Fotografowanie w ogrodach botanicznych

Fotografowanie w ogrodach botanicznych

Od kilkunastu lat fotografuję w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to najstarszy ogród botaniczny w Polsce, założony w 1783 roku, a więc istniejący już 226 lat. Moim głównym zadaniem jest dokumentacja fotograficzna kolekcji roślin, zachodzących zmian i wydarzeń w ogrodzie. Ten rodzaj fotografii stawia inne wymagania niż fotografia artystyczna, której też poświęcam wiele czasu.


Bardzo często nie ma możliwości dowolnego wyboru czasu i miejsca akcji, bo nagle zakwitnąć może interesująca roślina i trzeba ją udokumentować bez  względu na światło i warunki atmosferyczne.
Specyficzne warunki są w tropikalnych szklarniach, gdzie panują wysokie temperatury i wilgotność, a poza tym, podobnie jak w tropikalnej dżungli, zwykle jest zbyt ciemno. Szczególnie należy też uważać na to, by nie wnosić zimnego sprzętu fotograficznego do gorącej i wilgotnej szklarni, gdyż powoduje to skraplanie się wilgoci na soczewkach, aparacie i innych elementach. Trzeba więc odczekać, aż temperatura aparatu zrówna się z otoczeniem lub np. skorzystać z wiatraczka, który akurat chłodzi rośliny. Jeśli planuje się dłuższą sesję fotograficzną na terenie ogrodu botanicznego, dobrze jest zachować odpowiednia kolejność fotografowania – najpierw w najcieplejszej szklarni, potem w chłodniejszych, a na końcu na zewnątrz szklarni w plenerach ogrodu.
Sporym problemem jest fotografowanie dużych roślin, jak palmy, w ciasnych szklarniach, gdzie nagromadzenie okazów nie zawsze pozwala sfotografować wybraną roślinę w całej okazałości - nawet przy zastosowaniu obiektywów szerokokątnych. W wielu przypadkach rośliny w szklarniach są gęsto stłoczone i trudno jest wyodrębnić fotografowany obiekt z tła – można próbować uczynić to za pomocą odpowiedniego wyboru głębi ostrości lub, tam gdzie to możliwe, stosując tła z jednobarwnych materiałów.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem