3 sierpnia 2015, 15:37
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4279 razy

Letnie fotografowanie smartfonem - wskazówki Jacka Boneckiego

Letnie fotografowanie smartfonem - wskazówki Jacka Boneckiego

Dla fotografów w Polsce lato jest okresem szczególnym. Po długich miesiącach szarówki, słoty i krótkich dni przychodzi słońce, dobre światło i ekspozycja. Świat się mieni kolorami, dni są długie, a urlop pozwala w pełni poświęcać się swojej pasji. Najważniejsze jest aby ten okres wykorzystać jak najbardziej efektywnie. Oto kilka porad Jacka Boneckiego, autora książki „Jak fotografować smartfonem”, które pomogą Ci zapełnić twardy dysk morzem gigabajtów doskonałych zdjęć.

  1. Nie prześpij tego fantastycznego okresu - to najważniejsza rada Jacka Boneckiego. Każdego dnia powtarzaj sobie jak mantrę: idzie grudzień, mokra jesień , ciemna zima. Jeśli myślisz że jesienna szaruga to odległy czas, jesteś w błędzie. Pamiętaj o efekcie cieplarnianym i anomaliach klimatycznych... Wszak grudzień może przyjść już w październiku, a pójść sobie dopiero za rok :) dlatego wykorzystuj każdą wolną chwilę, każdy promień słońca na fotografowanie wedle zasady "chwytaj dzień", czyli światło i smartfona.
  2. Każdy wschód i zachód słońca jest Twój: to najlepszy moment dnia na fotografowanie. Nie chodzi o samą czerwoną kulę, ale moment kiedy nisko nad horyzontem słońce rzuca długie cienie. W takim  świetle każdy motyw wyjdzie świetnie.  Najlepsze światło do fotografowania jest do 9-10 rano i od 17 wieczorem. W południe lepiej leżeć na plaży.
  3. Fotografuj niezależnie od pogody. W słoneczne dni pejzaże, w pochmurne portrety. W czasie deszczu fotografuj we wnętrzach naturalnych. Każdy dzień jest dobry na fotografowanie. Dopasuj temat zdjęć do pogody i oświetlenia.
  4. Kiedy nadciąga załamanie pogody bądź czujny. Przechodzące fronty atmosferyczne to gwarancja doskonałej scenografii z chmur. Moment przed burza to bardzo dobre światło. W takiej scenerii każdy temat będzie atrakcyjnie sfotografowany.

[kn_advert]

  1. Nie zapominaj o fotografii aktu w plenerze. Do wyjątkowego ujęcia nagości w plenerze potrzebne jest nie tylko światło, ale także odpowiednia temperatura powietrza czy wody. W różnych szerokościach geograficznych wyłącznie miesiące letnie umożliwiają nam fotografowanie aktu. Planuj juz dziś takie sesje. Za miesiąc, czy dwa będzie za późno.
  2. Organizuj się ze znajomymi, wyjeżdżajcie wspólnie na plenery i spotkania fotograficzne. Śledź wydarzenia kulturalne, sportowe. Festiwale, koncerty, regaty, pokazy lotnicze to świetne miejsca na zdjęcia i nieograniczona ilość motywów fotograficznych. Przeszukaj internet i zaplanuj swoje wyprawy.
  3. Jeśli podróżujesz podczas wakacji - nie rób pustych przebiegów. Omijaj główne trasy, jedź bocznymi drogami i zwiedzaj. Nie śpiesz się. Planuj tak swoje podróże tak, aby dać sobie czas na fotografowanie po drodze.
  4. Spędzaj więcej czasu w plenerze niż przy komputerze. Jest czas fotografowania i czas photoshopowania. Na to drugie będziesz miał czas w grudniu. Komputer za Ciebie nie wybierze tematu, nie dobierze właściwej optyki, nie wyszuka światła i nie naciśnie migawki w odpowiednim momencie. Pomyśl o tym, zanim zrobisz pstryk. W przeciwnym razie przejdziesz na ciemna stronę mocy i zostaniesz grafikiem komputerowym zamiast fotografem.
  5. Niezależnie od sytuacji pamiętaj, że to nie aparat lecz głowa robi zdjęcia. Efekt korzystania z tej dewizy potrafi być pozytywnie zaskakujący.

Fot. Jacek Bonecki



www.swiatobrazu.pl