13 lipca 2019, 13:51
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 14367 razy

Dlaczego nie robisz lepszych zdjęć? Fotograf Peter McKinnon podaje trzy powody

Dlaczego nie robisz lepszych zdjęć? Fotograf Peter McKinnon podaje trzy powody

Niezależnie od poziomu fotograficznych umiejętności, rozwój powinien następować nieustająco. Jeśli jednak u Ciebie tak się nie dzieje, to fotograf i filmowiec Peter McKinnon przychodzi z pomocą i podaje trzy powody, dla których nie robimy lepszych zdjęć. Z pewnością może być ich więcej, ale te, które wymienia, mają sens.

1. Media społecznościowe 

Media społecznościowe mogą być doskonałym narzędziem do tworzenia społeczności, zdobywania klientów, znalezienia inspiracji, plenerów, scen do fotografowania. Ale mogą być także głównym źródłem zazdrości, frustracji i gadania po nic o niczym.
 
W dzisiejszych czasach, jeśli chcesz być dobrym fotografem, musisz być w mediach społecznościowych, ale warto raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę. Jeśli codziennie publikujesz zdjęcia, komentujesz dokonania innych, to może przez tydzień warto pobyć ze swoją fotograficzną pasją sam na sam.
[kn_free]
[kn_advert]

2. Cyfrowe złe nawyki

Fotografia cyfrowa otworzyła niewiarygodne możliwości kreatywne, ale przyniosła również mnóstwo złych nawyków, z którymi boryka się wielu (jeśli nie większość) współczesnych fotografów. Nawet jeśli podobnie jak McKinnon zacząłeś swoją karierę zawodową w fotografii analogowej, nie jesteś odporny na ekran LCD, fotografowanie 14 kl./s oraz karty pamięci 250 GB. Niestety czyni to nas bardzo leniwych fotografów.
 
Tak więc zwolnij. Nie musisz od razu sięgać po aparat analogowy, po prostu bądź świadomy swoich złych nawyków i walcz z nimi. Zrób mniej, bardziej rozważnych zdjęć i naprawdę zastanów się nad każdym z nich. Może to oznaczać na przykład umieszczenie w aparacie karty o pojemności 2 GB.
 
jak robić zdjęcia
 

3. Zbyt wiele opcji

Wreszcie, ostatni punkt McKinnona - ilość sprzętu fotograficznego i zawartych w nim funkcji. Prawdopodobnie wszystkiego masz za dużo. Jeśli masz obiektyw na każdą okazję i pięć aparatów, ograniczasz swoją kreatywność, dając sobie za dużo możliwości. Innymi słowy: nigdy nie musisz zachowywać się twórczo, bo na każdą sytuację masz już "idealny" obiektyw lub aparat.
 
Czy jesteś pewien, że swój aparat znasz na wylot? Zostaw cały swój sprzęt w domu i weź jeden aparat z jednym z obiektywów. Spróbuj  sfotografować temat, do którego z pewnością ten obiektyw się nie nadaje. Będzie fajnie - zobaczysz.
 
jak robić zdjęcia
 
 
 
W tym miejscu przypomnijmy jedno z ulubionych ćwiczeń fotograficznych w redakcji.
 
Widziałeś kiedyś jedną ze scen filmowych, w których rekrutom każe się rozebrać broń i złożyć ją z zawiązanymi oczami? Oto fotograficzny ekwiwalent tego ćwiczenia.
 
Weź aparat do ręki i zidentyfikuj wszystkie funkcje, z których nieustannie korzystasz. Zapewne będą to między innymi przyciski i pokrętła służące do wyboru czasu naświetlania, przysłony, ISO, kompensacji ekspozycji, trybu ostrzenia, sposobu pomiaru światła, punktów ostrzenia oraz trybu fotografowania.
 
Następnie poćwicz korzystanie z nich i ustawianie wybranych wartości. Na przykład - w którą stronę przesuniesz pokrętło wielofunkcyjne w celu zwiększenia ekspozycji? Czy manualne ostrzenie włącza się w górę, czy w dół? O ile kliknięć i w którą stronę trzeba obrócić pokrętło wielofunkcyjne, żeby ustawić kompensację ekspozycji na +2 EV?
 
Gdy już trochę poćwiczysz i uznasz, że te umiejętności się utrwaliły, pomyśl o jakimś parametrze i ustaw go z zamkniętymi oczami.
 
To ćwiczenie może się wydać przesadą, ale warto wykonać go za każdym razem, gdy kupuje się nowy aparat, ponieważ umiejętność intuicyjnego posługiwania się sprzętem często przesądza o tym, czy zrobicie zdjęcie, czy pozwolicie, aby okazja przeszła Wam koło nosa.
 
 

Fotografowanie w nocy może być ekscytująca przygodą – Peter McKinnon podpowiada, jak zacząć wykonywać zdjęcia po zmrokuFotografia nocna potrafi dostarczyć wiele emocji i odsłania zupełnie nowy świat. Peter McKinnon przygotował krótki wideo poradnik, w którym postanowił podzielić się wskazówkami na temat wykonywania zdjęć po zmroku.

 

Fotograf poznaje czym dla niego jest fotografia, próbując wykonać zdjęcie życiaPeter McKinnon marzył o sfotografowaniu jednego z najbardziej znanych miejsc w Kanadzie - jeziora Moraine. Pragnął jednak uchwycić je w konkretnych okolicznościach, gdy cały krajobraz będzie pokryty śniegiem. 

 

Peter McKinnon

 
jak robić zdjęcia
jak robić zdjęcia
jak robić zdjęcia
jak robić zdjęcia
jak robić zdjęcia
jak robić zdjęcia
 
jak robić zdjęcia
 
 


www.swiatobrazu.pl