8 lipca 2010, 17:38
Autor: Katarzyna Mróz
czytano: 5420 razy

Festiwal "Inne Brzmienia Art'n'Music 2010" w Lublinie: wystawy i warsztaty fotograficzne

Festiwal "Inne Brzmienia Art'n'Music 2010" w Lublinie: wystawy i warsztaty fotograficzne

Już w piątek, 9 lipca w Lublinie rozpoczyna się festiwal "Inne Brzmienia Art'n'Music 2010". W tym roku oprócz atrakcji dla ucha (czyli koncertów takich gwiazd, jak Balkan Beat Box, Kolektiv, Giulia y Los Tellarini Liu Fang, Voo Voo & Raz, Dwa, Waglewski czy Gaba Kulka) miłośnicy dobrych kadrów znajdą też uciechy dla oczu: wystawy fotografii Ryszarda Horowitza, Tomasza Sikory, Andrzeja Świetlika. Wszystko to spiętrzone w dość krótkim okresie – najbliższym weekendzie 9-13 lipca.

Jedną z licznych atrakcji festiwalu będą następujące wystawy fotografii:

Ryszard Horowitz"All that jazz"

O Ryszardzie Horowitzu mówią "fotograf snów". On sam często nazywa siebie fotokompozytorem, bo faktycznie jest fotografem szczególnym, niezwykłym. To on był jednym z pierwszych fotografów wykorzystujących komputer jako narzędzie pomocne w procesie twórczym. Za pomocą aparatu fotograficznego i współczesnych technologii kreuje Horowitz nową, własną rzeczywistość.

Festiwal Inne Brzmienia Lublin

Andrzej Trzaskawski, Tomasz Karolak, z cyklu "All that jazz", fot. Ryszard Horowitz

 

Festiwal Inne Brzmienia Lublin

Count Basie, z cyklu "All that jazz", fot. Ryszard Hotowitz


Polski jazz stał się tematem jego pierwszych, poważnych fotografii. Fotografie polskich jazzmanów powstały na przestrzeni trzech lat 1956–59 i są w dwójnasób ciekawe. Po pierwsze są niezwykłą kroniką tej muzyki, ale także życia kulturalnego tamtych czasów a po drugie, mimo młodego wieku autora są niekiedy bardzo dojrzałe artystycznie. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Horowitz znalazł się w Nowym Jorku, jak się okazało na stałe. Zdjęcia do cyklu "All that Jazz" wykonane zostały przez Horowitza w połowie lat sześćdziesiątych w Newport, podczas najwspanialszego jazzowego festiwal. Count Basie i  Thad Jones, Charlie Mingus, Jimmy Rushing, Sonny Rollins, a także Dave Brubeck, którego Horowitz znał i fotografował jeszcze w Polsce. To już nie są pionierzy, jak w przypadku polskich muzyków, tu Ryszard Horowitz pokazuje tytanów i to się czuje. To wspaniałe fotografie, pełne jakiejś niesamowitej godności, pełne muzyki, w wielu wypadkach doskonałe artystycznie.
Miejscem wystawy jest klasztor oo. Dominikanów.

Festiwal Inne Brzmienia Lublin

Ptaszyn Wróblewski, z cyklu "All that jazz", fot. Ryszard Horowitz

 

Wystawa zdjęć Andrzeja Świetlika

Andrzej Świetlik (1951) r., od trzydziestu lat mieszka w Warszawie; przyjaciel wszystkich miejscowych artystów i artystek. W grupie Łódź Kaliska przez ostatnich 10 lat zajęty był wyłącznie pracą koncepcyjną. Zajmuje się fotografią artystyczną, reklamową, użytkową i prasową. Głównym tematem jego zdjęć jest człowiek – od portretu, poprzez akt, aż po artystyczną impresję. Współpracuje z wydawnictwami krajowymi i zagranicznymi. Autor wielu wystaw, a w tym: Portrety świetliste, Ciszej nieco, Jak dzieci oraz Nadziei pięć.
Ponadto jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autorem 25 tysięcy zdjęć, w tym reportaży, bilboardów, okładek do Playboya. W wolnych chwilach kończy kilka kartonowych modeli samolotów z czasów I Wojny Światowej.
Wystawa mieści się w siedzibie Biura Festiwalowego na ul. Rybnej 4.

