Teraz jest niedziela, 20 kwietnia 2014, 00:06

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Rejestracja dźwięku na weselu 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Rejestracja dźwięku na weselu
Jakie macie sprawdzone pomysły na bardziej zaawansowaną od mikrofonu kamery rejestrację dźwięku podczas wesela. Można np. nagrywać dźwięk z wyjścia wzmacniacza zespołu rejestratorem, ale wówczas jest sporo pracy z synchronizacją każdego pliku audio z obrazem no i miksowanie z dźwiękiem oryginalnym.
Można też umieścić rejestrator stacjonarnie w pewnej odległości od kolumn i ustawić manualnie poziom nagrania, w tym przypadku również synchronizacja i miksowanie. Szukam optymalnego rozwiązania, macie jakieś inne pomysły ?

SONY HXR NX-70, SONY CX-560, Procesor: Intel Core i7 3820 3,60GHz, 32GB DDR3 1600MHz, Grafika: Nvidia GTX 570 with CUDA, RAID0 2TB + HDD 1TB, Windows 7 64 bit, karta Blackmagic Intensity Pro, BLU-RAY HD LG GGW-H20L, Adobe Production Premium CS 5.5.

wtorek, 17 września 2013, 11:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Rejestracja dźwięku na weselu
Może jakiś zestaw bezprzewodowy. Osobiście jednak robię tak jak napisałeś
Cytuj:
Można np. nagrywać dźwięk z wyjścia wzmacniacza zespołu rejestratorem, ale wówczas jest sporo pracy z synchronizacją każdego pliku audio z obrazem no i miksowanie z dźwiękiem oryginalnym.
Można też umieścić rejestrator stacjonarnie w pewnej odległości od kolumn i ustawić manualnie poziom nagrania, w tym przypadku również synchronizacja i miksowanie.

wtorek, 17 września 2013, 11:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Do tej pory nagrywałem mikrofonem kamery, ale ostatnio z ciekawości nagrałem z wyjścia wzmacniacza no i powiem, że jest duża różnica w jakości z tym, że trzeba umiejętnie miksować z dźwiękiem oryginalnym. Pewnym ułatwieniem byłby pilot do rejestratora - mam Olympusa LS-5, znalazłem w necie taki:
http://www.gear4music.pl/pl/Nagrywanie- ... -LS-11/SPP
cena dość wysoka jak na pilota :wink:

Najtaniej chyba tu:

http://www.amazon.com/Remote-RS30-W-Con ... B001IAZYUM

SONY HXR NX-70, SONY CX-560, Procesor: Intel Core i7 3820 3,60GHz, 32GB DDR3 1600MHz, Grafika: Nvidia GTX 570 with CUDA, RAID0 2TB + HDD 1TB, Windows 7 64 bit, karta Blackmagic Intensity Pro, BLU-RAY HD LG GGW-H20L, Adobe Production Premium CS 5.5.

wtorek, 17 września 2013, 12:39
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ja korzystam z zestawu bezprzewodowego http://www.bhphotovideo.com/c/product/8 ... eless.html . W kościele przymocowuję nadajnik z małym mikrofonem do głośnika opaską z rzepem. Na sali jeden kanał nagrywam mikrofonem nakamerowym a drugi z nadajnika podłączonego do miksera kapeli. Dzięki temu odchodzi żmudna synchronizacja w kompie. Na etapie montażu reguluję proporcje miedzy dźwiękiem z mikrofonu a dźwiękiem z miksera. Na weselu kontroluję słuchawkami dźwięk z miksera bo zdarza się, że np. wokal jest zbyt głośny w stosunku do muzyki i proszę zespół (dla wspólnego dobra) o ściszenie wokalu bo niestety fałsze słychać niemiłosiernie. Mój kolega korzysta z bardziej wypasionego zestawu http://www.bhphotovideo.com/c/product/6 ... Mount.html. Ja na swój nie narzekam choć zdarza się, że w dużych kościołach przy dużych odległościach między nadajnikiem a odbiornikiem pojawiają się lekkie zakłócenia.

wtorek, 17 września 2013, 12:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Synchronizacja wcale nie jest taka żmudna.
Optymalnie jest (i często tak robię) nagrać dwa ślady z miksera plus dźwięk z sali mikrofonami. Do tego ZOOM H4n jest genialny. Po pierwsze mamy czysty dźwięk zespołu, po drugie efekt z sali, który jest stały (nie porusza się wraz z kamerą). Gdy ktoś coś konkretnego powie do kamery, zawsze można ten dźwięk synchroniczny "dorzucić", ale to są rzadkie przypadki.

Jednak to jest teoria, która w praktyce zdarza się bardzo rzadko. Przeważnie bowiem zespół wcale nie ma czystego dźwięku na mikserze. Często również wcale nie ma wszystkiego na sumie! Jeśli na przykład basista ma spory piec gitarowy, nie ma potrzeby pakowania basu na sumę. To samo jest z akustyczną perkusją czy dęciakami. Dla tego też nie ma jednego przepisu na dobre nagranie dźwięku na sali.

Trzeba ogarniać :)

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

wtorek, 17 września 2013, 13:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

MKmagic napisał(a):
Synchronizacja wcale nie jest taka żmudna.

Fakt, że można sobie ułatwić starając się tak jak ja zrobiłem włączać kamerę i rejestrator równocześnie i nagrywać cały blok muzyczny w jednym kawałku (kamera + rejestrator). Właśnie dlatego zacząłem się interesować pilotem do rejestratora. Wówczas przesunięcie zwykle nie jest większe niż 1s. Na timeline wyciszam rejestrator i szukam charakterystycznego miejsca w audio z kamery np. koniec taktu i tam umieszczam clip chapter. Później szukam tego samego miejsca na ścieżce z rejestratora i dociągam do ww. chaptera. Następnie przy dużym powiększeniu widma dźwięku delikatnie przesuwam aby charakterystyczy obszar wykresu się idealnie pokrywał i gotowe. Potem wystarczy tylko odpowiednio wyciszyć ścieżkę z kamery.

ZOOM H4 faktycznie daje duże możliwości

Ostatnio edytowano wtorek, 17 września 2013, 13:27 przez Star, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 17 września 2013, 13:24
Stały bywalec
Stały bywalec

Osobiście przećwiczyłem rejestrację dźwięku bezprzewodowym Sennheiser ew100, fajna sprawa, ale niestety, nie wszystkie zespoły mają spięte instrumenty w jeden mikser, poza tym miks z miksera nie jest taki idealny, gdyż zespoły stroją się na salę a nie pod nagranie i przeważnie wokale są głośniej (a z tymi wokalami jest różnie, czasami jest wiele fałszu co pisał poprzednik). Próbowałem stawiać mikrofon z EW100 pod kolumną też jest nieźle. Oczywiście nagrywam dźwięk z wbudowanego mikrofonu na jeden kanał, a do drugiego mam podpięty Audiotechnika pro73 (nie jest on najlepszy). Generalnie wolę dźwięk stereofoniczny dlatego trochę się męczę i robię miks w Ediusie z mikrofonu na kamerze pro37 i rewelacyjnego dźwięku stereo z Zoom H4n, którego stawiam na sali w odpowiednim miejscu ( ustawiam oczywiście manual).
Marzy mi się coś dla leniuchów i wygody wtedy lepiej dopilnuję kadru: dźwięk dobrej jakości stereo z pełną automatyką :)
pzdr

wtorek, 17 września 2013, 13:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

MKmagic w 100% masz rację - H4N linia + efektowy z kamery. Nawet jeśli perkusja nie jest omikrofonowana to nagrasz mikrofonami H4n. Potem reszta w postprodukcji. Wtyczkami VST cuda można zdziałać :) Nie ma także problemu z przyciszeniem wokalu :)
Dźwięk efektowy z kamery dodaję zawsze (tylko odpowiednio obrobiony) aby zachować klimat.
Dla mnie bezprzewodówka na sali to lipa. Dźwięk mono jedynie można zrobić, a w tej chwili są już tendencje aby 5.1 realizować. Za Sennheisera kilka lat temu wywaliłem kupę kasy i w tej chwili tylko do wywiadów służy.

wtorek, 17 września 2013, 13:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Moja recepta:
viewtopic.php?p=192055#p192055
i dalej w temacie synchronizacja:
viewtopic.php?p=192063#p192063

wtorek, 17 września 2013, 16:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Star - odnosnie pilota, mam LS-10 czyli z tym pilotem, to jest pilot na podczerwien, dzial na 3-4m i jeszcze trzeba dosc precyzyjnie trafic, zdazalo mi sie, ze przy szybkich akcjach nie wlaczylem nagrywania, wole juz podejsc i nacisnac przycisk na rejestratorze, a te 300zl za to badziewie to jakas przesada, gdyby to bylo radiowe mialo by sens, a ten dzial na zbyt krotki dystans, moim zdaniem lepiej to sobie odpuscic (jesli ci zalezy sprzedm ci swoj za 100zl).

wtorek, 17 września 2013, 22:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wielkie dzięki za opinię o pilocie. Właśnie jutro miałem kupić, ale w tej sytuacji nie warto.

wtorek, 17 września 2013, 23:15
Nowy
Nowy

Także potwierdzam, że pilot do nagrywania nie jest wskazany. Najlepiej jest uruchamiać rejestrator ręcznie i upewnić się , że faktycznie nagrywa. Później może być za późno, a dźwięk z samej kamery nie zawsze jest zadowalający jakościowo, nie wspomnę o lustrzankach jeżeli ktoś uskutecznia filmowanie DSLR Synchronizacja dźwięku z kamery oraz rejestratora to łatwizna, wystarczy charakterystyczny filmowy klaps na początku rozpoczęcia nagrywania.

środa, 18 września 2013, 10:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co za subtelna pozycjonująca sztuczka :P nikt nie zauważył.

środa, 18 września 2013, 11:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ależ skąd!!!
Zwłaszcza moderatorzy i admini - pewnie wciąż są zauroczeni subtelnością, dla tego nie reagują.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

środa, 18 września 2013, 17:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie do końca nie działa. :wink:

środa, 18 września 2013, 19:52
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona