E-akademia: Ustawienia ekspozycji przydatne w określonych sytuacjach

E-akademia: Ustawienia ekspozycji przydatne w określonych sytuacjach

Choć ten odcinek e-akademii ma za zadanie przede wszystkim nauczyć Was rozumieć ekspozycję tak, abyście byli sobie w stanie poradzić z nią we wszelkich możliwych sytuacjach, a nie podawać „na tacy” gotowe rozwiązania, to jednak na początek (a także w ramach przykładów do przemyślenia) postanowiliśmy podać zalecane przez nas ustawienia ekspozycji przydatne w określonych sytuacjach fotograficznych. Mamy jednak nadzieję, że nie ograniczycie się tylko do tych tematów i będziecie samodzielnie szukali nowych wyzwań.


Pejzaż – stara zasada fotografów krajobrazowych głosi "najlepsza jest przysłona f/16". I rzeczywiście, taka wartość tego parametru w przypadku korzystania z aparatu o matrycy APS-C, 4/3 lub małoobrazkowej prawie zawsze gwarantuje uzyskanie obrazu o dużej głębi ostrości, a przy tym wyraźnego, ponieważ nie obarczonego zjawiskiem dyfrakcji. Dlatego też podczas wykonywania zdjęć pejzażowych najlepiej jest korzystać z trybu preselekcji przysłony. Układ pomiaru światła najwygodniej jest ustawić na matrycowy, ponieważ w przypadku zdjęć krajobrazowych aparat bardzo rzadko ma problemy z właściwym rozpoznaniem charakteru sceny.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem