2 czerwca 2010, 15:27
Autor: Dawid Petka
czytano: 101772 razy

Epson Perfection V600 Photo - test

Epson Perfection V600 Photo - test

Epson Perfection V600 to wysokiej klasy skaner płaski przeznaczony do skanowania materiałów fotograficznych. Powszechnie wiadomo, że urządzenia tego typu, jakkolwiek przy negatywach wypadają na ogół dobrze, to niezbyt dobrze radzą sobie z wymaganiami stawianymi przez fotografów używających filmów odwracalnych. Czy tym razem szykuje się przełom? Zapraszamy do lektury!

Wstęp

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fot. Dawid Petka

 

Epson Perfection V600 Photo to zaawansowany skaner płaski, przeznaczony przede wszystkim do skanowania materiałów fotograficznych. Podstawowe parametry techniczne wyglądają naprawdę imponująco - rozdzielczość, do której może skanować ten Epson wynosi 6400 x 9600 dpi. Urządzenie może skanować klisze w formatach małoobrazkowym i średnim, a załączona przystawka do skanowania filmów upraszcza samą procedurę. W oczyszczeniu finalnego obrazu pomaga technologia Digital ICE, a całe urządzenie obsłużymy za pomocą wygodnej aplikacji Epson Scan, udostępniającej kilka trybów skanowania. Szybkości skanowanie deklarowane przez producenta wynoszą ok. 23 sekund dla grafiki w formacie A4 (przy 600dpi), 81 sekund dla jednej klatki kliszy pozytywowej i 100 sekund dla jednej klatki z kolorowego negatywu (przy rozdzielczości 4800dpi). Cena nie jest już niestety tak zachwycająca - wynosi ok. 1100-1200zł i stawia V600 w kategorii urządzeń drogich.

 

Zawartość opakowania i budowa

 W opakowaniu znajdziemy skaner,  dwa uchwyty do klisz – małoobrazkowych i średnioformatowych, płytę ze sterownikami i oprogramowaniem,  płytę z programem Adobe Photoshop Elements, krótką instrukcję i gwarancję, zasilacz wraz z kablami i przewód USB. Urządzenie po podpięciu do sieci jest od razu gotowe do pracy, wymaga jedynie instalacji sterowników.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fot. Dawid Petka


Pod względem konstrukcyjnym jest to typowy skaner płaski. Wyróżnia go jedynie spora wysokość i rozmiar - V600 jest duży i zajmuje dużo miejsca na biurku. Zamykana pokrywa pracuje bez oporów, a jej wykonanie nie budzi zastrzeżeń. Z prawej strony urządzenia umiejscowiony jest główny włącznik, a na tylnej ściance – gniazdo USB i gniazdo zasilacza. Na przednim panelu znajdziemy diodę kontrolną i przyciski przeznaczone do sterowania aplikacją Epson Event Menager.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fot. Dawid Petka


Obudowa skanera posiada matowe wykończenie, jedynie przednia część jest błyszcząca. Jego design można opisać jako klasyczny z lekką nutką elegancji.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fot. Dawid Petka

Skanowanie

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fot. Dawid Petka

 

Instalacja skanera Epson Perfection V600 Photo przebiega szybko i bezproblemowo. Skanowanie odbywa się przy pomocy załączonego programu Epson Scan. Udostępnia on cztery tryby pracy – automatyczny, domowy, biurowy i profesjonalny. Jest to aplikacja o dużych możliwościach, zwłaszcza gdy pracuje w trybie profesjonalnym. Tryb automatyczny jest bardzo dopracowany, jego algorytmy działają prawidłowo a otrzymane rezultaty są zadowalające. Jedynym problematycznym przypadkiem może być skanowanie ciemnych slajdów w dwukolorowych ramkach - czasami zdarza się, że automatyka przytnie kadr do ramki zamiast do właściwego pola zdjęcia.

W trybie profesjonalnym mamy do dyspozycji mnóstwo parametrów do regulacji, dzięki którym możemy znacząco poprawić jakość skanów, zwłaszcza przy slajdach. Ingerować możemy w krzywe, w rozmaite ustawienie przetwarzania kolorów, itp.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficznyepson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Działanie funkcji Digital ICE - na zdjęciu wyżej funkcja wyłączona

 
Dołączone uchwyty do materiałów przezroczystych pozwalają na łatwe skanowanie filmów. Ten przeznaczony do skanowania zaramkowanych slajdów ma nieco niefortunnie rozwiązany sposób wyjmowania materiałów – podczas tej czynności cały uchwyt swobodnie porusza się, utrudniając wyjęcie zdjęcia.

Skaner zaopatrzony jest w funkcję usuwania zanieczyszczeń Digital ICE - jej działania prezentują fragmenty zdjęć zamieszone powyżej.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fot. Dawid Petka


Samo urządzenie pracuje cicho i szybko, a jego obsługa nie nastręcza żadnych problemów. Deklarowane przez producenta czasy skanowanie zgadzają się z faktycznymi, w tym zakresie nie spotykamy żadnych przykrych niespodzianek.

Jakość zeskanowanych plików


W zakresie skanowania dokumentów V600 sprawdza się znakomicie – robi to szybko, z wysoką jakością. Podobnie rzecz ma się przy skanowaniu innych materiałów odbijających światło, takich jak wydruki czy zdjęcia – otrzymane wyniki cechują się wysoką szczegółowością i prawidłowym oddaniem kolorów. Zaobserwowaliśmy jedynie minimalne obniżenie nasycenia kolorów, co można w ciągu paru chwil naprawić w programie graficznym.

Epson Perfection V600 Photo to jednak sprzęt - zgodnie z nazwą - przeznaczony do digitalizowania materiałów analogowych, i ich skanowanie będzie dla niego prawdziwym testem.

Skanowanie negatywów nie jest czynnością wielce wymagającą i produkt Epsona dobrze sobie z nimi poradził – zarówno z kolorowymi jak i czarno białymi. Obraz, który otrzymujemy w rezultacie, spokojnie wystarczy do wydrukowania odbitki w rozmiarze A4 z wysoką jakością. Oczywiście plik utworzony bezpośrednio przez oprogramowanie skanera wymaga pewnej ilości pracy w programie graficznym – trzeba się nieco "pobawić" krzywymi, żeby rezultat był w pełni zadowalający. Oprogramowanie skanera bezproblemowo radzi sobie z maskami najpopularniejszych filmów, choć dużo lepsze rezultaty otrzymać możemy stosując wyspecjalizowany software typu VueScan.

Dużo bardziej skomplikowanym zadaniem jest dla skanera każdego rodzaju skanowanie pozytywów, czyli tzw. slajdów. Jest to problem, z którym fotografowie borykają się od dawna. Powszechnie uznaje się, że najlepsze rezultaty daje skanowanie na profesjonalnym skanerze bębnowym. Niestety – koszty takiej usługi są horrendalne – 1 megabajt końcowego pliku kosztuje od 1zł, przy czym plik uzyskany z klatki 35mm może "ważyć" nawet kilkanaście megabajtów. Koszty skanowania materiałów w  formacie średnio- i wielkoformatowym są już praktycznie niedostępne dla większości amatorów. Do niedawna tanią i właściwie jedyną alternatywą było zlecenie skanowania klatek zakładowi fotograficznemu, wyposażonemu w profesjonalny skaner do filmów. Niestety – rezultaty były często całkowicie nieakceptowalne. Wynika to z automatycznego procesu skanowania, często też z braku umiejętności obsługi. Jeśli chodzi o skanowanie materiałów odwracalnych, obsługa każdego urządzenia jest czymś co trzeba poznać , a sama czynność wymaga długotrwałych prób, by w rezultacie powstały zadowalające skany.  Najlepszą jakość uzyskamy traktując każde zdjęcie indywidualnie. Jak skaner Epson Perfection V600 Photo radzi sobie z tym trudnym zadaniem?

 
Materiałami źródłowymi stały się pozytywowe filmy małoobrazkowe – Kodak Ektachrome 100VS, Fuji Velvia 100, Fuji Provia 100F i Fuji Sensia 100. Skanowanie w trybie automatycznym skutkuje powstaniem plików o przyzwoitej jakości. Skaner dobrze sobie radzi ze slajdami o typowej rozpiętości tonalnej. Problemy pojawiają się, gdy skanujemy obraz posiadający dużo detali w najgłębszych cieniach – niestety, szczegóły widoczne przy użyciu rzutnika i wyświetlania na ekranie giną całkowicie po zeskanowaniu. W trybie profesjonalnym lekka ingerencja w ustawienia wydobędzie nieco szczegółów z cieni, lecz przeważnie kosztem środka pasma. Poniżej prezentowana fotografia to skan z materiału Kodak Ektachrome 100VS. Oryginalny slajd posiada widoczne szczegóły w cieniach, a światła nie są przepalone. Skaner ewidentnie nie radzi sobie z gęstością i dynamiką tego materiału. Widać też znaczny szum w najciemniejszych miejscach.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Kodak Ektachrome 100VS - widać wyraźne obcięcie pasma w najgłębszych cieniach - oryginalny slajd zachowuje szczegóły w obu skrajach pasma. fot. Dawid Petka

 


Epson V600 Photo dobrze odtwarza kolory skanowanych materiałów. Co ciekawe, najlepsze rezultaty osiąga przy skanowaniu pozytywów Fuji Velvia 100, które uznawane są za bardzo trudne do digitalizacji. Poniższa próbka to właśnie Velvia 100. W stosunku do materiału wejściowego posiada nieco mniejsze nasycenie, ale nadrobić to można odpowiednim edytorem. Proporcje barw nie są zniekształcone, żadna składowa nie zostaje szczególnie wyróżniona.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fuji Velvia 50 - skaner dobrze oddaje kolory tego materiału. Oryginalny slajd różni się większym nasyceniem



Przy skanowaniu materiałów Kodak Ektachrome 100VS i Fuji Sensia 100 w obrazach wyjściowych pojawiają się już zniekształcenia kolorów, widocznie jest to zwłaszcza przy Fuji – wszystkie zdjęcia posiadają silnie fioletową dominantę barwną. W przypadku ich skanowania włączenie funkcji Color Restoration przywraca prawidłowe kolory, natomiast przy Kodaku sytuacja jeszcze bardziej się pogarsza - rezultaty są całkowicie niezgodne z oczekiwanymi.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Slajd Fuji Sensia 100 zeskanowany z domyślnymi parametrami.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Ten sam slajd przy włączonej funkcji Color Restoration posiada barwy w dużo większym stopniu odpowiadające oryginalnej wersji

 

Najgorzej skaner wypada przy analizie ostrości. Rezultatem skanowania wszystkich materiałów są obrazy bardzo miękkie, z wręcz rozmytymi krawędziami. Jest to obraz na granicy akceptowalności już przy formacie końcowej odbitki 15x20.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Crop 100% z klatki sjadu Velvia 100 zeskanowanej w rozdzielczości maksymalnej, czyli 6400 dpi. Widoczne aberracje chromatyczne.

 

Traci na tym zwłaszcza Velvia, słynąca ze swej niesłychanej ostrości. Zwiększenie rozdzielczości skanowania powyżej 600dpi powiększa jedynie rozmiar pliku i jeszcze bardziej uwypukla niedostatki urządzenia– pojawia się wówczas bowiem znaczna aberracja chromatyczna. Sytuacje ratuje nieco włączenie zaimplementowanego filtra maski wyostrzającej, lepsze jednak rezultaty daje użycie analogicznego filtra w programie graficznym.

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Crop 100%

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Crop 100% + USM Photoshopa

 


epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Widoczne zmiękczenie krawędzi występujące już przy niewielkim powiększeniu

 


Podsumowując tę część testu stwierdzić można, że skaner bębnowy wciąż pozostaje niedoścignionym wzorem jeśli chodzi o skanowanie materiałów odwracalnych – Epson V600 radzi sobie co prawda całkiem przyzwoicie pod względem odwzorowania kolorów, dynamika też jest akceptowalna, jednak ostrość skanów często jest niewystarczająca. Problem ten jest widoczny już przy wykonaniu odbitek większych niż 10x15, a format 15x20 jest górną granicą do której możemy powiększyć małoobrazkowy slajd za pomocą Epsona V600, przy zachowaniu w miarę akceptowalnej ostrości. O tym, że z klatki slajdu małoobrazkowego uzyskać można świetne powiększenie do rozmiaru nawet A3 świadczy książka "Barwy Ziemi", wydana przez National Geographic. Większość znajdujących się tam fotografii została zarejestrowana właśnie na takich materiałach, a zdjęcia zaskakują ilością szczegółów, ostrością i ogólną jakością. Jest to jednak absolutny wzór jeśli chodzi o skanowanie filmów małoobrazkowych, niestety – przy pomocy skanera Epson V600 nie zbliżymy się do niego. W pełni zadowalające rezultaty osiągną za to pliki przeznaczone do prezentacji w Internecie, i jeśli poświęcimy im nieco czasu to jakość będzie naprawdę wysoka. Poniżej prezentujemy przykładowe skany stworzone właśnie w takim celu. Pierwszy przykład to klatka z Provii 100F obrobiona w programie graficznym tak, żeby była jak najwierniejsza oryginałowi. W drugim przykładzie widoczne zanieczyszczenia, z których usunięciem skaner sobie nie poradził - sam plik nie został poddany żadnej edycji i również jest to Prova 100F. Ostatnie zdjęcie do czysty skan z Velvii 100.


epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fot. Dawid Petka

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fot. Dawid Petka

 

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fot. Dawid Petka


 


Podsumowanie

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

Fot. Dawid Petka

 

Skaner Epson Perfection V600 Photo nie jest jak się okazuje idealny.  Warto jednak zwrócić uwagę, że ze skanowaniem materiałów fotograficznych na użytek internetowy radzi sobie bardzo dobrze. ,Do zadań profesjonalnych - włączając w to przygotowanie plików do druku - może okazać się niewystarczajacy. Zwłaszcza ostrość skanu ze slajdu małoobrazkowego nie zachwyca, dodatkowo sprawę pogarsza fakt występowania aberracji chromatycznych. Epson V600 wady nadrabia funkcjonalnością i naprawdę świetną jakością przy skanowaniu dokumentów, odbitek, itp. Epson V600 to produkt dobry, ale jeśli zamierzamy skanować materiały do druku powinniśmy raczej pomyśleć o specjalistycznym skanerze fotograficznym, bądź też rozważyć możliwość oddania cennych zdjęć do skanowania na skanerze bębnowym.

 

Ocena końcowa (w skali 1-6):

epson pefection V600 photo test skaner fotograficzny

dobry

ZALETY:


+ przyzwoita jakość skanów uzyskanych z negatywów i pozytywów przeznaczonych do prezentacji w Internecie,
+ świetna jakość przy skanowaniu materiałów nieprzezroczystych,
+ szybkość skanowania w/w materiałów,
+ kompletne oprogramowanie
+ zaawansowany tryb profesjonalny

WADY:

- niedostateczna jakość przy skanowaniu pozytywów przeznaczonych do druku
- problemy z odwzorowaniem cieni w slajdach,
- sporadycznie występujące problemy z odwzorowaniem dynamiki slajdu na obu końcach zakresu
 



www.swiatobrazu.pl