Teraz jest niedziela, 23 listopada 2014, 01:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Pytanie o różne piksele w kamerach cyfrowych DV 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Pytanie o różne piksele w kamerach cyfrowych DV
Witam . Nie jestem znawcą tematyki kamer cyfrowych, noszę się z zamiarem zakupu kamerki do kwoty 1300 zł. Niestety na dzień dzisiejszy nie stać mnie na wymianę całego sprzętu elektronicznego do wersji HD, a obecne ceny kamer cyfrowych miniDV dość znacznie spadły. Moje pytanie dotyczy pikseli nagrywanych na taśmę w czasie nagrywania. Wiadomo, że na kamera nagrywa obraz na kasetę DV w rozdzielczości PAL 720x576 i tego się nie zmieni. Za to producenci
podają różne ilości efektywnych pikseli i tak: z jedną matrycą 800 tyś (efektywne podczas filmowania 400 tyś), są kamerki z 1,07 mln pikseli (efektywne 710 tyś), no i oczywiście kamerki z trzema przetwornikami 3 x CCD ( efektywne 3 x 400 tyś pikseli) i więcej. Nie ulega wątpliwości że najlepszą jakość obrazu dają kamery z 3CCD. Nagrany materiał na kasecie Dv można 3-4 latka potrzymać bez straty jakości. Myślałem o tym ,że jak ceny sprzętu HD jeszcze bardziej stanieją, TV, stacjonarne odtwarzacze, nagrywarki do HD w kompach itp. to będę mógł przeskalować ten obraz z kaset DV na choćby na połowę HD, tzw. HD Ready. I teraz pytanie, jak się mają do tego te piksele, jak przeskaluje obraz z kamerki 400 tyś pikseli, do tego z kamerki 710 tyś pikseli czy nawet z tej 3CCD. Jak myślicie , czy po przeskalowaniu obraz z tej kamerki 3CCD będzie dużo lepszy, czy te efektywne piksele podczas filmowania w tym przypadku nie mają najmniejszego znaczenia.

Bardzo dziękuje za wyjaśnienie laikowi.

Pozdrawiam

wtorek, 6 maja 2008, 15:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Pytanie o różne piksele w kamerach cyfrowych DV
720x576= 414000. I tyle w zupełności wystarcza. A pozostałe piksele są przez kamerę wykorzstywane wyłącznie do cyfrowego stabilizowania obrazu. Jak ręka się trzęsie, to procesor "przesuwa sobie" wycinek obrazu po większej matrycy i kompensuje wstrząsy (tak to najprościej można wyjaśnić).

Niestety przeskalowanie obrazu z SD do HD nie poprawi jego jakości. Na taśmie DV zapisany obraz składa się z ok. 0,4Mpix i nic tego nie zmieni.

W dodatku gros amatorskich kamer na kasetki miniDV zapisuje obraz o proporcjach 4/3. A więc wyświetlanie go w przyszłości na tv o proporcjach 16/9 będzie wyglądać... słabo.

Może więc warto jeszcze trochę dozbierać i kupić najtańszą kamerę HD ?

http://www.bhphotovideo.com/c/product/4 ... D_DVD.html

A jak się boisz ściągać zza oceanu (choć ja bym nie miał oporów), to na niemieckim e-bayu można ją kupić niewiele drożej.
W Polsce - szkoda gadać, ale to już smutna norma.

Pomimo kilku dobrze znanych wad kamer na płyty DVD, wolałbym tę sony, niż jakąś miniDV SD.

Pozdrawiam!

wtorek, 6 maja 2008, 16:41
Moderator
Moderator

Cytuj:
720x576= 414000. I tyle w zupełności wystarcza. A pozostałe piksele są przez kamerę wykorzstywane wyłącznie do cyfrowego stabilizowania obrazu.

nie wystarcza. bądź konsekwentny w obliczeniach:
720x576x3=1244160. mamy przecież 3 kolory składowe pixeli i każdy z nich jest odczytywany przez oddzielne pixele na matrycy (pokrytej filtrem np. bayera) lub oddzielne matryce (3ccd).
w praktyce i tak tylko jasnośc jest zapisywana z rozdzielczością 720x576, natomiast kolor z rozdzielczością 360x288. dlatego niby wystarcza 414000 pixeli, bo jasność obliczana jest z częściej występujących pixeli "zielonych" a reszta służy do wyliczenia koloru. jednak wychodzi na to, że obraz jest bardziej obliczony niż zarejestrowany ;)
w przypadku 3ccd mając 3 matryce po 414000 px nie musimy nic obliczać, a nawet mamy ciut informacji za dużo, bo rozdzielczość kolorów i tak zostanie ograniczona przez kodek do 360x288...

pozdrawiam

wtorek, 6 maja 2008, 17:43
Bywalec
Bywalec

Czyli wniosek z tego taki, że jeżeli w przyszłości chciałbym przerobić ten materiał z kasety DV na choćby 1/2 HD to na pewno nie mam kierować się
przy wyborze kamery takim parametrem jak efektywna ilość pikseli podczas nagrywania. Czyli czy to będzie kamera z 3CCD czy z jedna lepszą matrycą akurat pod tym względem nie ma to znaczenia. rzecz jasna nie pytam tu o to która będzie miała lepsze odzwierciedlenie barw, jaśniejszy obiektyw.
Pozdrawiam i dziękuję za lekcje.

czwartek, 8 maja 2008, 12:07
Moderator
Moderator

bravo8 napisał(a):
Czyli wniosek z tego taki, że jeżeli w przyszłości chciałbym ... to na pewno nie mam kierować się przy wyborze kamery takim parametrem jak efektywna ilość pikseli podczas nagrywania.

Bał bym się tak kategorycznego twierdzenia. Wolę inne - odwrotne: jakość na wyjściu zależy od jakości na wejściu.
Porównywałem sobie przez lata obraz z różnych kamer i powiem tak: Nie tylko obiektyw, procesor (jak jest) i wielkość matrycy, ale ilość i wielkość pikseli na tej matrycy też ma wpływ na jakość obrazu kamery. PAL ma stałą rozdzielczość, ale włożywszy obraz bardziej szczegółowy możemy się spodziewać też lepszego na wyjściu. Nie jest to różnica wprost, jak w przypadku zdjęć, gdzie to robione matrycą z większą ilością pikseli będzie miało większą rozdzielczość. Tu tak nie jest, bo wszystkie kamery PAL podają wynikowo 768x576, ale różnicę jakości obrazu będzie widać.

PS W kamerze zawsze następije "jakieś oszustwo" jakaś interpolacja w górę czy w dół. Kiedyś piliczyłem etapy tego "oszustwa" w mojej HV10:
1 - jedna matryca o "za małej liczbie pikseli" jak na 1920x1080,
2 - zapis na nośniku tego "1920x1080" w rozdzialczości 1440x1080 szerszymi pikselami,
3 - praca procesora kamery (to kilka różnych oszustw),
4 - kompresja HDV (mpeg2 - tu też następuje kilka oszustw),
5 - rozciągniecie obrazu 1440x1080 na ekranie monitora do rozdzielczości 1920x1080
Tą listę można przypisać każdej kamerze HD w cenie poniżej 10 000zł. zamieniając jedynie nazwę kompresji.

czwartek, 8 maja 2008, 14:05
Moderator
Moderator

zgadza się. ilość pixeli efektywnych również ma wpływ na jakość materiału. chciałem wyjaśnić tylko samo "zjawisko liczenia pixeli". o ile w przypadku 3CCD jest do przyjęcia 0,4mpx (pisałem dlaczego) to w 1CMOS/CCD ich ilość powinna być sporo większa. chciałem tylko wyjaśnić zagadnienie, aby świadomie dokonywać kompromisowego wyboru.

ale napiszę jaśniej:
- w celu osiągnięcia zadowolenia z obrazu przeskalowanego do HD unikamy kamer z 1CCD/CMOS z niedużą ilością pixeli aktywnych, elektroniczną stabilizacją i egzotycznymi formatami zapisu.
- w celu osiągnięcia zadowolenia z obrazu przeskalowanego do HD wybieramy kamery 3CCD lub z dużym 1CCD/CMOS z możliwie dużą ilością pixeli aktywnych w intersującym nas trybie 16x9, optyczną stabilizacją oraz raczej na DV*.
- kręcąc materiał staramy się utrzymać stabilność a podczas edycji minimalizujemy straty jakości oraz bardzo uważnie kodujemy do MPEG2.

pozdrawiam

*osobiście wolałbym coś z MPEG2 na karty lub HDD, jednak pod warunkiem nieprzekodowywania materiału (czyli najwyżej edycji polegającej na wycięciu i zmianie kolejności) i nagrywaniu na płyty DVD.

czwartek, 8 maja 2008, 14:16
Bywalec
Bywalec

Ok, bardzo dziękuję za wyjaśnienie mi tematu.

Pozdrawiam

czwartek, 8 maja 2008, 17:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]