Moje zdjęcia to nie fotomontaż - fotograf odpiera zarzuty i tłumaczy, skąd mogły wziąć się podejrzenia

Moje zdjęcia to nie fotomontaż - fotograf odpiera zarzuty i tłumaczy, skąd mogły wziąć się podejrzenia

Duński fotograf Albert Dros wykonuje zdumiewające zdjęcia łączące fotografię krajobrazową i astrofotografię. Jego obrazy zdobyły wielkie uznanie widzów, jednakże często w ich kierunku wysuwano oskarżenia, iż stanowią fotomontaż i są „fałszywe”. Dotknięty tymi insynuacjami postanowił rozwiać wątpliwości.


Te zdjęcia to nie fotomontaż - Albert Dros dementuje pogłoski

Fotograf przyznaje, że motywy, którymi się zajmuje, często stają się obiektem fotomontaży. Przykładowo fotografie wykonane w trakcie pełni superksiężyca są w dużej mierze złożone z kilku ekspozycji. Autorzy wklejają Srebrny Glob w scenerie, które im się podobają i ich zdaniem świetnie będą uzupełniane przez ciało niebieskie. Jednak fotografowie z łatwością mogą wykryć te oszustwa, gdyż w większości wypadków źródłowe zdjęcia nie pasują do siebie pod względem perspektywy Z drugiej jednak strony dla osób nie rozeznanych tak dobrze w fotografii, obrazy te będą wiarygodne.

Samotność we wszechświecie

fotomontaż

fot. Albert Dros

Powyższa fotografia była przełomowa dla Alberta Drosa. Prezentuje Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przelatującą nad głową jego przyjaciela stojącego na wzgórzu. Na niebie wyraźnie zarysowuje się również Droga Mleczna. Ujęcie tych dwóch elementów na jednej fotografii okazało się szczęśliwym zbiegiem okoliczności. Fotograf pragnął uchwycić Drogę Mleczną, a podczas naświetlania zdjęcia zauważył obiekt przemierzający niebo.
 
Po zapytaniu na forach internetowych kilku entuzjastów astronomii udało się potwierdzić, iż obiekt, który pozostawił ślad na niebie to ISS. Już podczas realizowania tej ekspozycji fotograf zdawał sobie sprawę, że musi to być coś innego niż spadająca gwiazda czy meteor. Fotografia szybko rozprzestrzeniła się w sieci, jednakże stała się równocześnie celem ataków, iż jest fałszywa.
 
Najczęstszym zarzutem było to, iż w miejscu, w którym fotografia została wykonana (Holandia) nie da się zobaczyć i uwiecznić Drogi Mlecznej. Inny "eksperci" stwierdzali, iż ISS leciała w innym kierunku, niż to ma miejsce w rzeczywistości. Jest to jednak efekt specyficznego zgrania czasu ekspozycji i lotu stacji. Część widzów zarzucała Drosowi, iż zdjęcie było ustawiane. Fotograf przekonuje, że tak nie było, stwierdzając jednocześnie, że gdyby jednak, to w samej fotografii nic by to nie zmieniło (jednocześnie wtedy przyznałby to podczas publikowania zdjęcia).

Superksiężyc

fotomontaż

fot. Albert Dros


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem