Idealna pamiątka świąteczna i wigilijna - praktyczne wskazówki

Idealna pamiątka świąteczna i wigilijna - praktyczne wskazówki

Jaką najlepszą pamiątkę możemy sprawić sobie i bliskim podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii? Oczywiście zdjęcia. Okres świąteczny to doskonała okazja do wykonania pięknych i ciepłych zdjęć, na których uwiecznimy wszystkich członków rodziny, którzy na co dzień przebywają zwykle z dala od siebie. Wspólnie z firmą Epson chcemy wam przedstawić kilka sztuczek, które uczynią wasze rodzinne zdjęcia lepszymi, a także zaproponować takie ich wykorzystanie, które spodoba się wszystkim domownikom i wigilijnym gościom.



Najmilsze wspomnienia z Wigilii


Każdy chce, aby rodzinne Święta Bożego Narodzenia w gronie najbliższych były udane i dobrze zapamiętane. Pomóc w tym mogą wykonane przez nas w tym czasie zdjęcia, o ile oczywiście przyłożymy się do procesu ich tworzenia, a także zadbamy o to, aby wszyscy uczestnicy tych wydarzeń mieli okazję obejrzeć te fotografie w odpowiednich warunkach. W dzisiejszym poradniku zrealizowanym przy współpracy z firmą Epson chcemy pokazać wam, jak zabrać się do realizacji tych zadań.

Reklama

Ustawiane czy spontaniczne, ale zawsze na luzie

Fotografie rodzinne – a takie właśnie najczęściej wykonujemy w trakcie świątecznych spotkań – można podzielić na dwie podstawowe grupy: zdjęcia pozowane oraz spontaniczne (czyli reportażowe). I choć na pozór należą one do zupełnie różnych światów, to jednak obecnie występuje pomiędzy nimi więcej podobieństw, niż można w pierwszej chwili pomyśleć. A to dlatego, że czasy, kiedy to zdjęcie upozowane kojarzyło się wszystkim z powagą i sztywnymi pozami już dawno poszły w zapomnienie. Obecnie nawet fotografie pozowane mogą być wykonywane zupełnie na luzie – a te rodzinne wręcz powinny.
 

Epson Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Wigilia rodzina fotografia rodzinna odbitki druk drukarki atramentowe prezentacja pokaz slajdów projektor Epson L805 Epson L386 Epson TW5350 Epson TW9300w Epson L486 poradnik
Rodzinne zdjęcie wykonane podczas świątecznego zjazdu to doskonała pamiątka dla wszystkich członków rodziny, która wspólnie spędza ze sobą zaledwie kilka dni w roku. (Fot. Breezy Baldwin / Flickr)

 

Główna różnica pomiędzy fotografią pozowaną, a wykonywaną spontanicznie polega na czymś innym: w pierwszym przypadku mamy pewną swobodę rozmieszczenia modeli i czas na powtórki (choć nie aż tak wiele, jak byśmy chcieli – taki "modele mimo woli" zwykle szybko tracą cierpliwość. Warto to wykorzystać w celu uzyskania dobrej kompozycji polegającej na wyborze właściwego tła, perspektywy i oczywiście rozmieszczeniu bohaterów zdjęcia w taki sposób, aby nie wyglądali jak na zdjęciu rodowym sprzed stu lat. Warto pamiętać też o tym, że zdjęcia tego typu oraz wszelkie portrety grupowe najlepiej wykonywać wcześnie, np. przed samym rozpoczęciem kolacji wigilijnej. Domownicy są wtedy w miarę wypoczęci, nie przejedzeni, a ich ubrania pozostają w nienagannym stanie. Później już nie ma co liczyć na taki luksus.

W przypadku zdjęć wykonywanych spontanicznie możliwości działania mamy znacznie mniej. Możemy jedynie wykonać kilka zdjęć próbnych w danym miejscu (celem sprawdzenia warunków oświetleniowych) i zająć odpowiednie miejsce. A potem już pozostaje nam tylko obserwacja wydarzeń – dyskretna lub uczestnicząca. A ciekawe sytuacje podczas świątecznych zlotów podejrzeć można wszędzie: w kuchni, w salonie, w pokoju dziecięcym, w ogrodzie i na spacerze.
 

Epson Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Wigilia rodzina fotografia rodzinna odbitki druk drukarki atramentowe prezentacja pokaz slajdów projektor Epson L805 Epson L386 Epson TW5350 Epson TW9300w Epson L486 poradnik
Jeżeli chcemy mieć ze Świąt jakieś zdjęcia z nami samymi, to jako fotografujący mamy dwie możliwości: przekazać na jakiś czas aparat komuś innemu, albo zafundować sobie zabawny autoportret w świątecznych klimatach. Niezależnie od wyboru pamiętajmy też, aby wszelkie zdjęcia grupowe wykonywać z samowyzwalaczem – bez nas samych będą one niekompletne. (Fot. apdk / Flickr)

 

Nie zapominajmy też o dwóch sprawach. Po pierwsze, o nas samych. Nie jesteśmy przecież fotografami ślubnymi zamówionymi na udokumentowanie uroczystości i wesela – to również nasze święta i również powinniśmy znaleźć się na przynajmniej kilku zdjęciach. Nie jest to może proste, ale z całą pewnością nie jest też niemożliwe. Oddajmy na moment aparat komuś innemu, albo zróbmy sobie zabawny autoportret. A skoro już o zabawnych zdjęciach mowa, to drugą ważną sprawą jest zadbanie o to, aby nasze zdjęcia tryskały humorem. Pamiętajmy o tym, że Boże Narodzenie to przecież nie stypa! A wszelkiego rodzaju akcenty "z jajem" doskonale sprawdzają się m.in. jako podsumowanie naszego świątecznej fotograficznej historii.

 

Bądźmy naturalni - my i nasi modele

Błędy popełniane przez osoby wykonujące zdjęcia pamiątkowe z rodzinnych imprez mają w większości  charakter techniczny lub są związane z nieodpowiednim podejściem do fotografowanych. Ten pierwszy problem związany jest po prostu z naszymi umiejętnościami i nie warto się nad nim rozwodzić – po prostu ćwiczenie czyni mistrza i tyle. Jeśli natomiast chodzi o kwestię "pracy z modelami", to błędów łatwych do uniknięcia i niestety bardzo powszechnych jest tu całkiem sporo.
 

Epson Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Wigilia rodzina fotografia rodzinna odbitki druk drukarki atramentowe prezentacja pokaz slajdów projektor Epson L805 Epson L386 Epson TW5350 Epson TW9300w Epson L486 poradnik
Ubieranie choinki to jeden z ważniejszych punktów świątecznego repertuaru. Jest to zarazem doskonała okazja wykonania pięknych i ciepłych zdjęć,  pokazujących relacje rodziców z dziećmi.  (Fot. Thomas Smith)

 

Na pierwszym miejscu należy wymienić zbyt nachalne manipulowanie osobami, które chcemy sfotografować. W szczególności dotyczy to dzieci, w stosunku do których nawet banalne "uśmiechnij się!" może spowodować skrajnie odmienny efekt. Dzieci od zawsze wychodzą na zdjęciach najlepiej, gdy pozwala się im zachowywać naturalnie. Dlatego zamiast kazać im się uśmiechać, znacznie lepiej jest zrobić lub powiedzieć coś zabawnego. Z kolei w przypadku osób dorosłych – a zwłaszcza w podeszłym wieku – należy dostosować się do panujących w rodzinie zwyczajów.  Wigilia i Święta mogą być dobrą okazją do tego, aby "przyłapać" większość członków naszej rodziny na okazywaniu dobrego nastroju, ale nie należy ich do tego przymuszać.

No i nie zapominajmy, że Boże Narodzenie to uroczystość rodzinna, a nie przygotowany dla naszej przyjemności plener fotograficzny. Nie rozstawiajmy ludzi po kątach, ani nie każmy im siedzieć nieruchomo tylko dlatego, że chcemy wypróbować jakiś tam genialny (w naszym mniemaniu) pomysł na interesujący kadr.

 

Unikać sytuacji kompromitujących, skupiać się na celebrowaniu radości, śmiechu i ciepła

Podczas Świąt zdarza się wiele sytuacji, w których członków rodziny można podejrzeć (i sfotografować) w interesujących relacjach i sytuacjach. Wiele z nich ma miejsce w kuchni, gdzie – jak wiadomo – zaczyna się i kończy każda udana impreza. Uchwycić można przygotowania do posiłku (szczególnie wówczas, gdy pomagają w nich dzieci), zabawne momenty i swobodnie rozmawiających krewnych, którzy rzadko mają okazję się widzieć oraz rozmaite zabawne sytuacje. Oczywiście miejscem, na którym prędzej czy później skoncentruje się uwaga wszystkich domowników, będzie stół – i to właśnie będzie najlepszy moment, aby zgromadzić na zdjęciu wszystkich członków rodziny bez potrzeby zaganiania ich przed obiektyw. Robimy to, jak już wspominaliśmy, na samym początku kolacji, a najlepiej jeszcze przed opłatkiem.
 

Epson Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Wigilia rodzina fotografia rodzinna odbitki druk drukarki atramentowe prezentacja pokaz slajdów projektor Epson L805 Epson L386 Epson TW5350 Epson TW9300w Epson L486 poradnik
Fotografowanie ludzi i zwierząt powinno się odbywać zawsze na wysokości oczu modela (chyba że chcemy uzyskać jeden z efektów związanych z perspektywą ptasią lub żabią, ale to już inna historia). W przypadku dzieci oznacza to konieczność kucnięcia lub przysiadu. (Fot. Randen Pederson / Flickr)

 

Fotografując ludzi zebranych przy wspólnym stole pamiętajmy, aby unikać wykonywania zdjęć osób jedzących coś. Czynność jedzenia stanowi okazję do łatwego uzyskania zdjęć, które nam wydadzą się śmieszne, a sfotografowanym – zawstydzające. Jeżeli już wykonujemy zdjęcia podczas kolacji wigilijnej, to uwiecznijmy momenty zasiadania do stołu, składania sobie życzeń i rozkładania świątecznych potraw, ale potem odłóżmy aparat i nie dotykajmy go do momentu, w którym większość potraw nie zniknie ze stołu, a odgłosy konsumpcji zastąpione zostaną przez rozmowy.

jeżeli natomiast chcemy sfotografować siebie lub kogoś z dziećmi, to zamiast ustawiać je do zdjęcia pozowanego, lepszym pomysłem może być przyłączenie się do ich zabawy lub podpatrzenie, jak pomagają przy wykonywaniu prac domowych. Musimy też koniecznie zejść do "ich" poziomu – tak aby nie fotografować z góry. Jest to ogólnie przyjęta zasada dotycząca fotografowania dzieciaków, gwarantująca udane zdjęcia.

 

Świetlne dylematy i wyzwania

Rodzinne spotkania świąteczne na ogół odbywają się w pomieszczeniach zamkniętych i przy oświetleniu sztucznym, niezbyt sprzyjającym fotografowaniu. Jest ono bowiem na tyle słabe, że fotografowanie przy nim wiązać się będzie z ustawieniem wysokich wartości czułości matrycy (od 1600 ISO wzwyż) oraz silnego otwarcia przysłony, co nie zawsze będzie możliwe lub pożądane. Ponadto popularne w wielu domach świetlówki energooszczędne mogą nam zapewnić okropną kolorystykę zdjęć. Z drugiej strony użycie lampy błyskowej wbudowanej w aparat to też nie jest dobry pomysł. Takie oświetlenie, emitowane na niewielką odległość i na wprost obiektywu sprawia, że zarówno twarze, jak i całe sylwetki oświetlone są brzydkim "wypłaszczającym" światłem, a efekt czerwonych oczu występuje bardzo często. Ponadto, jeżeli pomieszczenie jest duże, może pojawić się problem poważnego niedoświetlenia tła, a jeżeli jest małe, to świąteczny efekt blasku kolorowych światełek na choince praktycznie zniknie z powodu zalania sceny światłem flesza.
 

Epson Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Wigilia rodzina fotografia rodzinna odbitki druk drukarki atramentowe prezentacja pokaz slajdów projektor Epson L805 Epson L386 Epson TW5350 Epson TW9300w Epson L486 poradnik
Kreatywne wykorzystanie światła błyskowego to najlepszy sposób uzyskania na zdjęciach świątecznego klimatu bez martwienia się o czasy ekspozycji czy wysoką czułość ISO. Wprawdzie nie namawiamy do rozstawiania po pokoju akcesoriów oświetleniowych (zdjęcie powyżej wykonane zostało z wyzwalaną bezprzewodowo lampą błyskową i zmiękczającą parasolką zawieszonymi po prawej stronie sceny jakieś pół metra nad głową modela), ale stojący w rogu pomieszczenia flesz wycelowany w sufit może być doskonałym źródłem nastrojowego światła. (Fot. John Lemieux / Flickr)

 

Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest użycie lampy zewnętrznej z odchylanym palnikiem – a najlepiej kilku lamp. Jeżeli bowiem fotografowanie ogranicza się do jednego pomieszczenia, a my dysponujemy dwoma fleszami potrafiącymi się ze sobą komunikować bezprzewodowo, to najlepsze efekty osiągniemy stawiając jedną lampę w rogu pomieszczenia, wycelowaną w sufit (w charakterze źródła światła dopełniającego), a drugą przypinając do aparatu (światło główne). Jeżeli mamy tylko jedną lampę, to również ona powinna zdać egzamin, o ile skierujemy ją w górę (pionowo lub pod kątem 30°) i zastosujemy nakładany z tyłu palnika odbłyśnik.

Pamiętać należy też, że świąteczny klimat to m.in. ciepłe barwy i wyraźne (choć miękkie) cienie rzucane przez ludzi i przedmioty. Nie zalewajmy więc całego pomieszczenia światłem i nie próbujmy za wszelką cenę ustawiać neutralnego balansu bieli. I koniecznie wyłączmy stojący w pokoju telewizor – jego blask będzie sprawiał problemy również wówczas, gdy sam ekran znajdzie się poza kadrem.

 

 

Autor: Artykuł promocyjny



1 2 3



Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Poradniki



Komentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


Domyślny avatar Świetny tekst reklamowy! Ale za takie pieniądze nikt nie kupi takiej drukarki... Epson L805 – cena 1249 tys. PLN 2016.12.03 19:17, Mirek_Woj # 

Domyślny avatar Fajnym uzupełnieniem są świece i lampy z żarówkami, dodajace strefy cieplejszego oświetlenia. Dziwią mnie "porady" zabraniające łączenia 2 rodzajów światła. Jeśli tylko mogę, stosuję to w zdjęciach nieruchomosci na sprzedaż. Widzę, że to się ludziom podoba. 2016.12.03 19:36, rozas # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.




Spis treści

Najnowsze fotografie

z cyklu ja i mój przyjaciel Sprzeczka Bielik Klangor Bliskie spotkanie Zima wraca Nalot