 

Festiwal Inne Brzmienia Lublin

X Muza, fot. Andrzej Świetlik

 

"Usłyszane w ciszy" Tomasza Sikory

Tomasz Sikora (1948), pracował jako fotoreporter; brał udział w wystawie młodych w Centrum Pompidou. Zrealizował cztery światowe kampanie reklamowe: singapurskich linii lotniczych, hoteli Intercontiental, Sony, Levisa. W 1990 zdobył złoto w Międzynarodowym Konkursie (AWARD International Art Directors Awards in Sydney). W Europie był nagradzany na festiwalach: Golden Drum, Kreaturze, Epice, Cracfilmie.
"Usłyszane w ciszy" to nowa wystawa Tomka Sikory, będąca projektem multimedialnym, osnutym wokół tematu ciszy, zjawiska coraz rzadszego w hałaśliwym pędzie cywilizacji. Fotograficznie, ciszę tę Tomek Sikora odnajduje w kontakcie z naturą i przedstawia w formie kilkunastu dużego formatu pejzaży. Fotografiom towarzyszy muzyka Mateusza Kwiatkowskiego oraz krótkie formy poetyckie Renaty Plaga. Połączenie obrazu, słowa i dźwięku może stać się inspiracją do wyciszenia wewnętrznego, w którym usłyszeć można głos prawdziwego siebie. Ekspozycję pokazano w klasztorze oo. Dominkanów.

 

Festiwal Inne Brzmienia Lublin

Usłyszane w ciszy, fot. Tomasz Sikora

 

"New York, New York" Andrzeja Dudzińskiego

Andrzej Dudziński studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, architekturę wnętrz i grafikę w gdańskiej PWSSP, a zakończył studia na ASP w Warszawie w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. W 1977 roku zamieszkał w Nowym Jorku. Przez następnych 25 lat rysował dla czołowych pism amerykańskich. W latach 1982-1990 Dudziński wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką prasową i fotografią.
Prezentowana na festiwalu wystawa stanowi zbiór zdjęć, które stały się pretekstem do zaproszenia Dudzińskiego do zaprojektowania scenografii do sztuki Arthura Millera"Śmierć komiwojażera" w Teatrze Narodowym w Warszawie w reżyserii Kazimierza Kutza. Andrzej Dudziński zafascynowany Nowym Jorkiem, miejscem swojego zamieszkania, przedstawia swoją wizję tego niezwykłego miasta.
Manhattan był wielokrotnie przedstawiany na fotografiach różnorodnych artystów. Kadry Andrzeja Dudzińskiego to próba odpowiedzi na pytanie, czy można jeszcze coś nowego opowiedzieć o tej słynnej nowojorskiej ulicy? Zdjęcia z okresu 1980 - 2009 pokazują miasto w innej perspektywie, trochę przekrzywione, chwilami nieostre, co sprawia wrażenie, jakby ich bohaterem wcale był Manhattan.
Prace można oglądać na ul. Złotej.

 

"Twarze ZAIKS-u". Wystawa zbiorowa

Poza tym będzie miała miejsce wystawa zbiorowa "Twarze ZAIKS-u". Znajdą się na niej portrety znanych twórców różnych dziedzin polskiej kultury, związanych ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS. Autorami zdjęć są członkowie Sekcji Dzieł Fotograficznych Stowarzyszenia. Eksponowane prace są wypadkową zawodowych działań w różnym czasie i okolicznościach, którym przyświecał nadrzędny cel – dobre portrety twórców. Autorami zdjęć są: Jacek Barcz, Wojciech Druszcz, Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Jan Morek, Marek Szymański. Całość będzie prezentowana na ścianach Trybunału Koronnego.
Miejsca wystaw: klasztor oo. Dominkanów, Biuro Festiwalowe - ul. Rybna 4, ściany Trybunału Koronnego, ul. Złota

Warsztaty u Tomasza Sikory

Dla osób, którym nie wystarcza samo oglądanie zdjęć, organizatorzy festiwalu przewidzieli warsztaty: filmowe, muzyczne, fotograficzne i ekologiczne. Sposobu patrzenia będzie można się pouczyć u Tomasza Sikory. Warsztaty fotograficzne potrwają dwa dni (10–11 lipca). Zbiórka w sobotę, 10 lipca o godz. 15, w biurze festiwalowym przy ul. Rybnej 4. Maksymalna ilość uczestników to 15 osób. Uczestnicy muszą przynieść własny aparat i komputer oraz prace do oceny. Koszt – 100 zł. Zapisy pod adresem: warsztaty@innebrzmienia.pl.

Więcej informacji, program festiwalu: www.innebrzmienia.pl

Miejsce wystaw: Lublin, klasztor oo. Dominikanów, ul. Rybna 4, ul. Złota

Czas trwania: 9-13 lipca

 



www.swiatobrazu.pl