Fotoplastykon w Katowicach

Fotoplastykon w Katowicach

W Muzeum Śląskim w Katowicach od kilku tygodni działa fotoplastykon. Choć śląskie urządzenie powstało pod koniec XIX wieku, działa do dziś i teraz przy 24 stanowiskach można w nim oglądać fotografie stereoskopowe.Fotoplastykon - jeden z ciekawszych eksponatów Muzeum Śląskiego – po gruntownej renowacji został uruchomiony w Noc Muzeów, 16 maja 2009 roku i od razu zyskał ogromne uznanie wśród zwiedzających.
Historia fotoplastykonu łączy się nierozerwalnie z historią fotografii stereoskopowej, wynalezionej w latach 50. XIX wieku. Pierwszy oficjalny pokaz urządzenia odbył się 1870 roku w Berlinie, a projekcje od razu stały się ogromnie popularne.


Stereopara, Wenecja, pałac Dożów, początek XX

Reklama

Fotoplastykon ze zbiorów Muzeum Śląskiego, jeden z nielicznych w Polsce, pochodzi z końca XIX wieku. Działał od 1949 roku do lat 80. XX wieku w Sosnowcu, na rogu ulicy Modrzejowskiej i Warszawskiej. Służy do projekcji fotografii stereoskopowych, czyli obrazów przestrzennych. Pozwala na równoczesne oglądanie przezroczy na 24 stanowiskach oraz na podświetlanie każdego z osobna odrębnym źródłem światła. Oglądanie fotografii trójwymiarowej daje iluzję obcowania z rzeczywistością prezentowaną na seansach, a widz przenosi się w zatrzymany na jedną sekundę magiczny świat.


Stereopara, Nowy Dwór - kościół, około 1900 roku

W Muzeum Śląskim powracamy do tradycji z początków XX wieku. Jak wtedy, za symboliczną opłatą, będzie można odbyć wirtualną podróż-wyprawę do czasów naszych przodków.

Bilety: 1 zł normalny, 50 gr ulgowy.

Muzeum Śląskie
al. W. Korfantego 3
www.muzeumslaskie.pl

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Czytaj także


Inne artykuły autoraKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

DSC_0731small Lasiommata megera na maki poszłam , bez maków wróciłam Julia Uliczna Brac.. orzech wiewiórka