3 czerwca 2008, 11:00
Autor: Anna Cymer
czytano: 3044 razy

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny Śladami Judaizmu

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny Śladami Judaizmu

Gdzieś pośród rodzynków i migdałów, … dźwięków piosenek, … obrazów, muzyki, … symboli jest wzajemne przenikanie się kultur. Jakże często nie znamy źródeł jej pochodzenia i znaczenia, nie zawsze wiemy też skąd czerpiemy nasze twórcze inspiracje. Tych miasteczek nie ma już … zostały w nas ślady, … wspomnienia, … drobne znaki - kamyki.
Żeby nie zapomnieć.

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny Śladami Judaizmu jest organizowany pod patronatem Sigmunda A. Rolata,
przewodniczącego Północno-Amerykańskiej Rady Wspierania Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich, przewodniczącego Światowego Związku Żydów Częstochowian i ich Potomków, oraz Tadeusza Wrony,
Prezydenta Miasta Częstochowy.

Wyrastające ze Starego Testamentu, jednego pnia, religie judaistyczna i chrześcijańska przez całe tysiąclecia wpływały na kształtowanie się kultur judaistycznej i chrześcijańskiej. Burzliwe dzieje narodów, a wśród nich żyjącego w diasporze narodu żydowskiego, zaznaczały swoje piętno na tradycji i dorobku kultury Europy i świata. W dokonującej się w naturalny sposób ewolucji istotny wpływ miało wzajemne przenikanie kultur. Zachowując własną tożsamość, społeczność żydowska przyswajała elementy kultury narodów, pośród których żyła. I odwrotnie. Jakże często dwie społeczności żyjące przez wieki obok siebie współpracowały w życiu gospodarczym i politycznym.
Wzajemne przenikanie się kultur wymaga nowego obiektywnego spojrzenia i odrzucenia narosłych przez całe wieki uprzedzeń. Bardzo pomocne w tych poszukiwaniach są słowa – „Jesteśmy synami jednego Boga” wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II. To przesłanie skierowane do wyznawców dwóch religii staje się wytyczną w poszukiwaniu tego, co nas łączy.
Doświadczenia holocaustu i innych tragicznych wydarzeń z minionego już XX stulecia zmuszają nas na początku XXI stulecia do głębszej refleksji i poszukiwania pośród gruzów tych kamieni, które tworzyły  fundament wzajemnej tolerancji i budowania w pokoju przyszłości dla siebie i przyszłych pokoleń.

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych z inicjatywy nieżyjącego już dr hab. Janusza Lipca utworzony został w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza) Zespół Badań Dziejów Oświaty i Kultury Grup Etnicznych i Polonijnych. W ramach podjętych wówczas prac zorganizowano kilka konferencji naukowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.
Kolejnymi krokami do wzajemnego poznania historii, tradycji i dorobku kultury narodu polskiego i żydowskiego były spotkania Żydów Częstochowian i ich Potomków w 2004 i 2006 roku w  Częstochowie. Prowadzone pod mecenatem pana Zygmunta Rolata badania naukowe zaowocowały otwartą w  2004 roku wystawą „Żydzi częstochowianie”, albumem „Żydzi Częstochowianie, Współistnienie – Holocaust – Pamięć” oraz konferencją naukową w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
dr Jerzy Mizgalski
prorektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

Dlaczego… „Śladami Judaizmu”
Gdzieś pośród rodzynków i migdałów, … dźwięków piosenek, … obrazów, muzyki,  … symboli jest wzajemne przenikanie się kultur. Jakże często nie znamy źródeł jej pochodzenia i znaczenia, nie zawsze wiemy też skąd czerpiemy nasze twórcze inspiracje. Tych miasteczek nie ma już … zostały w nas ślady, … wspomnienia, … drobne znaki -  kamyki.
Żeby nie zapomnieć.
Sztuka pozwala nam twórczo interpretować rzeczywistość i wspomnienia.  
Inicjatywa pokazania w fotografiach kultury żydowskiej w różnych krajach jest wynikiem nie tylko naszych zainteresowań, ale również w bardzo dużym stopniu wynikiem zainteresowania wystawą „Żydzi częstochowianie”. Konkurs fotograficzny „Śladami Judaizmu” jest częścią składową projektu „Konfrontacje Artystyczne Inspirowane Kulturą Żydowską”, jaki w ramach programu „Poznajemy kultury innych narodów” realizujemy w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie. Szczególnie zależy nam na tym, aby w pracach fotograficznych pokazać wpływ kultury żydowskiej i wzajemne przenikanie się z kulturami różnych narodów.
W ramach tego projektu w 2005 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie przygotowano spektakl muzyczny inspirowany kulturą żydowską „Szeba”. Spotkał się on z uznaniem przybyłych na II Światowy Zjazd Żydów Częstochowian i ich Potomków – gości z czterech kontynentów świata.
Uczestnicząc w próbach przyglądałem się młodym ludziom, dla których pewnie były to pierwsze spotkania z kulturą żydowską. Pasja tworzenia i przeżywania, chęć poznania i ich emocje są wspaniałym przykładem, że sztuka pozwala łączyć i zrozumieć, a nie dzielić...
Maciej Lipiec
komisarz konkursu

Regulamin

Organizator:
Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie
przy współpracy:
Urzędu Miasta Częstochowy - Wydziału Kultury i Sztuki, Wydziału Edukacji
oraz Fundacji na rzecz Promocji Sztuki Polskiej ARGO

1. Cele konkursu:
· Poznawanie kultury judaistycznej.
· Rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej kulturą judaistyczną.
· Twórcza obserwacja i dokumentowanie wzajemnego przenikania się kultur judaistycznej i innych narodów w różnych regionach świata.
· Prezentacja możliwości twórczych dzieci, młodzieży i dorosłych w dziedzinie fotografii.
2. Konkurs ma charakter otwarty, adresowany jest do amatorów i profesjonalistów.
3. Każdy uczestnik może nadesłać dowolną liczbę prac. Cykl zdjęć traktowany jako jedna całość należy wyraźnie zaznaczyć w karcie zgłoszenia.
4. Fotografie mogą być wykonywane dowolną techniką fotograficzną. Minimalny format  nadsyłanych prac - 24 x 30 cm. Prosimy nie oprawiać prac w passe-partout. Do zgłoszenia należy dołączyć zapis fotografii na nośniku CD. W katalogu zostaną zamieszczone (zgodnie z decyzją Komisji i Organizatorów) tylko te zdjęcia, które autorzy przyślą na nośniku CD.
5. Każda praca musi być opisana na odwrocie: imię i nazwisko autora, tytuł pracy i rok wykonania. Wraz z przesłanymi fotografiami należy dołączyć kartę uczestnictwa według załączonego wzoru.
6. Prace należy nadsyłać lub dostarczyć osobiście w płaskich, sztywnych opakowaniach zabezpieczających przed zniszczeniem w terminie do 31 sierpnia 2008 roku na niżej podany adres:

Młodzieżowy Dom Kultury,
42-207 Częstochowa,
ul. Łukasińskiego 50/68

7. Ocena prac konkursowych odbędzie się od 15-20 września 2008 roku.
8. Organizatorzy powołują jury, które zdecyduje o zakwalifikowaniu prac do udziału w wystawie pokonkursowej. Jury przyzna nagrody oraz wyróżnienia.
9. Autorzy prac zakwalifikowanych do udziału w wystawie pokonkursowej otrzymają dyplomy oraz katalog powystawowy.
10. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej reprodukcji prac w celach reklamowych w prasie                         i publikacjach związanych z konkursem oraz w katalogu wystawy pokonkursowej.
11. Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z uznaniem warunków niniejszego regulaminu.
12. Przysłane prace przechodzą na własność organizatorów.
13. Szczegółowe informacje o konkursie (wyniki, terminy prezentacji itd.) dostępne będą na stronach internetowych naszej placówki www.mdk.czest.pl

Regulamin i karta uczestnictwa do pobrania



www.swiatobrazu.pl