17 listopada 2010, 11:30
Autor: Dawid Petka
czytano: 68737 razy

Epson Stylus SX125 - test

Epson Stylus SX125 - test

Epson Stylus SX125 to wielofunkcyjne urządzenie, z rodzaju tych, które określane są często mianem "kombajnów biurowych". Ten model przeznaczony jest jednak przede wszystkim do pracy w domu, a jego cena czyni go wyjątkowo przystępnym. Jak SX125 wypadnie w naszym teście? Zapraszamy do lektury!




Epson Stylus SX125 jest urządzeniem, które należy do kategorii produktów uniwersalnych, przeznaczonych do pracy w biurze bądź w domowym zaciszu. Oprócz oczywistej funkcji druku, oferuje również możliwość skanowania materiałów płaskich i kserowania. Producent deklaruje, że drukarka osiąga prędkość do 28 stron na minutę, w przypadku druku czarnobiałego tekstu, i do 14 stron na minutę, gdy drukować będziemy tekst kolorowy. Na wydrukowanie zdjęcia w formacie 10 x 15 cm Epson Stylus SX125 potrzebuje ok. 89 sekund. Drukarka korzysta z głowicy posiadającej 90 dysz przeznaczonych do druku czarnego i po 29 dysz na każdy kolor. Wielkość kropli wynosi 4 pl. Zintegrowany skaner oferuje nam rozdzielczość wynoszącą maksymalnie 600 x 1200 dpi i szybkości od 15 milisekund na wiersz przy skanowaniu w rozdzielczość 600 dpi do 4 milisekund na wiersz – przy skanowaniu czarno-białym w rozdzielczości 300 dpi.

 

Epson Stylus SX125 test

Fot. Dawid Petka

 

 


Epson Stylus SX125 dostarczany jest w estetycznym, kartonowym pudełku, w którym – oprócz dobrze zabezpieczonej drukarki – znajdziemy także: płyty z oprogramowaniem i przewodnikiem po urządzeniu, skróconą papierową instrukcję, cztery wkłady atramentowe (czarny i trzy kolorowe), kabel zasilający i gwarancję.

 

Epson Stylus SX125 test

Fot. Dawid Petka


W odróżnieniu od innych testowanych przez nas modeli drukarek firmy Epson, SX125 zaskakuje ascetycznym designem obudowy. Po złożeniu podajników wygląda wręcz nieładnie, przypominając czarny prostopadłościan. Górna jego ścianka [comment]stanowi pokrywę, pod którą znajdujemy szybkę skanera. Uzyskujemy też dostęp do zasobników z tuszami, które są skryte pod dodatkową klapką. W prawej części drukarki znajdują się cztery przyciski kontrolne. Front Epsona SX125 jest miejscem, w którym producent umieścił tacę odbiorczą papieru. Zasobnik na papier przeznaczony do zadruku znajduje się w tradycyjnym miejscu, to jest z tyłu obudowy. Tam znajdziemy również złącze USB i gniazdo zasilające.

 

Epson Stylus SX125 test

Fot. Dawid Petka


Wykończenie drukarki zrealizowano estetycznie. Górna pokrywa jest błyszcząca, natomiast pozostałe części – satynowe. Mimo że Epson SX125 należy do klasy ekonomicznej, nie widać w wykonaniu jakichkolwiek ustępstw – mechanizmy pracują bardzo płynnie, a wszystkie elementy są dobrze do siebie dopasowane.

 

Epson Stylus SX125 test

Fot. Dawid Petka

Zawartość opakowania, wygląd zewnętrzny i budowa

Instalacja i użytkowanie


Urządzenie Epson Stylus SX125 w systemie instaluje się bez żadnych problemów, a proces ten nie powinien być kłopotliwy nawet dla początkujących użytkowników komputerów. Po instalacji możemy od razu przystąpić do pracy. Do kontroli nad tym "biurowym kombajnem" służy dołączona firmowa aplikacja. Pozwala ona na kontrolę parametrów, zarówno tych podstawowych, jak i zaawansowanych. Dzięki niej możemy wykorzystać SX125 np. jako ksero. Z podstawowych funkcji kserowania możemy korzystać także bez użycia komputera, jednak jest ono ograniczone ze względu na brak wbudowanego ekranu LCD. W urządzeniu nie znajdziemy także zintegrowanego czytnika kart SD/MMC, znanego z wyższych modeli Epsonów. Uniemożliwia to bezpośredni druk zdjęć prosto z karty, bez użycia komputera.

 

Epson Stylus SX125 test

Fot. Dawid Petka


Po włączeniu drukowania użytkownika czeka pewne zaskoczenie – czas wydruków jest, delikatnie ujmując, nieco wolniejszy niż deklarowany przez producenta. Zwłaszcza w przypadku wydruków w pełnej jakości na papierze fotograficznym. Pełnokolorowa strona A4 drukuje się nawet do dziesięciu minut, co jest wartością zdecydowanie zbyt dużą. Dodatkowo drukarka pracuje głośno, a poruszający się wewnątrz zasobnik z atramentem generuje drgania.

 

Epson Stylus SX125 test

Fot. Dawid Petka


Skaner pracuje natomiast cicho i szybko, w sposób, do jakiego przyzwyczaiły nas płaskie skanery segmentu budżetowego.

Jakość skanów i wydruków

Epson Stylus SX125 jest produktem z półki ekonomicznej, oszczędności poczyniono między innymi na module odpowiedzialnym za druk – liczba dysz została zredukowana o połowę, dzięki czemu kolor czarny drukowany jest za pomocą 90 dysz, a pozostałe trzy – za pomocą 29 dysz.

 

Epson Stylus SX125 test

Fot. Dawid Petka


Wygląd strony zawierającej sam czarno-biały tekst nie pozostawia wiele do życzenia – krawędzie czcionek są wyraźne i [comment]nierozmyte, a tusz jest wystarczająco odporny nawet na zwykłym papierze. Równie dobrze drukarka radzi sobie z wydrukami zawierającymi proste grafiki, czy nawet zdjęcia – kolory zostają odpowiednio przekazane, żywo lecz bez zbędnego podbicia saturacji.

Z zupełnie odmienną sytuacją spotkamy się w przypadku wydruków aspirujących do miana fotograficznych. Niestety, już pierwsze wydruki pokazały, że Epson SX125 nie jest urządzeniem przeznaczonym do takiego rodzaju zadań.

Przede wszystkim razi jakość zadruku jednolitych powierzchni, zwłaszcza czerni. Wydruki cechują się widocznymi w takich miejscach nieregularnościami, widoczne też są delikatne przebarwienia.

Plusem jest dobre oddanie gradientów i przejść tonalnych. Występują co prawda zbyt wczesne obcięcia cieni, ale jedynie w wyjątkowo kontrastowych zdjęciach. Neutralne oddanie kolorów i prawidłowe przekazanie szarości również zasługuje na uznanie.

 

Epson Stylus SX125 test

Fot. Dawid Petka


Rozdzielczość uzyskanych wydruków (czyli tzw. "ostrość") nie należy do największych atutów testowanej drukarki, ale równocześnie ciężko Epsonowi SX125 w tej kategorii cokolwiek zarzucić – ilość wydrukowanych detali jest po prostu prawidłowa, typowa dla sprzętu tej klasy.

 

Epson Stylus SX125 test

Epson Stylus SX125 test

Fot. Dawid Petka


Jakość zeskanowanych materiałów także nie wyróżnia się niczym szczególnym. Warto zwrócić uwagę na dobre wyniki w skanowaniu prostych grafik i zdjęć w celach użytkowych, a także bardzo dobre przy skanowaniu czarno-białych tekstów. Epson SX125 nie umożliwia skanowania materiałów transparentnych bez dodatkowego oprzyrządowania, a jakość skanowanych odbitek jest niewystarczająca do dalszej ich obróbki i publikacji.

 

Epson Stylus SX125 test

Fot. Dawid Petka


Jak zatem widać, Epson Stylus SX125 jest urządzeniem, którego głównym atutem jest uniwersalność przy bardzo niskiej cenie. Okupiona została ona jednak znacznymi ograniczeniami w sferze jakości, co stawia ją w rzędzie urządzeń przeznaczonych do pracy użytkowej w celach domowych lub biurowych.

 

Przedstawione próbki zostały wykonane w profesjonalnym studio ze znormalizowanym oświetleniem, za pomocą aparatu Fuji S3 PRO z obiektywem Nikor Micro 60 f/2.8. Uzyskano dzięki temu najwierniejsze kopie ogryginalnych wydruków.

Podsumowanie

Epson Stylus SX125 jest produktem uniwersalnym – możemy dzięki niemu wydrukować teksty z grafiką, czy też skanować dokumenty na potrzeby typowo użytkowe. Rozpatrując jego osiągi w tej kategorii, należy urządzenie to ocenić [comment]stosunkowo wysoko – oferuje ono przyzwoitą jakość i wydajność, za umiarkowaną cenę. Niestety – SX125 nie nadaje się do zastosowań bardziej specjalistycznie ukierunkowanych – nie oszukujmy się, że uzyskane z niego wydruki fotografii będą lepsze od tych otrzymanych z fotolabu, a jakość skanów będzie odpowiednia do zastosowania w prostej poligrafii. Niestety – do takich zastosowań testowana drukarka się nie nadaje. Nie można tego jednak uznawać za dyskwalifikującą wadę, po prostu urządzenie to zostało stworzone innych celów, i jako takie otrzymuje od nas ocenę dobrą. Najważniejszą odnotowaną wadą jest głośna praca drukarki i stanowczo zbyt długi czas wydruku.
 

Ocena końcowa (w skali 1-6):

Epson Stylus SX125 test

dobry

ZALETY:
  • uniwersalność przy niskiej cenie
  • dobra jakość skanów i wydruków w codziennych zastosowaniach
WADY:
  • głośna praca
  • bardzo wolne drukowanie
  • brak wbudowanego czytnika kart pamięci i wyświetlacza LCD
  • stosunkowo słaba jakość wyruku fotografii

 

 

 Dziękujemy firmie Epson za wypożyczenie sprzętu do testu

epson sx420w test

 



www.swiatobrazu.pl