22 kwietnia 2008, 11:31
Autor: Anna Cymer
czytano: 4127 razy

I Ogólnopolski Festiwal Fotografii Cyfrowej Diaporama 2008

I Ogólnopolski Festiwal Fotografii Cyfrowej Diaporama 2008

Tylko do 1 maja mogą zgłaszać swoje projekty chętni do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Cyfrowej „Diaporama 2008” w Lublinie. Wybrane 20 najlepszych prac zostanie pokazane podczas zbliżających się II Dni Fotografii.

Jednym z najciekawszych elementów programu II Dni Fotografii jest I Ogólnopolski Festiwal Fotografii Cyfrowej „Diaporama 2008” w Lublinie – 20 projektów fotograficznych wybranych spośród propozycji nadesłanych z całej Polski. Wydarzenia odbywają się w ACK UMCS, Lublin. Prace należy przesłać do 1maja 2008 r. Zapraszamy do udziału!

Organizator:
Koło Fotograficzne UMCS – Grupa Fotografów Lubelskich

TEMATYKA KONKURSU
Diaporamy zgłoszone do konkursu mogą mieć formę impresji, etiud, reportaży, ilustracji piosenek, esejów, opowiadań, eksperymentów, itd. Wszystkie prace powinny być zapisane cyfrowo. Wszelkie informacje o konkursie będą zamieszczane na stronie www.fotografia.cho.pl

WARUNKI UDZIAŁU
Każdy autor może przedstawić maksymalnie 2 prace pod warunkiem nadesłania karty zgłoszenia wraz z podpisanym regulaminem, oraz płyty CD lub DVD z nagranymi diaporamami spełniającymi warunki techniczne.

WARUNKI TECHNICZNE
płyta CD lub DVD, czas projekcji jednej diaporamy - do 3 minut (łącznie), rozdzielczość 800 x 600 pix, format avi, w formacie AVI (przygotowany w programach: Pictures To Exe, Pro Show Gold, Wings Platinum, MObjects), dźwięk –mp3.W celu zapewnienia najwyższej jakość prezentacji, diaporamy będą przegrane na dysk twardy komputera i z niego odtwarzane na komputerach klasy PC z procesorem Pentium i systemem operacyjnym Windows XP.

ZAWARTOŚĆ CD/DVD
Płyta z diaporamą winna zawierać: katalog o nazwie "Nazwisko_Imię" autora.

W katalogu następujące pliki: plik diaporamy, o strukturze nazwy: "Imię_Nazwisko_Tytuł_diaporamy.avi", karta zgłoszenia autora, zdjęcie autora w rozdzielczości 600x800 pix (plik jpg), krótka notka biograficzna plik *.doc (rok urodzenia, dokonania fotograficzne, przynależność do stowarzyszeń i organizacji związanych z fotografią).
W przypadku, gdy autor chce zgłosić więcej niż jedną diaporamę, powinny one zostać zapisana na osobnych płytach. Każda płyta CD lub DVD, na etykiecie powinna mieć opis, imię i nazwisko autora, tytuł diaporamy, czas trwania, użyty program, e-mail i telefon autora. Płyty z diaporamami nie będą zwracane.

JURY I OCENA
Oceny prac dokonają powołane przez organizatorów Jury złożone z przedstawicieli związków twórczych, stowarzyszeń fotograficznych i doświadczonych autorów. Jury każdego z przeglądów ustali listę najlepszych 20 diaporam. Wyniki będą umieszczane na stronie konkursu. Członkowie jury mogą brać udział w konkursie, jednak ich prace są automatycznie wyłączone z oceny tego jury w którym uczestniczą. Diaporamy niespełniające warunków technicznych niniejszego regulaminu nie będą oceniane. Autor wyraża zgodę na powielanie jego diaporamy i odtwarzanie publiczne dla potrzeb przeprowadzenia konkursu.

TERMIN
Prace należy przesłać do 1maja 2008 r. (liczy się data stempla pocztowego) na adres:
Koło Fotograficzne UMCS – Grupa Fotografów Lubelskich (w skrócie GFL)
Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Wydział Humanistyczny
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4,
20-031 Lublin
w sala 015B/017b, z dopiskiem „Konkurs”.
Potwierdzeniem przyjęcia diaporamy do konkursu jest umieszczenie imienia i nazwiska autora oraz tytułu diaporamy na stronie GFL. Klasyfikacja generalna zostanie opublikowana do 1 maja 2008 r.

NAGRODY
W konkursie przewidziana jest nagroda za zajęcie I miejsca oraz dyplomy i wyróżnienia.

PUBLIKACJA
Pokaz 20 najlepszych prac odbędzie się w Lublinie podczas trwania Kozienaliów 2008 na terenie miasteczka akademickiego UMCS. Podczas pokazu zostaną ogłoszone wyniki.

Diaporama – to spektakl audiowizualny, którego tworzywem są nieruchome obrazy w postaci przeźroczy rzutowanych na ekran i zsynchronizowany z nimi dźwięk. Ścieżkę dźwiękową może stanowić muzyka, nagrane dźwięki, słowo czytane itp. Dźwięk i obraz stanowiącą w tej formie wyrazu nierozerwalną całość. W efekcie otrzymujemy oryginalną formę przekazu autorskiego plasującą się pomiędzy filmem, a niezależnymi od siebie prezentacjami zdjęć i form dźwiękowych.
Diaporama nie jest pokazem przeźroczy do muzyki emitowanej w tle. Taką prezentację nazywa się (slideshow).
Od strony technicznej diaporama jest projekcją (również wielkoformatową - np. sale kinowe) przeźroczy wyświetlanych z kilku (przynajmniej dwóch) rzutników dla uzyskania efektu przenikania się obrazów. Polskie duety autorskie lat 80. ubiegłego wieku demonstrowały pełne projekcje przy pomocy 9, a nawet 12 rzutników przeźroczy. Do najbardziej znanych polskich diaporamistów należeli Ryszard Kopeć i Kazimierz Kwiatkowski, którzy zajmowali się równocześnie fotografią artystyczną. Swoje prace prezentowali w salach Ośrodków Kultury lubińskiego KGHM, Szczecina i innych ważnych dla diaporamy polskiej miejsc. Diaporamą zajmował się też m.in. znany muzyk i instrumentalista - Marek Biliński.
Obecnie w wyniku rozpowszechnienia daleko idącej "mechanizacji" procesu twórczego za sprawą rozwoju zautomatyzowanych technik multimedialnych (gotowe schematy twórcze) i fotografii cyfrowej (zanik powszechności wykorzystywania dla potrzeb fotografii materiałów światłoczułych - w tym niezbędnych dla diaporamy błon diapozytywowych (stąd nazwa diaporama)) doszło do marginalizacji działań twórczych w tej dziedzinie.
Diaporama ma jednak nadal (podobnie jak malarstwo czy poezja) grono wiernych twórców starających się właśnie w ten sposób wyrażać siebie i swój sposób postrzegania świata. (Wikipedia)

O DIAPORAMIE:
Diaporama – między filmem a fotografią

Diaporama jest swoistym spektaklem audiowizualnym, w którym autor poddaje widza w sposób świadomy i zaplanowany równoczesnemu oddziaływaniu obrazów, dźwięków, barw i treści. Z fotografii "wzięła" obraz nieruchomy. Cechą charakterystyczną diaporamy jest tzw. "trzeci obraz", czyli nieistniejący faktycznie, a będący tylko wynikiem świadomego nałożenia na siebie dwóch (kilku) obrazów rzeczywistych emitowanych z kilku źródeł podczas projekcji. Ponieważ diaporamę, powinniśmy traktować jako udźwiękowiony zbiór wielozdjęciowy, środkami łączącymi kolejne obrazy lub sekwencje obrazów są: przenikania, cięcia, rozjaśnienia, ściemnienia, migotania, czy chwilowy brak obrazu. Z filmem łączy diaporamę: narracja, montaż, scenariusz, dźwięk.

Narodziny diaporamy w Polsce datuje się na lata 70. Wtedy to Krystyna Łyczywek, znana propagatorka fotografii, zorganizowała pierwszy oficjalny pokaz diaporam. Impreza o nazwie Regionalny Przegląd Montaży Udźwiękowionych odbyła się w Pile w roku 1971.

Diaporamę można rozumieć jako dziedzinę sztuki, którą klasyfikuje się między fotografią a filmem. W praktyce pokazy diaporam to najczęściej spektakle audiowizualne, w których autorzy poddają widzów równoczesnemu oddziaływaniu obrazów, dźwięku, barwy i treści. Diaporama więc to nastrój, harmonia dźwięku, obrazu i barwy, a co równie istotne – także wrażliwość twórcy. Mówi się, że diaporamy są tak różne, jak różni są ich autorzy.

Diaporama to przezrocza z dodanym udźwiękowieniem. Do pokazywania klasycznych diaporam używa się najczęściej dwóch zsynchronizowanych ze sobą rzutników, które prezentują obrazy utrwalone na slajdach. Charakterystycznym efektem, który powstaje w wyniku rzutowania na powierzchni ekranu dwóch obrazów, jest trzeci zmiksowany obraz. Dodatkowo używa się warstwy muzycznej dla podkreślenia nastroju wyświetlanej prezentacji. Pokazy cyfrowe przygotowywane są przy użyciu komputerowych programów prezentacyjnych, uruchamiane na komputerze i wyświetlane na projektorze multimedialnym z towarzyszącym dźwiękiem. Możliwości obecnych aplikacji komputerowych są naprawdę ogromne i zarówno w Polsce, jak i na świecie zauważa się coraz rzadsze tendencje pokazów tradycyjnych na korzyść cyfrowych. Twórcy diaporam klasycznych twierdzą jednak, iż ten rodzaj prezentacji nie zostanie zbyt szybko wyparty przez ich cyfrowe odpowiedniki, ponieważ nadal istnieje duża liczba autorów tworzących na materiałach analogowych. [http://www.fotoklub.zamek.szczecin.pl/]

I Ogólnopolski Festiwal Fotografii Cyfrowej „Diaporama 2008” to ogólnopolski konkurs z gatunku kreacji medialnych, adresowany przede wszystkim do fotografów i plastyków z całego kraju. W Lublinie jest organizowana po raz pierwszy i ma na celu przybliżenie środowiskom fotograficznym sztukę diaporamy, jako środka wypowiedzi autorskiej wykorzystującej fotografię, ale także dźwięk, technikę komputerową, projekcję, itd. Szczególnie zapraszamy wszystkie grupy, kluby, stowarzyszenia fotograficzne oraz koła działające przy uczelniach i szkołach, jak i samodzielnych artystów działających w Polsce o przysyłanie prac.

KONTAKT:
Koordynator II DF: Agni Kliczka 509682538
Koordynator wystawy: Dawid Nejman

Dawid Nejman 515264330, d_nejman@o2.pl
Piotrek Pieczul 503633706
Marcin Butryn fafnirlkaf@wp.pl

dnifotografii(małpa)o2.pl,
www.fotografia.cho.pl



www.swiatobrazu.pl