31 marca 2008, 20:00
Autor: Michał Kawecki
czytano: 21837 razy

Leica C-Lux 2

Leica C-Lux 2

Niedawno na rynku ukazał się nowy model aparatu kompaktowego prestiżowej firmy Leica. Tak jak wszystkie modele tej marki, tak i C-LUX 2 jest szalenie elegancki i zwraca na siebie uwagę klasycznym, prostym wyglądem. Jego najważniejsze cechy to 7.38 mln matryca, obiektyw Leica DC Vario Elmarit, optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S oraz możliwość robienia zdjęć w trzech formatach. Ponadto C-LUX 2 jest do tej pory najmniejszym i najcieńszym aparatem, jaki firma Leica wyprodukowała. Solidnie skonstruowany, ale wyjątkowo lekki, z wysuwanym z korpusu obiektywem jest wygodny do noszenia w kieszeni.

Pomimo niezwykle małych rozmiarów aparat jest wygodny w obsłudze. Ergonomicznie rozmieszczone przyciski są w wystarczająco dużych od siebie odległościach, by nie sprawiać problemu męskiej dłoni. Menu jest przejrzyste i logiczne, dostępne również w języku polskim. Pokrętło trybów, częściowo ukryte w obudowie, zapewnia dostęp do wszystkich programów fotografowania. Niestety, zabrakło na nim coraz częściej występujących w cyfrowych aparatach kompaktowych manualnych nastaw ekspozycji. Programy Av (preselekcji przysłony), TV (preselekcji czasu) oraz M nie są dostępne w przypadku opisywanego modelu. Jest natomiast tryb „Prosty”, oznaczony ikoną serca, skierowany do tych fotografujących, którzy nie mają doświadczenia ze sprzętem. Aparat sam dobiera optymalne parametry ekspozycji, ograniczając możliwości fotografującego do minimum. Tryb ten działa bez zastrzeżeń, faktycznie zawsze wybiera najlepsze ustawienia. Może być bardzo przydatny osobom starszym lub tym, którzy chcieliby jedynie nacisnąć spust migawki i uzyskać prawidłowo naświetloną fotografię.




Aparat posiada przetwornik obrazu CCD rejestrujący zdjęcia w rozdzielczości 7,2 megapikseli. Warto jednak dodać, że najwyższa rozdzielczość możliwa jest jedynie dla proporcji obrazu 4;3. W przypadku proporcji boków obrazu 3;2 maksymalna rozdzielczość to 6M a dla 16:9 spada do 5.5M. Na uwagę zasługuje odwzorowanie barwne obrazów. Filtr kolorów podstawowych sprawia, że są one nasycone i wiernie oddane. Zakres czułości matrycy jest wyjątkowo szeroki - wynosi od ISO100 do ISO1250. W trybie „wysokiej czułości” aparat automatycznie wybiera najwyższą możliwą czułość - ISO 3200. Jest to na pewno duża zaleta tego aparatu, która zwiększa możliwości jego użycia w  trudnych warunkach oświetleniowych. Pamiętać jednak należy o konsekwencjach wysokiego ISO, czyli znacznym spadku jakości obrazu. Stopień zakłóceń obrazu występujących na fotografiach z poszczególnymi wartościami ISO prezentujemy poniżej.



Leica C-LUX 2 wyposażona została w duży, 2,5-calowy wyświetlacz. Jest jasny i czytelny nawet w mocnym słońcu. Możemy na nim wyświetlać linie pomocnicze przydatne do kadrowania obrazu. Pomagają fotografującemu umieścić obiekt dokładnie w centrum kadru lub, dzieląc obraz na 9 części, dokonać wyważonej kompozycji w „złotym podziale”. Aparat nie posiada wizjera, więc wyłączenie wyświetlacza w celu oszczędzania baterii jest niestety niemożliwe. Na pocieszenie można dodać, że litowo-jonowy akumulator jest bardzo wydajny i można zrobić nawet do 300 zdjęć bez powtórnego ładowania.
      
Tak jak wiele modeli aparatów fimy Leica, tak i ten nie posiada pamięci wewnętrznej. W  zestawie za to znajdziemy 64 MB kartę pamięci. Rozwiązanie to jest o tyle atrakcyjniejsze, że zwykle pamięć wewnętrzna nie przekracza 32 MB.
      

Niekwestionowaną zaletą testowanego aparatu jest obiektyw. Wiadomo, że Leica słynie z  doskonałej plastyki obrazu. Ogniskowa obiektywu Leica DC VARIO-ELMARIT w przeliczeniu na aparat małoobrazkowy wynosi 28 mm-100 mm!  Trzeba zatem przyznać, że zapewnia nam wiele możliwości. Rzadko można spotkać cyfrowy aparat kompaktowy z tak szerokim kątem. 3,6-krotny zoom optyczny można rozszerzyć do 5,3-krotnego a 14,3-krotny cyfrowy aż do 21,4-krotnego! Jest to wynik imponujący. Za pomocą takiego zoomu bez trudu dokonać możemy znacznych zbliżeń. Pamiętamy oczywiście o tym, że tak jak w przypadku wysokich wartości ISO, tak i w przypadku zdjęć z zastosowaniem długiego zoomu optycznego ilość zapisywanych na obrazie informacji spada, pogarszając znacznie jakość zdjęcia. Obiektyw jest jasny - wynosi f.2.8-f.5.6, co pozwala na uzyskanie małej głębi ostrości i wykonywanie pięknych portretów. Producent zapewnia, że obiektyw aparatu C-LUX 2 wyposażony został aż w 5 soczewek asferycznych służących do korekty zniekształceń wynikających mi.in. z użycia szerokiego kąta. Autofocus jest szybki i precyzyjny, ostrość nie ma tendencji do „gubienia się”. Do wyboru mamy 5 trybów AF. Należą do nich między innymi: punktowe ustawienie ostrości, a także  pięcio- oraz trzystrefowe ustawienia ostrości. Dobrze sprawdzający się optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S pracuje w dwóch trybach: „Mode 1” działa w sposób ciągły, a „Mode 2” działa wyłącznie wtedy, gdy został naciśnięty przycisk migawki. Na zdjęciu poniżej prezentujemy efekt zastosowania opcji pierwszej.
       
W trybie makro ostrość obrazu możemy uzyskać z minimalnej odległości 5 cm. Aparat wykonuje zdjęcia seryjne maksymalnie trzy na sekundę. Przydatnym rozwiązaniem jest lampa AF wspomagająca ustawianie ostrości w słabych warunkach oświetleniowych. W skromnym wyborze opcji zaawansowanych jest możliwość ustawienia manualnego balansu bieli, choć ten automatyczny dobrze się sprawdza.
        
Aparat posiada 20 klasycznych programów tematycznych, w których m.in. znajdują się: „Zwierzę” - pozwalający na zapis i nadruk wieku własnego ulubieńca, „Impreza” - dzięki któremu możemy zrobić zdjęcia osób i tła przy niemal rzeczywistej jasności czy program „Zdjęcia podwodne” - do korzystania z obudową podwodną, służący do uzyskiwania naturalnych kolorów.
        
Podsumowując, aparat można polecić osobom, które nie mają doświadczenia ze sprzętem fotograficznym i chętnie skorzystają z automatycznych nastaw ekspozycji. Na pochwałę zdecydowanie zasługuje wysokiej klasy obiektyw. Także ostrość obrazu jest w pełni zadowalająca. C-LUX 2 wykonany jest solidnie i z klasą i zachwyci każdego, kto przywiązuje szczególną wagę także do wizualnego aspektu sprzętu fotograficznego.
 


Zdjęcie wykonane z użyciem funkcji Makro



Zdjęcie wykonane z wyłączoną funkcją stabilizacji obrazu



Zdjęcie wykonane z włączoną funkcją stabilizacji obrazu



Zdjęcie wykonane z wykorzystaniem zooma optycznego  3,6 x



Zdjęcie wykonane z wykorzystaniem rozszerzonego zooma optycznego  5,6 x



Zdjęcie wykonane z wykorzystaniem zooma cyfrowego  14,3 x



Zdjęcie wykonane z wykorzystaniem rozszerzonego zooma cyfrowego 21,4 x

 


Tabela ISO


www.swiatobrazu.pl