25 czerwca 2015, 15:27
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4102 razy

Jarosław Kuźniar w wywiadzie z Pawłem Charą

Jarosław Kuźniar w wywiadzie z Pawłem Charą

Pasja do fotografowania często idzie w parze z odkrywaniem najdalszych zakątków świata w podróży. O pracy fotografa i wykładowcy oraz dalekich ekspedycjach rozmawiać będą dziennikarz i autor projektu goforworld.pl, Jarosław Kuźniar oraz fotograf Akademii Nikona, Paweł Chara.

Wydarzenie będzie można oglądać w Internecie na żywo 29 czerwca od 18:00 pod adresem http://www.goforworld.com/live.

Dwie silne osobowości pełne pasji spotkają się, by porozmawiać o tym, jak wygląda codzienność podróżnika - jak pokonywać przeszkody i jak dzielić się sukcesami w karierze fotografa. Tematem rozmowy będzie także przeszłość, jaką gość Jarosława Kuźniara spędził u boku polskiego mistrza pióra, Sławomira Mrożka, jako jego osobisty sekretarz. Zwieńczeniem wspólnie spędzonych chwil fotografa z pisarzem jest książka, międzynarodowa wystawa portretów Mrożka jakiego nie znamy oraz film, którego oprawą muzyczną zajmie się Zbigniew Preisner.

Paweł Chara zawodowo fotografią zajmuje się od roku 2002. Jego zdjęcia z wypraw podróżniczych oraz zbiory fotografii przyrodniczej prezentowane były na kilkudziesięciu autorskich wystawach w kraju i zagranicą. Pracuje jako wykładowca Akademii Nikona oraz organizator warsztatów i plenerów fotograficznych. Aktywnie angażuje się w działania społeczne na rzecz upowszechniania walorów przyrody i kultury Ziem Zachodnich. Jest twórcą i reżyserem performance’u pt. "Przemijanie", w którym łączy fotografię, teatr oraz muzykę (występuje w nim trzydziestoosobowy chór). Od 2008 roku pracuje nad wieloletnim projektem "Chiny – kultura, sztuka, filozofia życia". Stały współpracownik "China National Geographic" oraz "Poznaj Świat".

[kn_advert]

W krainie Mao

W czasie wędrówki odnajduje miejsca, których nie ma na turystycznych mapach. W plecaku dźwiga ubrania na kilka pór roku, namiot i przede wszystkim sprzęt fotograficzny. Wkracza w świat tubylców, mieszka z nimi, poluje, pracuje i świętuje. Jego fotografie są intymne, nieinwazyjne. 

"Wiele lat planowałem wyprawę do Krainy Mao. Ta fotoekspedycja, jak i każda poprzednia, miała na celu zbliżenie się do specyficznego charakteru kultury i ludzi tego regionu (..) W styczniu 2009 wyjechałem na 100 dni do państwa środka. 54 grupy etniczne, ponad miliard ludzi i 9.6 km2 dały dość duże możliwości, choć ja skupiłem się na Chinach nieodkrytych, Chinach zachodnich. Prowincje Xinjiang, Qinghai i zachodni Syczuan były moim głównym celem. (..) Na mapie zaznaczonych miałem kilkanaście głównych ośrodków wyprawy, resztę pozostawiam intuicji, która najczęściej nie zawodzi. Tym sposobem, podróżując z domem na plecach, pociągami, autobusami, konno i pieszo przemierzyłem krainę Mao, gromadząc zadawalający mnie materiał. (..) Wspaniałe historie jakich byłem świadkiem przedstawiam Państwu za pomocą subiektywnej fotograficznej opowieści" - mówi Paweł Chara.

Paweł Chara w krainie Mao wystawa fotografia Szczecin
fot. Paweł Chara

Paweł Chara w krainie Mao wystawa fotografia Szczecin
fot. Paweł Chara

 

Paweł Chara w krainie Mao wystawa fotografia Szczecin
fot. Paweł Chara


  Paweł Chara w krainie Mao wystawa fotografia Szczecin
fot. Paweł Chara



www.swiatobrazu.pl