Fotografia na świecie: Austria

Fotografia na świecie: Austria

Od klasyka piktorializmu Rudolfa Koppitza po dzisiejsze chłodne, oszczędne kompozycje Andrei Witzmann: w cyklu „Fotografia na świecie” odwiedzamy Austrię. To właściwie wycieczka po estetyce XX wieku i różnych jej odsłonach – zapraszamy zatem na krótką wizualną wycieczkę.

Rudolf Koppitz


Austriacka literatura, teatr oraz kino słyną z zamiłowania do mrocznych stron ludzkiej duszy, ponurej autoanalizy i brutalnego zderzania czytelnika czy widza z niewygodną prawdą. Jak tymczasem w kraju Thomasa Bernharda i Elfriede Jelinek prezentuje się fotografia? W przeciwieństwie do swojej "młodszej siostry", kinematografii, fotografia austriacka nie jest aż tak ponura. Doskonały fotoreportaż (wystarczy wspomnieć Inge Morath), a także rozwijająca się dziś w interesujących kierunkach fotografia konceptualna dowodzą, że ta dziedzina sztuki w Austrii zmierza naprzód swoją własną drogą.

Rudolf Koppitz (niektóre źródła podają, że był fotografem czeskim, jednak przez większość życia związany był z Wiedniem) był jednym z najznamienitszych przedstawicieli europejskiego piktorializmu, w dodatku wyjątkowo przywiązanym do tej estetyki – nie zmienił swojego malarskiego, symbolistycznego stylu nawet w latach międzywojennych, gdy obowiązywała już powszechnie bardziej oszczędna, realistyczna stylistyka modernistyczna, a piktorializm uważany był za styl passé. Twórczość Koppitza wypływała z secesyjnych źródeł wiedeńskiego Jugendstil, miała wiele wspólnego z malarstwem symbolistycznym przełomu wieków. Charakterystyczną cechą jego fotografii było zderzenie aktu ze scenerią natury. Kompozycje Koppitza przywodzą na myśl malarstwo Gustava Klimta, każą myśleć o fascynacji podświadomością i językiem symboli z czasów rozkwitu psychoanalizy. Jego dosyć konserwatywny język artystyczny doceniony został szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dostrzeżono podobieństwo jego prac do Edwarda Steichena; Koppitz doczekał się tam licznych wystaw. Korzystał z technik takich jak guma czy bromolej; estetyzm jego prac każe zakwalifikować je do nurtu, który Jan Bułhak nazywał fotografiką.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem