16 stycznia 2024, 10:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 645 razy

Ikoniczny fotograf Elliott Erwitt zmarł w wieku 95 lat

Ikoniczny fotograf Elliott Erwitt zmarł w wieku 95 lat

Jeden z najbardziej wyjątkowych fotoreporterów świata, członek kultowej Agencji Magnum, wyróżniający się humorystycznym, niezwykle błyskotliwym spojrzeniem Elliot Erwitt odszedł pod koniec listopada 2023 r. w wieku 95 lat - Przez ponad 70 lat fotografował nie tylko zwykłą codzienność, ale także między innymi amerykańskich prezydentów.

Odszedł wyjątkowy fotograf Elliot Erwitt

Informacja o śmierci Elliotta Erwitta została opublikowana na jego oficjalnym profilu na Instagramie. Śmierć słynnego fotografa potwierdziła jego córka Sasha Erwitt w rozmowie z dziennikiem New York Times. Fotograf odszedł spokojnie w swoim domu w otoczeniu rodziny. 
 
Elliot Erwitt urodził się jako Elio Romano Erwitt w Paryżu dnia 26 lipca 1928 roku w rodzinie żydowsko-rosyjskiej. Dzieciństwo spędził w Mediolanie, a następnie wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych w 1939 roku, gdy miał 10 lat.  W 1953 roku dołączył do Agencji Magnum jako niezależny fotograf, i przez 3 lata pełnił funkcję prezesa Magnum pod koniec lat 60. 
 
 
fot. Elliott Erwitt
 
 
fot. Elliott Erwitt
 
Jak wspominał sam Elliott Erwitt swoją przygodę z fotografią rozpoczął od oglądania prac innych osób. Najważniejszym dla niego fotografem był Henri Cartier-Bresson. Elliott Erwitt uczęszczał na kilka kursów w City College w Los Angeles, jednakże czuł, że niewiele z nich wyniósł. Jak sam zabawnie opisywał swoją pracę, "to nie jest budowanie rakiet, tylko fotografia". 
 
Elliot Erwitt z jednej strony zasłynął jako niebywały obserwator codziennego życia, potrafiący dostrzec w prozie codzienności wyjątkowe sceny, a jednocześnie fotografował wielkie osobistości, takie jak Marilyn Monroe, Nikitę Chruszczowa czy Richarda Nixona. Często fotografował po prostu dla siebie - nie z myślą o zleceniach, klientach czy konkretnych fotoreportażach. Jak sam mówił, "możesz nawet nie wiedzieć, że zrobiłeś dobre zdjęcie, dopóki na nie nie spojrzysz. Robienie zdjęć, jest reakcją na to, co widzisz i co myślisz, że widzisz. Bardzo łatwo jest nie reagować na jakość robionego zdjęcia, dopóki nie zobaczysz go w innych okolicznościach". 
 
W ciągu swojego życia Elliott Erwitt opublikował pond 20 książek, a jego zdjęcia znajdowały się w kolekcjach na całym świecie. Wiele z nich to jedne z najbardziej kultowych fotografii - część trafiła nawet do popkultury, niestety czasami w oderwaniu od jego nazwiska. Wyróżniał się głównie swoim wyjątkowym, dowcipnym i błyskotliwym stylem, za który przez wielu był nazywany "Woody Allenem fotografii". 


www.swiatobrazu.pl