Fotografia retro - robimy "stare" zdjęcie

Fotografia retro - robimy "stare" zdjęcie

Styl fotografii retro inspirowanych XIX-wiecznymi fotogramami ma w sobie coś magicznego i nostalgicznego. Obecnie modny jest powrót do starej stylistyki w modzie i sztuce, powstaje coraz więcej prac w stylu retro i vintage. Niektóre zdjęcia znacznie lepiej prezentują się w sepii i z elementami, które "dodają im wieku".


Większość aparatów cyfrowych posiada funkcję tworzenia obrazów czarno-białych lub z dominantą, np. sepią. Nie warto z tego korzystać, zdjęcia nie wyjdą tak dobrze, jak po obróbce w programie graficznym. W Internecie pojawiły się serwisy, które on-line zmieniają zdjęcia na „stare”, jest to jednak zmiana, której nie można kontrolować, a pliki wynikowe są zbyt małe. Najlepiej wykonać fotografię w kolorze a potem zmodyfikować jego kopię samemu. 
Na fotografię w stylu retro składa się wiele istotnych elementów. Pierwszą czynnością jest wybór tematu i typu zdjęcia. W przypadku zdjęć portretowych, pozowanych, z konkretną koncepcją aranżacji warto zapoznać się z prawdziwymi fotografiami sprzed 100 lat, aby poznać ich klimat. Zdjęcia reporterskie i plenerowe nie pozwalają już na tak dokładną kontrolę tego co jest na zdjęciu, ale warto zastosować kilka sztuczek, aby fotografia była lepsza. We wszystkich przypadkach ważny jest kadr i detale znajdujące się na zdjęciu. W przypadku zdjęć plenerowych warto zadbać aby nie znalazły się w nim rzeczy współczesne. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, ciężko znaleźć miejsce lub modela wyglądającego, jakby pochodził z przeszłości. Fotografując miasto musimy uważać na drobne elementy, np. kosze na śmieci, znaki drogowe, linie wysokiego napięcia czy zaparkowane samochody. Jeśli mamy możliwość uczestniczyć w  imprezach plenerowych, np. pokazach rekonstrukcyjnych, turniejach rycerskich itp., warto sobie zrobić zdjęcia tego samego miejsca przed imprezą (lub po). Ten sam kadr (bez widowni, fotoreporterów, samochodów) posłuży do „zasłaniania” miejsc, w których pojawiły się elementy nie pasujące do ujęcia.
Po wykonaniu fotografii należy zmodyfikować ją w programie graficznym. Najprostszą rzeczą będzie „zdjęcie” koloru, czyli desaturacja. Można to wykonać zarówno na poziomie wywoływania pliku RAW, jak i modyfikując plik JPG/TIFF. Przy obróbce plików JPG, korzystając z aplikacji Adobe Photoshop wybieramy prostą funkcję Obraz/ Dopasowania/ Zmniejsz nasycenie, która „zdejmuje” kolory ze zdjęcia. Lepszym sposobem jednak jest wybór funkcji Obraz/ Dopasowania/Czarno-Biały. W tym przypadku istnieje możliwość manipulowania oddzielnie poszczególnymi kolorami tak, aby uzyskać najlepszy efekt kontrastu. Aby dodać do zdjęcia odcień sepii wystarczy wybrać Obraz / Dopasowania/ Balans kolorów, a następnie dodać suwakiem około 20 pkt na kolor czerwony i tyle samo na żółty. Wartości są umowne, należy wybierać na wyczucie. W bardziej zaawansowany sposób czarno-białe zdjęcie można ubarwić dodając efekt filtru fotograficznego - Obraz/ Dopasowania/Filtr Fotograficzny (wybierając samodzielnie jego barwę i nasycenie).  Podstawowe zdjęcie w sepii będzie gotowe.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem