28 października 2009, 16:18
Autor:
czytano: 17582 razy

Jak poprawić perspektywę w GIMPie i Photoshopie?

Jak poprawić perspektywę w GIMPie i Photoshopie?

Każdy fotograf, który choć myśli o zarabianiu na życie fotografowaniem architektury musi nauczyć się podstawowej sztuczki zwiększającej atrakcyjność wizualną zdjęcia. W niniejszym poradniku nauczymy się jak poprawić perspektywę na zdjęciu korzystając z Photoshopa lub GIMPa.

Mimo różnic w layoucie obu programów, procedura w Photoshopie i GIMPie polega praktycznie dokładnie na tym samym. Choć przykładowe zdjęcie zostało obrobione przy pomocy tego drugiego programu i to na nim będzie tłumaczone co zrobić i jak, to w nawiasach będą podane skróty klawiszowe dla użytkowników PSa.

Krok 1

Znaleźć/zrobić odpowiednio zniekształcone zdjęcie. Najprościej efekt ten osiągnąć przykucając przy fotografowanym obiekcie i kierując obiektyw w górę - jest to tak zwana perspektywa żabia. Optymalnie jest skadrować nieco większy obszar niż potrzebujemy do zdjęcia, żeby przy aplikowaniu kolejnych zniekształceń mieć rezerwę i nie być zmuszonym do kadrowania na siłę.

prowadnica poprawić być perspektywa gimpa Photoshop zdjęcie

Dysponując takim kadrem musimy otworzyć plik w programie do obróbki. U nas jest to GIMP.

Krok 2

Na zdjęcie nakładamy kilka prowadnic na krawędziach i przy wszystkich tych elementach kompozycji, które nie są pionowe a powinny być - robimy to przez kliknięcie na górnej lub bocznej linijce i przeciągnięcie prowadnicy na odpowiadające nam miejsce (zarówno w GIMPie i Photoshopie). Prowadnic może być ile nam się żywnie podoba, a ich rola to zapewnienie nam punktów odniesienia gdy będziemy starali się tak zdeformować budynek, żeby wszystkie "pionowe" linie w istocie pionami się stały.

prowadnica poprawić być perspektywa gimpa Photoshop zdjęcie

Ten punkt często jest pomijany, w buńczucznym przekonaniu, że potrafimy przecież odróżnić pion od poziomu. Najczęściej jednak okazuje się, że nic bardziej mylnego, a nasza nadmierna pewność siebie dołożyła nam tylko pracy.

Strona 1

Strona 2

Krok 3

 

Uruchamiamy narzędzie transformujące perspektywę kombinacją SHIFT+P (w Photoshopie - CTRL+T). Teraz zaczyna się prawdziwa zabawa. Naszym celem jest  takie przeciąganie narożników zdjęcia, żeby obiekty na zdjęciu takie jak framugi drzwi i ramy okienne, oraz krawędzie donic pokrywały się z prowadnicami. Ta część wymaga precyzji i czasu (oraz sporej mocy obliczeniowej komputera), więc nie należy się zniechęcać.

prowadnica poprawić być perspektywa gimpa Photoshop zdjęcie

Mogłoby się wydawać, że to już koniec naszej pracy, lecz nic bardziej mylnego. Nawet jeśli faktycznie poprawiliśmy perspektywę, to prawdopodobnie nie ustrzegliśmy się innego błędu. Obraz jest bardziej spłaszczony, przez co wszystkie obiekty wydają się szersze i bardziej przysadziste.

Naprawiamy to narzędziem skalującym (kombinacja SHIFT+T - CTRL+T w Photoshopie). Przeciągamy krawędzie w taki sposób, aby wysmuklić obiekty na zdjęciu. Można to osiągnąć albo poprzez oddalanie od siebie poziomych krawędzi zdjęcia, bądz przybliżaniu pionowych. Niezależnie od przyjętej metody musimy pamiętać, żeby nie zostawić na zdjęciu "pustych" miejsc (czyli takich, spod których przebija tło). W razie czego możemy też manipulować rozmiarem tła (canvas) w celu wykadrowania elementów opornych, takich jak rynna na zrzucie ekranu poniżej - wszelkie chwyty dozwolone!

prowadnica poprawić być perspektywa gimpa Photoshop zdjęcie

prowadnica poprawić być perspektywa gimpa Photoshop zdjęcie

 

Krok 4

Przesuwamy prowadnice do pionów na zdjęciu. Jeśli się pokrywają, to możemy sobie pogratulować - nasza praca dobiegła końca.

prowadnica poprawić być perspektywa gimpa Photoshop zdjęcie

 

A oto finalny efekt:

prowadnica poprawić być perspektywa gimpa Photoshop zdjęcie

Jak widać, zdjęcie poprawione w ten sposób wydaje się naturalniejsze i milsze dla oka, co ma niebagatelne znaczenie w sytuacji, gdy chcemy jak najlepiej zaprezentować fotografowany obiekt.

Zachęcam Was do jak najczęstszych ćwiczeń - w końcu to one czynią mistrza!

 

 

 

 

 

 



www.swiatobrazu.pl