25 lipca 2022, 18:33
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 17500 razy

Jak robić lepsze zdjęcia kotów - 10 wskazówek Felicity Berkleef

Jak robić lepsze zdjęcia kotów - 10 wskazówek Felicity Berkleef

Fotografowanie kotów to trudne zadanie – kiepska kompozycja, poruszenia, niezamierzone rozmycia i fatalne światło to główne problemy, z którymi trzeba się zmierzyć. Zrobienie dobrego zdjęcia stworzenia, które nie zawsze ma ochotę na sesję, wcale nie jest prostą sprawą. Felicity Berkleef, choć ma zaledwie 20 lat, o fotografowaniu kotów wie bardzo dużo, a jej fotografie robią wrażenie. Młoda holenderska fotografka dzieli się swoim doświadczeniem.

1. Fotografuj kota regularnie

 
Koty mogą nie być przyzwyczajone do aparatu, mogą też go zwyczajnie nie lubić. Dlatego też trzeba krok po kroku przyzwyczaić je do naszej obecności z aparatem. Można fotografować kota na początku jeden raz w tygodniu, a następnie dwa razy w tygodniu, cztery razy w tygodniu itd. To pomoże im przyzwyczaić się do aparatu.
 
zdjęcia kotów
Fot. Felicity Berkleef
 
[kn_advert]
 

2. Nagradzaj

 
Stwórz pozytywne skojarzenia. Ty i aparat równa się uczta. To mogą  być smakołyki lub chwila ulubionej zabawy. Gdy takie momenty staną się nieodłącznym elementem sesji zdjęciowej, Twój kot nie będzie mógł się doczekać, aż wyjmiesz aparat.
 
zdjęcia kotów
Fot. Felicity Berkleef
 
 

3. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

 
Koty to bardzo wymagający modele; aby zrobić dobre zdjęcie konieczna jest znajomość nawyków zwierzęcia, a to wymaga godzin cierpliwej i uważnej obserwacji.
 
zdjęcia kotów
Fot. Felicity Berkleef
 

4. Dźwięki

 
Sprawdzonym sposobem na zwrócenie uwagi kota to wykorzystanie nietypowych dźwięków: tradycyjne dzwoneczki, gwizdki, czy nie używane na co dzień dzwonki z telefonu – wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że uwagę kota zyskasz zaledwie na parę sekund. Moje doświadczenie mówi, że masz do dyspozycji 2 sekundy, w których kot skupi uwagę na Tobie, jako źródle nowego dźwięku.
 
zdjęcia kotów
Fot. Felicity Berkleef
 

5. Światło

 
To ważne, aby fotografując kota w pomieszczeniach, przyjrzeć się bardzo uważnie rozłożeniu światła. Będąc podekscytowanym aranżacją sceny możemy zapomnieć, że zabraknie nam światła. Poświęć chwilę czasu, aby popracować nad poprawną ekspozycją w różnych miejscach w pomieszczeniu. Pamiętaj, aby nie wykonywać zbyt wielu ujęć ze światłem błyskowym, koty tego nie lubią.
 
zdjęcia kotów
Fot. Felicity Berkleef
 
 

6. Plener

 
Podczas fotografowania kotów na zewnątrz warto maksymalnie otworzyć przysłonę, wtedy głębia ostrości zmaleje, aż w końcu jedynie fotografowany kot pozostanie ostry. Ustawiam też jak najniższa wartość ISO oraz krótki czas migawki, aby zamrozić ruch. Warto pamiętać, że lepiej nie doświetlić zdjęcia, niż je prześwietlić. Zbyt ciemne ujęcie jesteśmy w stanie uratować podczas edycji.
 
zdjęcia kotów
Fot. Felicity Berkleef
 
 

7. Złota godzina

 
Złote godziny są nie tylko dla fotografów krajobrazowych. Uwielbiam robić zdjęcia kotów w trakcie złotej godziny, jednak zdecydowanie zamiast wschodu słońca wybieram zachód, wtedy jestem bardziej cierpliwa i mam lepszy humor.
 
zdjęcia kotów
Fot. Felicity Berkleef
 
 

8. Zabierz swoje koty do pięknych miejsc

 
Zrób to tylko wtedy, gdy twój kot jest przyzwyczajony do wycieczek, inaczej ucieknie.
 
zdjęcia kotów
Fot. Felicity Berkleef
 
 
 
 

9. To nie wstyd, gdy kot nie patrzy w obiektyw

 
Dla niektórych z Was to może brzmieć dziwnie, ale uważam, że ciekawsze są ujęcia, gdy kot nie patrzy w obiektyw. Sądzę, że wtedy  fotografie mówią widzowi więcej.
 
zdjęcia kotów
Fot. Felicity Berkleef
 

10. Użyj ręcznego ustawiania ostrości

 
Podczas robienia zdjęć kotów upewnij się, że ostrość ustawiona jest na oczy. To może być bardzo trudne w trakcie robienia zbliżeń. Podczas korzystania z funkcji automatycznego ustawiania ostrości, w 7 na 10 ujęć ostrość będzie ustawiona na nosie, a nie na oczach. 
 
zdjęcia kotów
Fot. Felicity Berkleef
 
 
 

 



www.swiatobrazu.pl