10 kwietnia 2015, 09:40
Autor: Zorientowani.pl
czytano: 3254 razy

Fotowyprawy - sposób na ciekawą turystykę

Fotowyprawy - sposób na ciekawą turystykę

Fotowyprawy to nowy nurt w turystyce zorganizowanej. Są one połączeniem dwóch pasji – poznawania nowych miejsc oraz utrwalania ich na taśmie fotograficznej.

W ostatnim czasie biura podróży odkryły, że tradycyjne wyjazdy związane z pobytem w hotelu i opalaniem się na plaży  już nie są szczytem marzeń większości klientów. Coraz więcej osób poszukuje wyspecjalizowanych form wypoczynku. Stąd branża turystyczna rozpoczęła wprowadzanie do swojej oferty niszowych, ale znajdujących coraz większe uznanie, kierunków turystycznych. Jedną z najnowszych propozycji w tym zakresie są fotowyprawy.

Idea fotowypraw

Fotowyprawy to sposób na połączenie dwóch bardzo popularnych hobby. Doskonale sprawdzają się jako mariaż pasji fotograficznej i podróżniczej. Odkrywanie nowych miejsc, brak pośpiechu umożliwiającego uchwycenie najlepszych zdjęć, możliwość spojrzenia okiem obiektywu w inny sposób na otaczającą rzeczywistość to świetny sposób na wypoczynek dla osób spragnionych poszukiwania wyjątkowych miejsc i nowych wrażeń.

Ten rodzaj turystycznych wypraw to metoda na czynny wypoczynek w formie odbiegającej od tradycyjnego kanonu typowej turystyki. W tym przypadku zazwyczaj wyprawy organizowane są w niewielkich grupach, co umożliwia całkowite oddanie się swojej pasji fotografowania oraz poznawania nietuzinkowych i pasjonujących miejsc. Na takiej wyprawie stajesz się fotografem – podróżnikiem, a nie zwykłym turystą z aparatem. Edyta Kądziela z Logos Tour : "Takie wyjazdy organizowane są dla niewielkiej liczby osób – często nie przekracza ona 10. Wynika to z tego, że każdy z uczestników może wymagać od prowadzącego grupę instruktora rad, rozmowy, dyskusji nad ujęciem. W dużej grupie nie można poświęcić każdemu wystarczającej ilości czasu. A warsztaty fotograficzne to przede wszystkim przepływ doświadczeń i rozmów na tematy stricte związane ze zdjęciami".

Fotowyprawy mają swój szczególny charakter. Jak mówi Piotr Trybalski – fotograf – dokumentalista prowadzący takie wyjazdy dla biura Laurazja "Fotowyprawy to wyjazdy w atrakcyjne, konkretne miejsca, które wcześniej rozpoznane są jako odpowiednie tło do robienia zdjęć. W czasie wypraw nie ma czasu na szukanie interesujących obiektów - uczestnicy otrzymują >gotowca fotograficznego< czyli wartościowy przedmiot/pejzaż/ulicę do fotografowania, który przez kilka godzin mogą uwieczniać uwzględniając zmieniające się warunki i poszukując najlepszego ujęcia. W ten sposób stale ćwiczą swój warsztat."

Dodatkowym atutem fotowypraw jest możliwość przywiezienia z wycieczki ogromnego ładunku cennych pamiątek – fotografii dokumentujących prywatny stosunek do napotykanych zabytków, przyrody, sytuacji czy ludzi.

 

Najpopularniejsze kierunki

Generalnie fotowyprawy realizowane są w oparciu o dwa kierunki fotografii – czyli na te nastawione na obcowanie z przyrodą oraz odkrywanie dzieł ludzkości. Organizowane są na wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy.

Wielką popularnością cieszą się wyjazdy fotograficzne połączone ze zwiedzaniem znanych i ciekawych miejsc oraz zabytków zlokalizowanych na mapie świata. W Europie niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się Wenecja oraz stolice państw – na przykład unikalna Praga. "Praga to doskonały kierunek do praktykowania fotografii ulicznej" – mówi Edyta Kądziela z Logos Tour. "Uczestnicy warsztatów doceniają barwny korowód tętniącego życiem miasta. Ten kierunek ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę – bliskość Polski. Tutaj można z powodzeniem pod okiem doświadczonych instruktorów fotografii ćwiczyć zasady kompozycji zdjęć, które następnie omawiane są na wieczornych wspólnych spotkaniach, gdzie w miłej, hotelowej atmosferze można przyjrzeć się walorom wykonanych zdjęć w odniesieniu do kanonów fotografii" podsumowuje Edyta Kądziela. Na świecie rekordy popularności biją także niezwykle kolorowe, porażające turystów swą oryginalnością i odmiennością Indie i Tajlandia.

Tygodniowe lub dwutygodniowe wycieczki fotograficzne do miejsc znanych z nieujarzmionej natury to także bardzo popularne sposoby na połączenie pasji globtrotera i fotografa. Turyści szczególnie cenią wyjazdy do Islandii – krainy lodu i ognia, w Dolomity czy do bardziej egzotycznego Chile i Boliwii.

Oczywiście biura podróży często łączą wszystkie rodzaje podróżowania w jedną całość i podczas jednej wyprawy można zarówno poznawać wspaniałą przyrodę, jak i zwiedzać zabytki i wszystko to zapisywać na taśmie fotograficznej. Przykładem takich wycieczek są wyjazdy do Jordanii i Izraela. "Ten ostatni kierunek cenią szczególnie osoby nastawione na fotografię miejsc związanych z kultem religijnym. Dla nich Jerozolima będzie rajem na ziemi" mówi Piotr Trybalski z biura Laurazja.

Fotowyprawa może być także wyprawą życia. Doskonale w tej kategorii sprawdzi się ponad miesięczny wyjazd do Australii i Nowej Zelandii będący zarazem wyprawą krajoznawczą i fotograficzną.

Wyjazdy fotograficzne mogą również mieć jeszcze bardziej wyspecjalizowany charakter i skupiać się głównie na przykład na życiu dzikich zwierząt (połączone z safarii) czy wędrówkach ptaków (specjalizacja ornitologiczna). Zwolenników takich wypraw także stale przybywa.

 

Kiedy można zacząć

Ten rodzaj turystyki można zacząć uprawiać w każdym momencie swojego życia. Część wyjazdów organizowana jest jako szkoła fotografii, gdzie pod czujnym okiem specjalistów można poznać tajniki sztuki. Jeśli wciąż poszukujesz swojej pasji i jeszcze nie wiesz, czy ten rodzaj zainteresowań będzie dla Ciebie odpowiedni, nie musisz inwestować w wysokiej jakości sprzęt. Niektóre firmy wypożyczają aparaty wraz z osprzętem właśnie na czas wypraw. To może być okazja do sprawdzenia, czy odkryjesz w sobie żyłkę fotografa.

"W fotowyprawach biorą udział osoby o różnym stopniu umiejętności. Jedni oczekują pomocy, wskazówek, podpowiedzi, i stałej nauki realizowanej pod okiem instruktora. Inni wolą skupić się na swoim hobby i decydują się na wyprawy, ponieważ biuro podróży zorganizuje wszystkie niezbędne elementy do przeprowadzenia udanego wyjazdu: zapewni akomodację, transport oraz konkretne obiekty w odpowiednim czasie i przez okres umożliwiający zdobycie ciekawego i udanego ujęcia" – mówi Piotr Trybalski.

Fotowyprawy to doskonały sposób na szlifowanie swojego warsztatu fotograficznego. Udział w warsztatach wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach może być niezwykle inspirujący. Opieka doświadczonych fotografów – instruktorów również pomoże w odkrywaniu nowych możliwości, praktykowaniu zasad kompozycji i znajomości kanonów tej wspaniałej i niełatwej sztuki. 

 

 



www.swiatobrazu.pl