdjęć wychodzi na jaw, że ważne jest to, jakimi posługuje się komendami podczas pracy. Konkluzja jest zatem taka, że przy generowaniu takich obrazów wciąż wymagana jest pewna doza ludzkiej kreatywności, polegająca na wymyślaniu komend tekstowych i ich udoskonalaniu tak, aby wygenerowane obrazy były odpowiednie. Do tego dochodzi także kwestia wyboru spośród całości tych obrazów, które będą dalej wykorzystywane. 
 
sztuczna inteligencja
 
"Wiele wygenerowanych obrazów wciąż zawiera artefakty, które natychmiast zdradzają je jako podróbki - i nadal są raczej skłonne do tworzenia artystycznych stylizacji niż fotorealistycznych obrazów. Ale te luki zmniejszają się stale wraz z rozwojem technologii" podsumowuje Towarzystwo. 
 
Odpowiedź na pytanie o obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję: (b), (d), (i), (l) i (n).


www.swiatobrazu.pl