Konkurs BZ WBK Press Foto 2014 został rozstrzygnięty - galeria zwycięskich zdjęć

Konkurs BZ WBK Press Foto 2014 został rozstrzygnięty - galeria zwycięskich zdjęć

Już po raz dziesiąty wyłoniono zwycięzców konkursu BZ WBK Press Foto adresowanego do polskich zawodowych fotoreporterów. Spośród ponad 6 tysięcy zakwalifikowanych do konkursu zdjęć przesłanych przez 367 fotografów, nagrodzono i wyróżniono 41 prac – zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, łącznie 172 fotografie. Przyznano pięć nagród specjalnych – za Zdjęcie Dekady, za Zdjęcie Roku, Nagrodę Banku Zachodniego WBK, Nagrodę Rzeczpospolitej oraz po raz pierwszy w historii konkursu – Wyróżnienie Banku Zachodniego WBK.Laureatów tegorocznej edycji wybierało jury pod przewodnictwem Tadeusza Rolke – artysty fotografika, prekursora polskiej fotografii reportażowej. W skład jury weszli również: Anna Beata Bohdziewicz, Marek Grygiel, Waldemar Kompała oraz Tomasz Tomaszewski. Zdjęcia oceniano w sześciu kategoriach, jako zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże.
 
Laureatem nagrody głównej i autorem Zdjęcia Roku 2014 został Pan Maciej Moskwa, freelancer, który zatrzymał w kadrze bojownika Wolnej Armii Syryjskiej podczas modlitwy w tymczasowej bazie szkoleniowej w okolicach Maarrat-al-Numan w prowincji Idlib.
 
Nagrodę Banku Zachodniego WBK otrzymała Joanna Borowska z Polskiej Agencji Fotografów FORUM za fotoreportaż dokumentujący prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach. Bank przyznał również wyróżnienie Panu Mariuszowi Janiszewskiemu z Doc!Photo Magazine za fotoreportaż pt. Dziecięca lekkość bytu.
 
"Dla Banku Zachodniego WBK, organizatora konkursu, to ogromny przywilej móc po raz kolejny pokazać serię dobrych zdjęć najzdolniejszych polskich fotografików. Już 10 lat towarzyszymy im w ich pracy i prezentujemy społeczeństwu najlepsze obrazy, które wiele mówią o zmieniającym się świecie. Obchodzony w tym roku jubileusz dał nam pretekst, aby sięgnąć wstecz – do historii konkursu – i przypomnieć Zdjęcia Roku nagrodzone w poprzednich edycjach. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że przez dekadę stworzyliśmy swoisty album minionych wydarzeń, album wciąż otwarty, pisany co roku obiektywem najlepszych fotoreporterów."- powiedział Artur Sikora, dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu Banku Zachodniego WBK.
 
Dziennik "Rzeczpospolita" nagrodził Pawła Wyszomirskiego z agencji Testigo za zdjęcie przedstawiające strażnika pilnującego barykady na Placu Niepodległości w Kijowie w grudniu 2013 r.
 
W tym roku, z okazji jubileuszu konkursu, Jury przyznało Grand Prix za Zdjęcie Dekady, wybrane spośród dziesięciu Zdjęć Roku wszystkich edycji. Ta jubileuszowa nagroda trafiła w ręce Wojciecha Grzędzińskiego (autora Zdjęcia Roku 2009) za fotografię wykonaną w Gruzji, przedstawiającą mężczyznę rozpaczającego nad zwłokami swojego brata zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na trzy cywilne budynki w mieście Gori. W 2008 r. zdjęcie to obiegło cały świat i było wielokrotnie nagradzane na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie.
 
Zdjęcia nagrodzone w tegorocznej edycji, jak również Zdjęcia Roku dziesięciu edycji oraz Zdjęcie Dekady, będzie można zobaczyć na ogólnodostępnych wystawach pokonkursowych w kilkunastu miastach w całej Polsce. Pierwsza z nich zagości już 11 kwietnia 2014 r. w Olsztynie w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, a następna 25 kwietnia 2014 r. w Galerii Skene w Jeleniej Górze.
 
Tradycyjnie już wystawom towarzyszyć będą bezpłatne 2-dniowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Poprowadzi je Karolina Jonderko, laureatka wielu nagród, w tym International Photography Awards (USA), Photo Annual Awards (Czechy), Foto Visura – Spotlight Grant (USA).
 

Pełna lista osób nagrodzonych w 10. edycji konkursu BZ WBK Press Foto:

Zdjęcie Roku – Maciej Moskwa (freelancer)
 
Okolice Maarrat al-Numan w prowincji Idlib. Bojownik Wolnej Armii Syryjskiej Jishi Al Hur podczas modlitwy w tymczasowej bazie szkoleniowej. Miejsce, gdzie zbierali się bojownicy biorący udział w bitwie o bazę rządową Wadi Deif, znajdującą się przy strategicznej drodze łączącej Damaszek i Aleppo. 
Syria, Maarat Noman, wiosna 2013 r.
 
 
Grand Prix Zdjęcie Dekady – Wojciech Grzędziński
 
Mężczyzna rozpacza nad zwłokami swojego brata zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na trzy cywilne budynki w mieście Gori.
Gori (Gruzja), 9 sierpnia 2008 r.
 
 
 
 
Nagroda Banku Zachodniego WBK – Joanna Borowska (Polska Agencja Fotografów FORUM)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, od 2012 r. kieruje pracami archeologiczno-ekshumacyjnymi na tzw. "Łączce" na warszawskich Powązkach. Do tej pory odnaleziono szczątki 194 ofiar, spośród których udało się zidentyfikować 16 osób. 
Warszawa (Polska), sierpień 2012 – sierpień 2013
 
 
Wyróżnienie Banku Zachodniego WBK – Mariusz Janiszewski (Doc!Photo Magazine)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dziecięca lekkość bytu - zabawa w Indian, robienie tatuażu, gra w golfa nogami, banki, balony... dziecięca wyobraźnia nie zna granic.
Warszawa (Polska), maj 2012 - wrzesień 2013
 
 
Nagroda Rzeczpospolitej – Paweł Wyszomirski (Testigo)
 
 
Strażnik pilnuje barykady na Placu Niepodległości w Kijowie. Umocnienia zostały wzniesione przez pokojowych antyrządowych demonstrantów dla ochrony przed brutalnymi atakami milicji i ukraińskich sił porządkowych. 

Kijów (Ukraina), 18 grudnia 2013 r.

Reklama
 

Kategoria Kultura i sztuka – Zdjęcie pojedyncze:

 
     1. miejsce – Tomasz Lazar (freelancer)
 
Japońska modelka koncentrująca się na backstagu przed pokazem Junko Koshino, podczas IX edycji Fashion Week w Łodzi.
Łódź (Polska), 15 października 2013 r
     
2. miejsce – Jacek Szydłowski (Dziennik Wschodni)
 
Spektakl uliczny odbywający się w ramach dorocznego Carnavalu Sztuk-Mistrzów.
Lublin (Polska), 10 sierpnia 2013r.
   
 3. miejsce – Mikołaj Nowacki (freelancer)
 
 
Dziewczyna tańczy na ulicy Manhattanu. Tańczyła przed przejeżdżającymi samochodami do muzyki, którą słyszała z słuchawek tylko ona. 
Nowy Jork (USA), 9 czerwca 2013 r.
 
 
Kategoria Kultura i sztuka - Fotoreportaż
 
     1. miejsce – Tomasz Lazar (freelancer)
 
     2. miejsce – Arkadiusz Kubisiak (freelancer)
 
     3. miejsce – Daniel Frymark (Radio Weekend)
 
 

Kategoria Portrety – Zdjęcie pojedyncze:

 
     1. miejsce – Paweł Stelmach (freelancer)
 
Piotr Żyła - polski skoczek narciarski. Reprezentant Polski, wraz z Kamilem Stochem współrekordzista Polski w długości lotu narciarskiego.
Tarnów (Polska), 5 października 2013 r.
 
 
     2. miejsce – Marek Lasyk (Agencja Fotograficzna Reporter)
 
     "Podejrzany Andrzej Wajda" - Andrzej Wajda w czasie prezentacji książki Krzysztofa Burnetko i Witolda Beresia "Andrzej Wajda - Podejrzany ". 
Kraków (Polska), 27 listopada 2013 r.
 
 
3. miejsce – Maciej Gillert (Super Express)
 
Portret Przemysława Salety podczas przygotowań do walki z Andrzejem Gołotą. 
Krynica (Polska), 27 stycznia 2013 r.
 
 
Kategoria Portrety – Fotoreportaż
 
     1. miejsce – Piotr Augustyniak (Gazeta Wyborcza Płock)
 
     2. miejsce – Mariusz Forecki (5Shots)
 
     3. miejsce – Maciek Nabrdalik (Agencja VII Photo)
 
 

Kategoria Przyroda – Zdjęcie pojedyncze

 
     1. miejsce – Filip Klimaszewski (freelancer)
 
 
Ptaki żyjące w bazie narciarsko-turystycznej na wysokości ponad 4000 m n.p.m. są wielką atrakcją dla turystów. Zwierzęta te są tak głodne, że często dochodzi do walki o jedzenie na rękach turystów.
Jungfraujoch (Szwajcaria), 10 lipca 2013 r.
 
     2. miejsce – Marek M. Berezowski (freelancer)
 
Sprzątacz. Choć Chiny wykonały ogromy skok cywilizacyjny w ciągu ostatnich 30 lat, nadal wielu mieszkańców Państwa Środka nie stało się beneficjentami tego wzrostu. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców wsi, którzy przenieśli się do miast.
Pekin (Chiny), 24 lutego 2013 r.
 
     3. miejsce – Andrzej Szkocki (Głos Szczeciński)
 
Ranny bielik, który trafił do fundacji Ratujmy Ptaki pani Zofii Brzozowskiej. Pani Zofia prowadzi fundację w swoim dwupokojowym mieszkaniu na 53 m2.
Szczecin (Polska), 9 kwietnia 2013 r.
 
 
Kategoria Przyroda – Fotoreportaż
 
     1. miejsce – Michał Szalast (freelancer)
 
     2. miejsce – Kacper Kowalski (Panos Pictures)
 
     3. miejsce – Wojciech Tomanik (freelancer)
 
 

Kategoria Sport – Zdjęcie pojedyncze

 
     1. miejsce – Łukasz Szełemej (Radio Szczecin)
 
Mityng skoku o tyczce na Placu Lotników w Szczecinie.
Szczecin (Polska), 15 sierpnia 2013 r.
 
     2. miejsce – Michał Adamowski (Podhale 24)
 
Kumoterki nazywane również góralskim sportem są jedną z najbardziej lubianych imprez sportowych na Podhalu, między innymi przez to, że można oglądać efektowne wypadki z udziałem koni. 
Biały Dunajec, 20 stycznia 2013r.
 
     3. miejsce – Piotr Dymus (freelancer)
 
Pokazowy mecz szermierki na wózkach pomiędzy reprezentacją Wojska Polskiego a szermierzami niepełnosprawnymi był głównym punktem widowiska. Na zdjęciu widzimy walkę szablistów-Stefan Makowski kontra Karol Lademann. 
Warszawa-Arena Ursynów (Polska), 18 października 2013 r.
 
 
Kategoria Sport – Fotoreportaż
 
     1. miejsce – Daniel Frymark (Radio Weekend)
 
     2. miejsce – Artur Pławski (freelancer)
 
     3. miejsce – Jacek Turczyk (Polska Agencja Prasowa)
 
 

Kategoria Wydarzenia – Zdjęcie pojedyncze

 
     1. miejsce – Dariusz Baranowski (Polska Agencja Fotografów FORUM)
 
 
Demonstrant z polską flagą na pl. Zbawiciela obok płonącej Tęczy podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. 
Warszawa (Polska), 11 listopada 2013 r.
 
     2. miejsce – Roman Koszowski (Gość Niedzielny)
 
Wieczór niepodpisania przez Wiktora Janukowicza umowy z UE to jedna z ostatnich chwil pokojowych manifestacji. Kilkadziesiąt godzin później, w środku nocy milicja brutalnie zaatakowała pikietujących. Potem Majdan już nigdy nie wyglądał tak samo.
Ukraina (Kijów), 28 listopada 2013
 
     3. miejsce – Wojciech Stróżyk (Agencja Fotograficzna Reporter)
 
Misterium Męki Pańskiej, które odbyło się na ulicach Gdańska już po raz ósmy.
Gdańsk (Polska), 29 marca 2013 r.
 
 
Kategoria Wydarzenia – Fotoreportaż
 
     1. miejsce – Jakub Ochnio (Polska Agencja Fotografów FORUM)
 
     2. miejsce – Maciej Moskwa (freelancer)
 
     3. miejsce – Jakub Kamiński (Polska Agencja Prasowa)
 
 

Kategoria Życie codzienne – Zdjęcie pojedyncze

 
     1. miejsce – Bartłomiej Jurecki (Tygodnik Podhalański)
 
Lunch w Las Vegas na Krupówkach
Zakopane, 7 grudnia 2013
 
     2. miejsce – Argymir Iwicki (freelancer)
 
Peregrynacja relikwii błogosławionego Jana Bosko. Trumna z woskową figurą objeżdżała w 2013 Polskę. W Debrznie w woj. pomorskim była to pierwsza tego typu uroczystość w historii parafii.
Debrzno (Polska), 13 czerwca 2013 r.
 
     3. miejsce – Grzegorz Lityński (freelancer)
 
Pop wchodzący do cerkwi w Pietropawłowsku Kamczackim, ze świątyni wychodzi Koriatka - przedstawicielka ludności autochtonicznej.
Kamczatka, 27 lipca 2013
 
 
Kategoria Życie codzienne – Fotoreportaż
 
     1. miejsce – Mikołaj Nowacki (freelancer)
 
     2. miejsce – Arkadiusz Kubisiak (freelancer)
 
     3. miejsce – Marta Kotlarska /Martushka Fromeast/ (freelancer)
 
 
Konkurs fotograficzny BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów, a jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Organizowany jest przez Bank Zachodni WBK, a jego wyłącznym patronem medialnym jest dziennik Rzeczpospolita.
 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 4

Czytaj także


Inne artykuły autoraKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


Domyślny avatar Oj, bida z nędzą: Grand Prix ze sztuczną winietą i przerobione na czarnobiałe (a co, kolorowe brzydkie? bo mało artystyczne?), Nagroda Dekady tak wyszopowana, że aż oczy bolą, a Nagroda Banku Zachodniego WBK – Joanna Borowska to jakieś jaja - amatorskie zdjęcia bez... niczego. Ani kompozycji, ani pomysłu, ani historii. Masakra.

Reszta całkiem rozsądna i nawet zdarzają się perełki (kobita na Manhattanie).
2014.04.03 09:00, fifek # 

Domyślny avatar Ahahah, ale co chodzi z tą nagrodą główną Banku Zachodniego WBK? Że niby takie naturalnie reporterskie? Nie, raczej mega amatorskie. To jakiś żart, może Joanna Borowska jest krewną kogoś kto przyznał nagrodę? W końcu to Polska ;)

Zdjęcie roku mega sztuczne, jeszcze ta winieta...

2014.04.03 11:57, PanzerMamba # 

avatar Ulatowski Wielu amatorów fotografii ( tych w pełni słowa tego znaczeniu) posiadają niektóre ciekawsze fotografie , ale udział w konkursie tylko dla przedstawicieli prasy - niestety.Za wyjątkiem portretów i zdjęć pojedynczych(nie wszystkich)tematy i fotografie które by się nie przebiły w zwykłych konkursach. 2014.04.04 07:48, Ulatowski # 

avatar Ulatowski Wielu amatorów fotografii ( tych w pełni słowa tego znaczeniu) posiadają niektóre ciekawsze fotografie , ale udział w konkursie tylko dla przedstawicieli prasy - niestety.Za wyjątkiem portretów i zdjęć pojedynczych(nie wszystkich)tematy i fotografie które by się nie przebiły w zwykłych konkursach. 2014.04.04 07:50, Ulatowski # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Czerwończyk Strzępotek Przyłapane ;) ... W słońcu skąpane... dla Ciebie - inny świat gdy tańczy ocean