12 stycznia 2009, 16:08
Autor: Teresa Świtkiewicz
czytano: 4091 razy

ILFORD partnerem Pojedynku Gigantów

ILFORD partnerem Pojedynku Gigantów

Jednym z partnerów Pojedynku Gigantów jest ILFORD - producent papierów fotograficznych. To właśnie na papierze tej marki w jednym z etapów rywalizacji zostaną wydrukowane fotografie, które pomogą wyłonić Mistrza Wielkiego Formatu 2008 w piątkowy wieczór w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Przez ponad 125 lat materiały ILFORD wyznaczały standard najwyższej jakości wśród produktów fotograficznych. W rezultacie produkty ILFORD osiągnęły najwyższą markę na całym świecie, zarówno wśród amatorów jak i fotografów profesjonalnych.


Kilka lat temu rewolucja fotografii cyfrowej dotknęła też producenta legendarnych materiałów czarno-białych doprowadzając w efekcie do podziału firmy. Obecnie marka Ilford mająca siedzibę w Szwajcarii zajmuje się produkcją wysokiej klasy papierów do wydruków fotograficznych, zaś kontynuacją produkcji materiałów do fotografii analogowej zajmuje się firma Harman pozostająca w Wielkiej Brytanii.

Przez ostatnie kilka lat Ilford zdążył stworzyć już kilkadziesiąt podłoży do druku atramentowego począwszy od papierów powlekanych błyszczących, perłowych przez papiery artystyczne, matowe bezkwasowe aż po płótno.



Do druku z użyciem tuszy barwnikowych wodnych Ilford produkuje specjalne papiery dedykowane Ilford Galerie Classic, pozwalające na osiągnięcie niezwykle wyrazistych kolorów o wysokiej stabilności. Drugim rodzajem są papiery Ilford Galerie Smooth, które mogą być stosowane zarówno z tuszem pigmentowym jak i wodnym. Charakteryzują się niezwykłą grubością, szybkim czasem schnięcia i wysokim poziomem odporności na wodę. Trzeci rodzaj papierów to ekskluzywna seria GOLD, oferująca najwyższej jakości profesjonalne papiery  dedykowane dla najbardziej wymagających fotografów.

 


Ostatnim produktem, który poszerzył ofertę produktowa firmy ILFORD w segmencie podłoży do druku atramentowego jest ekskluzywny papier barytowy ILFORD GALERIE GOLD Fibre Silk. Jest to ekskluzywne bezkwasowe podłoże do fotograficznych drukarek atramentowych wykorzystujących w procesie druku tusze pigmentowe. Wysoka gramatura papieru 310 g/m2 i wykorzystanie dodatkowej tylnej warstwy przeciwdziałającej zwijaniu się daje poczucie pracy z materiałem najwyższej jakości.


GOLD Fibre Silk Posiada warstwę przyjmującą tusz naniesioną bezpośrednio na prawdziwe podłoże barytowe. Dzięki zastosowaniu barytu papier ten świetnie odwzorowuje kremowe biele, aksamitne czernie, zachowując płynność przejść tonalnych w całym zakresie pośrednich odcieni szarości. W efekcie fotografie drukowane na papierze GOLD Fibre Silk charakteryzuje unikalny wygląd (oraz zapach) tradycyjnych halogenosrebrowych papierów fotograficznych. Kremowa biel podłoża, świadczy o tym, że w produkcji nie są wykorzystywane chemiczne rozjaśniacze optyczne, które negatywnie wpływają na stabilność i trwałość wydruków, a ta w przypadku papieru ILFORD GOLD Fibre Silk porównywalna jest z trwałością tradycyjnych odbitek fotograficznych na papierze barytowym. Dzięki temu podłoże to wyśmienicie sprawdza się dla wydruków obrazów o jakości wystawowej i muzealnej.



ILFORD GALERIE Gold Fibre Silk jest idealnym podłożem do tworzenia barwnych obrazów z wibracją i głębią charakterystyczną dla tradycyjnych obrazów czarno białych. Pozwala na uzyskiwanie wydruków o wysokiej rozdzielczości, szerokiej przestrzeni barw, poszerzonym zakresie tonalnym, zapewniając swobodę kreacji od żywych kolorów do dramatycznych efektów czarno białych. Tak jak w przypadku prawdziwych odbitek czarno białych, fotograf może kreować wygląd chemicznie tonowanej sepii, złota, selenu i obrazów niebieskich, lecz w przeciwieństwie do chemicznego tonowania, ilość i różnorodność tonacji ograniczona jest jedynie wyobraźnią fotografa.


Wysoka jakość papieru została uznana i doceniona przez organizację TIPA (Technical Image Press Association) przyznającą co roku wyróżnienia za najlepszy produkt roku w różnych kategoriach sprzętu fotograficznego. Ilford Galerie Gold Fibre Silk otrzymał w 2008 roku nagrodę za najlepszy papier fotograficzny do wydruków atramentowych.

ILFORD GALERIE Gold Fibre Silk dostępny jest w szerokiej gamie formatów, dzięki czemu może być stosowany zarówno w niewielkich drukarkach biurkowych po największe plotery wielkoformatowe. Papier jest konfekcjonowany w formatach A4, A3 i A2 w paczkach po 10 lub 50 arkuszy, oraz w szerokościach 17, 24 i 44 cale w 12-metrowych rolach.

Papiery serii Ilford Galerie posiadają bezpłatne profile ICC do większości drukarek fotograficznych, które znacznie poprawiają jakość drukowanych zdjęć. Profile można pobrać ze strony producenta: www.ilford.com


Wyłącznym przedstawicielem marki ILFORD w Polsce jest firma Medikon Polska Sp. z o.o.
Warszawa, ul. Cyklamenów 7, tel. 022 872-13-67, www.medikon.pl, fotografia@medikon.pl
 

 

 

 O Pojedynku Gigantów?

Serwis SwiatObrazu.pl już po raz drugi jest organizatorem unikalnego na skalę światową wydarzenia ? konkursu Pojedynek Gigantów. Po raz pierwszy w historii giganci rynku profesjonalnego druku fotografii, firmy Canon, Epson oraz HP staną naprzeciwko siebie, aby wyłonić Mistrza Wielkiego Formatu.

Uczestnicy pojedynku będą mieli niepowtarzalną okazję śledzić zmagania gigantów, którzy do rywalizacji wystawili najwyższej klasy zawodników. Naprzeciw Canona iPF6200 i PF5100 staną Epson 11880 i 7900 oraz HP DesignJet Z2100 i HP DesignJet Z3200. Drużyny zmierzą się z pracami wybitnego fotografa Jacka Boneckiego, a walkę rozstrzygnie znakomite jury w składzie: Wojciech Łaski (agencja fotograficzna East News),Przemek Dzienis(koordynator wystaw FOTOFESTIWALU), Marika Kuźmicz (Dom Aukcyjny Rempex), Jerzy Łapiński (artysta fotograf).i Marek Poźniak (artysta fotograf).

Pojedynek Gigantów odbędzie się 16 stycznia o godzinie 18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (sala Zygmuntowska) w Warszawie, przy ulicy Jazdów 2.

Podczas pojedynku uczestnicy wydarzenia będą mogli zapomnieć wszystkie hasła reklamowe i samodzielnie wypróbować oraz ocenić możliwości urządzeń firm Canon, Epson i HP.
Aby stać się świadkiem zmagań gigantów druku, wystarczy wypełnić formularz

Wśród gości obserwujących zmagania drużyn, zostaną wylosowane atrakcyjne nagrody. Zarejestruj się już dziś! Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona ? decyduje kolejnośc zgłoszeń.

 

Scenariusz


18.00  Uroczyste otwarcie
SwiatObrazu.pl - Bogusława Słota

18.10 - 18.20  Przedstawienie zasad oraz regulaminu Pojedynku Gigantów
SwiatObrazu.pl - Bogusława Słota

Pojedynek obędzie się w pięciu rundach:

1. Papier półbłyszczący (satynowy lub perłowy) do 380 g/m2 ? fotografia czarno-biała (do imitacji papierów barytowych).
2. Papier półbłyszczący (satynowy lub perłowy) do 260 g/m2 ? fotografia kolorowa (do podstawowych zastosowań w fotografii kolorowej).
3. Papier matowy gładki do 260 g/m2 ? fotografia czarno-biała (do podstawowych zastosowań w fotografii czarno-białej).
4. Papier matowy fakturowany do 260 g/m2 ? fotografia kolorowa (do podstawowych zastosowań w fotografii kolorowej).
5. Wydruk na papierze zewnętrznego producenta, na którego została wybrana firma
ILFORD.

Każda runda zostanie przez jury oceniona w skali od 1 do 3 w sześciu kryteriach:

1.    Ilość detali w ciemnych i jasnych miejscach.
2.    Ostrość.
3.   
a.    zakres i dokładność odwzorowania barw dla fotografii kolorowej,
b.    ocena neutralności i spójności z barwa podłoża dla fotografii czarnobiałej.
4.    Przejścia tonalne.
5.    Gęstość czerni.
6.    Brak bandingu ? paskowanie.

Krótka charakterystyka kryteriów.

18.20  Przekazanie fotografii do druku kapitanom zespołów Canon, Epson i HP


18.30 -19.00 Monitory do zadań specjalnych, dobór odpowiedniego monitora graficznego
Eizo - Tomasz Obłuski

19.00 - 19.30 O fotografiach stworzonych aparatem Sony DSLR A900 na potrzeby Pojedynku Gingantów
Autor - Jacek Bonecki

19.30 - 20.00  Cyfrowa Ciemnia, czyli w paru słowach o profesjonalnym druku fotografii
Redaktor Naczelny serwisu SwiatObrazu.pl - Piotr Madura

20.00 - 21.00 Obrady Jury

21.00  Rozstrzygnięcie Pojedynku Gigantów oraz losowanie nagród wśród uczestników

Podsumowanie i analiza wyników
Przyznanie tytułu Mistrza Wielkiego Formatu 2009
Przedstawienie wyników głosowania uczestników na udostępnione urządzenie firm Canon Epson i HP oraz wręczenie nagrody czytelników SwiatObrazu.pl dla atramentowych drukarek fotograficznych.
Losowanie nagród wśród uczestników.
 

Informacje o członkach jury

Przemek Dzienis - fotograf ,długoletni koordynator wystaw FOTOFESTIWALU - Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Student PWSFTViT w Łodzi, mieszka i pracuje w Warszawie. Fotografował między innymi dla GOH, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, Astral Design UK.

Marika Kuźmicz ? absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorantka Instytutu Sztuki PAN. Pisze pracę doktorską o działalności Jana Mieczkowskiego. Kuratorka Galerii Sztuki Współczesnej DA Rempex oraz projektu Polska Fotografia Kolekcjonerska, cyklicznie organizowanej przez DA Rempex i portal Artinfo.pl aukcji mającej na celu popularyzację polskiej fotografii w kraju i za granicą oraz tworzenie fotograficznego rynku kolekcjonerskiego w Polsce.

Wojciech Łaski
? fotograf, reporter prasowy, długoletni współpracownik międzynarodowych agencji fotograficznych takich jak Sipa Press, Gamma Press, Keystone, Black Star. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych reporter włoskiego tygodnika katolickiego ?Famigilia Christiana". Autor unikatowych zdjęć kardynała Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły jako biskupa krakowskiego i późniejszego papieża Jana Pawła II. Twórca bogatego archiwum zdjęć Lecha Wałęsy i ludzi ?Solidarności". Założyciel agencji fotograficznej East News w Polsce, Rosji i na Ukrainie. Jego zainteresowania to fotografia polityczna i społeczna w Rosji oraz w byłych republikach radzieckich. Jest autorem cyklu reportaży o pierestrojce Gorbaczowa oraz dojściu do władzy i rządach Jelcyna. Jako jeden z pierwszych na swoich fotografiach pokazał światu ukrywane przez władze, dzieci ? ofiary Czarnobyla. Fotografie Wojtka Łaskiego publikowane były w największych tygodnikach na świecie takich jak ?Time", ?Newsweek", ?Paris Match", ?Stern" oraz w wydawnictwach albumowych poświęconych Janowi Pawłowi II i ?Solidarności".

Jerzy Łapiński - Urodziłem się w 1954 roku w Warszawie. Fotografią zajmuję się od szkoły średniej.  W 1979 ukończyłem Instytut Poligrafii Politechniki Warszawskiej. Od 1979 jestem członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1979 do 1982 roku uczyłem fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1977 roku prezentowałem swoje prace na 22 wystawach indywidualnych  w Polsce i Niemczech oraz brałem udział w 12 wystawach zbiorowych w Polsce, Czechosłowacji i Niemczech. Prowadziłem wykłady z fotografi w Łódzkiej Szkole Filmowej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach. Fotografie moje znajdują się w licznych zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Czechosłowacji, Niemczech, Szwecji i USA. Specjalizuję się w fotografii czarno-białej. Oprócz czynnego uprawiania fotografii zajmuje sią robieniem powiekszeń kolekcjonerskich dla innych fotografów i jestem rzeczoznawcą i biegłym sądowym w zakresie fotografii.
 
Marek Poźniak ? absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyrektor artystyczny Muzeum Fotografii i Sztuki Współczesnej w Bremie, dyrektor artystyczny agencji reklamowej Bequit w Berlinie, od 2001 roku jako artysta fotograf tworzy w Berlinie, Monachium i Londynie. Kurator wystaw fotografii niemeckiej we Wroclawiu (1991) i fotografii polskiej w Berlinie. Z wystwami indywidualnymi i grupowymi gościł w najbardziej cenionych galeriach w największych miastach Polski, a także w Nowym Jorku, Berlinie, Düsseldorfie, Brnie i Poczdamie. Publikował swoje prace m.in. w International ?Photography" (Chiny), ?Fotografia" (Polska), ?Ceskoslovenska Fotografia" (Czechy), ?Exit" (Polska). Jego zdjęcia można znaleźć w wielu książkach i katalogach ?Fotografia Polska lat 80?, ?New Spaces of Photography?, ?European Photography Award?, ?Bliżej fotografii?, ?Pola indywidualności?, ?Fotografia?98?, ?Fotografia i przestrzeń?.
 

 

 



www.swiatobrazu.pl