Interfejs FireWire - IEEE1394

Interfejs FireWire - IEEE1394

Standard magistrali szeregowej IEEE 1394 (FireWire) powstał w 1986 roku w laboratoriach firmy Apple jako alternatywa dla interfejsu SCSI. Co ciekawe, technologia ta rozwinęła się kilka lat wcześniej przed opracowaniem USB przez firmę Intel. Początkowo FireWire był popularyzowany przez - specjalnie do tego celu powołaną - organizację 1394 Trade Association, a w 1995 doczekał się certyfikatu przemysłowego nadanego przez Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) - oficjalna nazwa to IEEE 1394-1995. Firma SONY, która też miała wkład w rozwój FireWire, oferuje to rozwiązanie jako i.Link.


Obecnie, interfejs FireWire, największe znaczenie odgrywa na rynku urządzeń cyfrowego wideo, a także coraz bardziej w fotografii cyfrowej. Urządzenia te już niemal w sposób naturalny zostały połączone ze światem komputerów, a ilości danych, jakie przesyłane są między kamerą czy aparatem, a komputerem wymagają zastosowania bardzo szybkiego interfejsu. Między innymi, dlatego interfejs IEEE 1394 stał się standardowym interfejsem w cyfrowej edycji wideo. Ma on także wiele innych zalet mających ogromne znaczenie przy wykorzystaniu w edycji wideo.

Historia

Prace nad łatwym w użyciu, tanim i szybkim protokołem komunikacyjnym rozpoczęły się w laboratoriach Apple w 1986 roku, rok później była gotowa pierwsza specyfikacja. Na jej podstawie oraz z uwzględnieniem doświadczeń innych firm (np. Sony, TI, Adaptec) powstała w 1995 roku oficjalna specyfikacja IEEE 1394. W 2000 roku ogłoszono standard IEEE 1394a, który poprawia pewne niedociągnięcia swojego poprzednika, dodaje pewne usprawnienia, dodaje do standardu nowe 4-pinowe złącze (oprócz istniejącego 6-pinowego). W kwietniu 2002 ogłoszono standard IEEE 1394b, który definiuje nowe szybkości pracy magistrali – 800, 1600 i 3200 MBps, wprowadza możliwość zastosowania kabli światłowodowych czy skrętki CAT5, umożliwia wydłużenie odległości pomiędzy urządzeniami do 100m (dla światłowodu). Główni członkowie 1394 Trade Association:

Adaptec, Cirrus Logic, Maxtor, Sony, AMD, Compaq, Microsoft, Sun Microsystems, Apple,IBM, Philips, TI


Przyszłość interfejsu

Silne ukierunkowanie na multimedia, samo-konfiguracja, połączenia peer-to-peer oraz bardzo duża wydajność (wielokrotnie większa niż USB 2.0), dają bardzo dobre perspektywy na przyszłość dla tej technologii. Wciąż pojawiają się nowe obszary zastosowań FireWire, a także projektowanych i produkowanych jest coraz więcej urządzeń wykorzystujących interfejs IEEE 1394.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem