Fotografia na świecie: Kambodża

Fotografia na świecie: Kambodża

„Gdy w Kambodży panowała krwawa wojna domowa, był to doskonały czas dla fotografów. Pod warunkiem, że byłeś zagranicznym korespondentem” - napisał Robert Turnbull. W kraju wyniszczonym terrorem i wojną sztuka odbudowywała się powoli. Dziś Kambodża jest sceną dla młodych talentów fotograficznych i licznych imigrantów, którzy znaleźli tu nowy dom.





Vandy Rattana


Kambodża jest krajem naznaczonym przez wyjątkowo tragiczny los. Lata brutalnego terroru Czerwonych Khmerów i wyniszczająca wojna domowa zmieniły to południowoazjatyckie państwo w arenę dramatu, na skutek którego miliony ludzi zginęły lub zostały okaleczone na całe życie. Również ślady po współczesnych twórcach zostały zniszczone, a kraj, który stanął przed wyzwaniem żmudnej odbudowy, zmagał się z ubóstwem uniemożliwiającym istnienie sceny artystycznej. Jeszcze w latach 90. w Kambodży aktywnymi fotografami byli głównie członkowie Klubu Korespondentów Zagranicznych, jednak wraz ze śmiercią Pol Pota w 1998 roku Phnom Penh przestało być już tak interesującym kierunkiem dla reporterów. Ich miejsce zaczęli nieśmiało zajmować khmerscy fotografowie, którzy dzięki zetknięciu z uznanymi fotoreporterami odebrali dobrą szkołę. Oczywiście nowa, spokojna już Kambodża, dzięki swojej niebywałej urodzie zaczęła przyciągać nową falę przybyszów z zagranicy, tym razem portrecistów czy specjalistów od krajobrazu, którzy postanowili się tu osiedlić. Często zakładali swoje przedsiębiorstwa, specjalizując się w fotografii na usługi turystów przybywających tu na wakacje czy młodych par pozujących przy Angkor Wat. Równie często jednak stawali się kuratorami angażującymi się w rozwój nowej khmerskiej sceny fotograficznej, tak jak Polka Maria Stott, która zainicjowała projekt On Photography Cambodia. W jego ramach gromadzi prace khmerskich fotografów. "To kambodżański projekt, który służy Khmerom. Mamy nadzieję utrwalić tożsamość lokalnych fotografów. Mam nadzieję, że spełnia swoją rolę", mówi. Dodaje, że zagraniczne reportaże z Kambodży często odsłaniają jedynie częściową prawdę o tym kraju. "Łatwo jest fotografować cierpienie, a w Kambodży go nie brakuje" - mówi. Dlatego tak ważne jest, aby lokalni autorzy mówili pełnym głosem.

Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli khmerskiej fotografii jest Vandy Rattana, należący do kolektywu Sa Sa – Stiev Selepak (Artyści Buntownicy). Jego prace poświęcone są współczesnej Kambodży i temu, jak buduje się jej nowy kształt. Zniszczenia i odbudowa to najważniejszy temat jego prac: dotyczy to zarówno scen z codziennego życia, jak i cichych krajobrazów przedstawiających leje po bombach. Vandy Rattana jest laureatem licznych nagród i jednym z ambasadorów Kambodży w świecie fotografii.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem