HDRI jako sposób radzenia sobie w niesprzyjających warunkach oświetleniowych

HDRI jako sposób radzenia sobie w niesprzyjających warunkach oświetleniowych

Oświetlenie jest jednym z największych wyzwań każdego fotografa specjalizującego się w fotografii makro i zbliżeniowej (ang. Close-up). Tematem zdjęć tego typu bardzo często są sceny o znacznym zróżnicowaniu przestrzennym, takie jak przedstawiające owady, wnętrza kwiatów czy przedmioty o skomplikowanej i przez to pięknej budowie. Nawet jeżeli fotografuje się je w studio, w pełni kontrolowanym oświetleniu, to bez użycia specjalnej lampy błyskowej oświetlenie np. wnętrza kielicha kwiatu zasłanianego przez przytknięty do niego obiektyw nie należy do prostych. Brak miejsca i konieczność znacznego zbliżenia aparatu i obiektywu do fotografowanego tematu są przyczynami większości problemów z oświetleniem sceny w omawianym rodzaju fotografii.


Na szczęście techniki HDRI pozwalają uporać się z tego typu problemami. Duża różnica ekspozycji pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym obszarem sceny nie jest już problemem w sytuacji, gdy możemy wykonać serię kilku ujęć o różnym stopniu naświetlenia i połączyć je w jeden obraz HDR. Takie kadry można następnie obrobić dosyć dowolnie w zależności od tego, czy zależy nam na uzyskaniu sceny realistycznej czy też odznaczającej się bardziej fantastycznym wyglądem. Pokażemy to na przykładzie prostej fotografii typu close-up, wykonanej w słoneczny dzień, czyli w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Z tego typu warunkami musi liczyć się każdy fotograf wykonujący zdjęcia makro i zbliżeniowe, który działa w terenie, dlatego też będzie to dobry przykład.

Ta fotografia przedstawiająca drewniane róże sprzedawane na straganie krakowskiego Rynku Głównego stanowi przykład problemów, z jakimi spotyka się każdy fotograf wykonujący zdjęcie w technikach makro i close-up. Pomimo bardzo niskiej czułości ISO w aparacie i wysokiej dynamiki tonalnej jego matrycy, na zdjęciu widocznych jest mnóstwo obszarów prześwietlonych, jak i niedoświetlonych. (Fot. Marcin Woźniak)


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem