12 marca 2024, 16:02
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 585 razy

Dzień na Marsie kamerami łazika curiosity

Dzień na Marsie kamerami łazika curiosity

Marsjański łazik Curiosity NASA pożegnał 2023 rok GIF-ami przedstawiającymi zmieniający się krajobraz Czerwonej Planety w ciągu 12 godzin od wschodu do zachodu Słońca.





12 godzin marsjańskiego dnia zarejestrowanych przez łazik Curiosity

Nowe animowane obrazy przesłane na Ziemię składają się z 25 klatek każdy i przedstawiają upływ 12 godzin widziany z perspektywy marsjańskiej powierzchni. Zdjęcia składające się na GIF-y zostały wykonane 8 listopada 2023 roku w czasie 4002 marsjańskiego dnia misji Curiosity. Zadanie wykonania tych zdjęć było jednym z ostatnich w 2023 roku, gdyż Mars znalazł się w takiej pozycji swojej orbity, że obecnie pomiędzy nim a Ziemią znajduje się Słońce. Nasza gwiazda centralna zakłóca transmisję pomiędzy NASA a łazikiem Curiosity, co sprawia, że obsługujący aparaturę badacze rezygnują w ogóle z wysyłania w tym czasie poleceń do łazika. 

Zdjęcia zostały wykonane za pomocą przedniej i tylnej kamery zwanymi kamerami Hazcam. Te czarno-białe kamery są wykorzystywane przez operatorów łazika do planowania kolejnych bezpiecznych tras aparatury. Jednakże jak widać całkiem dobrze sprawdzają się także do obrazowania zmian na powierzchni Marsa. Serię zdjęć połączono w krótkie filmiki. Nie mają one jedynie estetycznego i - nieco romantycznego - wymiaru, mającego na celu ukazanie całego dnia na Marsie. Pozwalają także spełniać funkcje czysto naukowe - przykładowo obserwować tzw. pyłowe diabły (swoiste mini trąby powietrzne z pyłu) czy szybko przelatujących chmur. To wszystko pozwala dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, jak zachowuje się marsjańskie środowisko i atmosfera. 
 
Ekspozycje zdjęć wykorzystanych do prezentowanych animacji wahały się w zakresie od około 1/3 sekundy w środku dnia do ponad minuty, gdy nad Marsem zapadał zmierzch. Długie czasy naświetlania skutkowały pojawieniem się szumu zwanego "gorącymi pikselami", który wygląda jak śnieg pojawiający się nad krajobrazem. Niektóre plamki pojawiające się w kadrach wynikają także z zanieczyszczeń aparatury, gdyż łazik przebywa na powierzchni Marsa już od 11 lat, a nie ma skutecznej metody jego czyszczenia.  
 


www.swiatobrazu.pl