8 stycznia 2016, 12:10
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 8731 razy

Makak nie ma praw autorskich - jest wyrok w sprawie selfie małpy

Makak nie ma praw autorskich - jest wyrok w sprawie selfie małpy

W środę sąd w San Francisco orzekł, że samica makaka, która sama zrobiła sobie zdjęcia, nie ma do nich praw autorskich. O prawa autorskie dla małpy walczyła broniąca praw zwierząt organizacja PETA.

Sędzia uznał, że "choć Kongres i prezydent mogą rozszerzyć o zwierzęta ochronę praw, to nic nie wskazuje, by uczyniono tak w przypadku praw autorskich, prawa autorskie nie rozciągają się na zwierzęta".
 
Przypominamy, że prganizacja walcząca o prawa zwierząt PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) złożyła pozew w sądzie federalnym w San Francisco w imieniu sześcioletniej małpy o imieniu Naruto - przeciwko fotografowi Davidowi Slaterowi, wnosząc o przyznanie jej praw do zdjęcia, które wykonała aparatem pozwanego. "Nasz argument jest prosty. W Stanach Zjednoczonych prawo autorskie nie zabrania zwierzętom posiadania praw autorskich, a to Naruto wykonał zdjęcie i on jest właścicielem praw, a nie właściciel aparatu" – czytaliśmy w oświadczeniu PETA.
 
W 2011 roku brytyjski fotograf David Slater wybrał się do Indonezji, aby fotografować makaki czubate. W trakcie wyprawy jedna z małp zrobiła za pomocą jego aparatu znakomite "selfie".
 
"Gdy jedna z małp nacisnęła guzik migawki, jej uwagę przykuł dźwięk, który wydobył się z aparatu. Zaczęła więc naciskać go raz za razem. Inne małpy najpierw uciekły przestraszone, ale zaraz potem wróciły. To był niezwykły spektakl" - powiedział David Slater.
 
"Małpa nacisnęła przycisk, ale to ja dokonałem wszystkich ustawień - argumentował w rozmowie z "Daily Telegraph". Jak twierdzi, pozbawienie go praw do fotografii makaka naraziłoby go na duże problemy finansowe.
 
[kn_advert]
 
"Fotografia to drogi zawód. Na dziesięć tysięcy fotografii jakie robię, jedna przynosi pieniądze, które pozwalają mi dalej funkcjonować. To było jedno z tych dochodowych zdjęć" – dodaje fotograf. Autoportret makaka miał  sfinansować rok jego pracy.
 

 

 

 



www.swiatobrazu.pl