Fluxus East dalej zadziwia w Bunkrze Sztuki

Fluxus East dalej zadziwia w Bunkrze Sztuki

Dorobek artystów tworzących w obrębie nurtu Fluxus to najróżniejsze formy od malarstwa po happeningi.Ich celem jest znoszenie granic pomiędzy tradycyjnie pojmowaną sztuką a prozą życia. Efekty zmagań artystów z otaczającą ich rzeczywistością, ustrojem i tradycją można jeszcze parę dni oglądać w krakowskim Bunkrze Sztuki.


p>Wystawa ma ciekawą, multimedialną formę: fotografie, korespondencje, tajne akta policyjne, filmy, nagrania muzyczne i wywiady, które dokumentują działalność tego ruchu na terenie byłego bloku wschodniego. Dzięki temu można głębiej zapoznać się ze specyfiką twórczości ruchu Fluxus.



Na początek parę słów wyjaśnienia. Fluxus (po łacinie: płynący, nieuchwytny, lotny, przenikający) znany jest jako powstały w okolicach 1962 r. międzynarodowy, radykalny ruch (anty)artystyczny. Pierwsze ośrodki znajdowały się w USA i Zachodniej Europie. Znaczny udział w kształtowaniu się tego ruchu mieli także artyści z Azji Wschodniej. Fluxus miał w swoim składzie wielu twórców, którzy inspiracje czerpali między innymi z ruchu Dada czy dorobku Johna Cage’a. Grupa ta podejmowała różnorodne formy działalności: od rzeźby i malarstwa do happeningów i eksperymentalnej muzyki i poezji.



Chcąc zorientować się w tej wystawie, nie wystarczy obejść jej raz. Nie jest to bowiem zbiór dzieł pojedynczego artysty kierującego się konkretnym zamysłem, ale kolekcja prac wielu indywidualności, o różnorodnej tematyce i realizowanych celach. Dlatego warto obejrzeć ją kilkakrotnie, skupiając się raz na fotografiach i opisach, później na rekwizytach w gablotach,  a następnie na telewizyjnych relacjach.



Najwięcej miejsca poświęcono wycinkom i zdjęciom z licznych happeningów. Niektóre spontaniczne, mające charakter beztroski, przypadku czy wręcz amatorskości. Inne zawierają elementy ideologiczne, polityczne, wywołują refleksję.



Stare, czarno-białe, nieretuszowane fotografie nadają specyficzny klimat całej wystawie. To głównie dzięki tym zdjęciom można poczuć klimat tamtych czasów, powiew historii i chęci aktywnego w niej uczestniczenia. To także dowód na to, że trzeba i da się walczyć z barierami, jakie jeszcze do niedawna stawiał ludziom ustrój i polityka państw bloku wschodniego.



Wystawa jest międzynarodowym projektem zapoczątkowanym w październiku ubiegłego roku w Berlinie. Po zamknięciu wystawy w krakowskim Bunkrze Sztuki będzie można oglądać ją w Ludwig Muzeum w Budapeszcie.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem