21 marca 2014, 09:40
Autor: Jarosław Zachwieja
czytano: 4297 razy

Leon Foucault i Louis Fizeau – pierwsze zdjęcie Słońca

Leon Foucault i Louis Fizeau – pierwsze zdjęcie Słońca

Z okazji nadejścia wiosny pragniemy zaprezentować Wam jedno z najbardziej unikatowych i przełomowych zdjęć, jakie jednocześnie jest zadziwiająco słabo znane, przedstawia naszą rodzimą gwiazdę w pełnym majestacie. Autorami tej fotografii są dwaj francuscy fizycy - Leon Foucault i Louis Fizeau - którzy, aby móc ją zrobić, musieli pokonać szereg trudności, jakie nam dzisiaj wydają się oczywiste i banalne. Oni jednak zetknęli się z nimi i pokonali je jako pierwsi.

Obchodzony w dniu wczorajszym dzień równonocy wiosennej jest dobrą okazją do przypomnienia prehistorii astrofotografii, kiedy to powstawały liczne zdjęcia, które na zawsze zmieniły nasz sposób patrzenia na świat poza naszą planetą. W 1840 roku dr J. W. Draper po raz pierwszy uchwycił na zdjęciu księżyc w pełni, jednak jego wyczyn - podobnie jak odbity blask satelity Ziemi blednie w obliczu światła Słońca - przyćmiło dokonanie Leona Foucaulta i Louisa Fizeau. To właśnie ci dwaj fizycy jako pierwsi uwiecznili na fotografii (a konkretnie na dagerotypie) pierwszy portret tarczy słonecznej.
 

Leon Foucault Louis Fizeau Słońce pierwsze zdjęcie Słońca fotografia Słońca dagerotyp dagrotypia
Tarcza Słońca, 1845 r. (Fot. Leon Foucault, Louis Fizeau)

 

To, co dzisiaj wydaje się banalne, wówczas wcale takim nie było. Ograniczenia technologiczne i brak wiedzy związanej z podejmowanym tematem sprawiły, że prezentowane zdjęcie jest naprawdę wyjątkowe. Foucault i Fizeau korzystali z podobnych materiałów i narzędzi, co kilka lat wcześniej Draper. Dagerotyp o średnicy ok. 12 cm był przez nich naświetlany przez zawrotnie krótki, jak na tamte lata, czas 1/60 sekundy. Efektem był obraz niemożliwy do obejrzenia gołym okiem.

[kn_advert]

Wszystko odbyło się zaledwie 20 lat po tym, jak Nicéphore Niépce uwiecznił obraz francuskiej prowincji oglądany z okna jego domu, uważany przez wielu za pierwszą fotografię w historii. Tym razem fotografia pozwoliła dostrzec rzeczy nieznane ludziom - m.in. plamy na Słońcu, będące efektem intensywnych zawirowań pola magnetycznego gwiazdy. Warto wspomnieć to zdjęcie w dniu dzisiejszym, gdy po raz pierwszy od wielu miesięcy na naszej półkuli dzień jest dłuższy od nocy.

 

Źródło: Time LightBox

 

 



www.swiatobrazu.pl