26 listopada 2010, 13:33
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 8100 razy

Międzynarodowy Festiwal Reportażu "Warszawa bez fikcji" - Pokaz slajdów "Papua. Miejsce, w którym zatrzymał się czas"

Międzynarodowy Festiwal Reportażu "Warszawa bez fikcji" - Pokaz slajdów  "Papua. Miejsce, w którym zatrzymał się czas"

W niedzielę, 28 listopada o godzinie 13.30 w Muzeum Etnograficznym w Warszawie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Reportażu "Warszawa bez fikcji" zobaczyć będzie można pokaz slajdów "Papua. Miejsce, w którym zatrzymał się czas".

"Papua. Miejsce, w któ­rym zatrzy­mał się czas" – to foto­gra­ficzna podróż do zapo­mnia­nego świata i naj­dzik­szych zakąt­ków Papui – od kora­lo­wych wyse­pek i tajem­ni­czych cmen­ta­rzysk w Archipelagu van Schoutena przez strome doliny gór Jayavijaya, jedną z naj­trud­niej dostęp­nych dżun­gli świata w rejo­nie dorze­cza Einlanden – kra­inę owia­nych zło­wrogą sławą kani­bali z ple­mion Korowai i Kombai, po bagni­ska namo­rzy­nowe zamiesz­kane przez łowców głów z ple­mie­nia Asmat, najbar­dziej zna­mie­ni­tych rzeź­bia­rzy Oceanii. Zobaczymy kil­ku­set­let­nie mumie z Doliny Baliem, rytu­alną wymianę świń towarzy­szącą pogrze­bowi wodza ple­mie­nia Yali. Wraz z auto­rami dotrzemy do budo­wa­nych wysoko na drze­wach domów Korowajów, by przyj­rzeć się przy­go­to­wa­niom do rytu­al­nej uczty oraz odwie­dzimy dłu­gie domy ple­mie­nia Asmat, by podzi­wiać budzące grozę i cał­kiem świeże tro­fea łowców głów.

\

\

Na pokaz zapra­szają Anna i Jakub Urbańscy.

Anna i Jakub Urbańscy

Z wykształ­ce­nia bio­lo­dzy ale pro­fe­sjo­nal­nie zaj­mują się foto­gra­fią, tłu­ma­cze­niami, pracą dzien­ni­kar­ską i pilo­to­wa­niem wypraw.

Przez ponad 10 lat w trak­cie samo­dziel­nie zor­ga­ni­zo­wa­nych wypraw odwie­dzili kil­ka­na­ście kra­jów Azji, Afryki i Ameryki Łaciń­skiej, sta­ra­jąc się dotrzeć w rejony mało uczęsz­czane przez tury­stów. Plony ich podróży zostały wyko­rzy­stane w prze­wod­niku Lonely Planet.

Kilka lat temu zro­dziła się ich fascy­na­cja Papuą i jej miesz­kań­cami. Owocem tej pasji jest pokaźna kolek­cja etno­gra­ficzna, licząca ponad sto ory­gi­nal­nych, w pełni udo­ku­men­to­wa­nych eks­po­na­tów, kilka tysięcy zdjęć oraz liczne nagra­nia tra­dy­cyj­nych pie­śni i odgło­sów życia codziennego.

Na swym kon­cie mają kilka wystaw foto­gra­ficz­nych, publi­ka­cji zdjęć w pra­sie (m.in. National Geographic) oraz nagrody na mię­dzy­na­ro­do­wych kon­kur­sach foto­gra­ficz­nych. Za osią­gnię­cia podróż­ni­cze otrzy­mali pre­sti­żową nagrodą KOLOS 2007.

\



www.swiatobrazu.pl