5 listopada 2008, 17:41
Autor: Anna Cymer
czytano: 14326 razy

Mroczne pejzaże Mariusza Wideryńskiego

Mroczne pejzaże Mariusza Wideryńskiego

Od dziś do 14 grudnia w lubelskiej Galerii Prospero można oglądać wystawę fotografii Mariusza Wideryńskiego. Zdjęcia pochodzą z projektu "Tożsamość miejsc", który jest realizowany od 1988 roku aż do dziś. ŚwiatObrazu patronuje wystawie.

Projekt powstaje od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i jest sukcesywnie rozbudowywany i uzupełniany o nowe prac. Wszystkie fotografie są anonimowe i ponadczasowe, dzięki temu bardziej uniwersalne. Większość powstała w Polsce, ale też na Ukrainie, Litwie, w USA. Dla projektu nie ma to większego znaczenia, jest wręcz drugorzędne.


fot. Mariusz Wideryński

Pejzaż jest pretekstem do moich osobistych poszukiwań. Właściwie od początku mojej niekończącej się przygody z fotografią ten jej rodzaj jest mi najbliższy. Kontakt z przyrodą pozwala odnaleźć siebie i wyciszyć się. To właśnie tam powstają najbardziej osobiste prace. Kiedyś wydawało mi się, że w pejzażu znajduję formę swojej wypowiedzi. Dziś wiem, że jest to bardziej projekcja własnych doświadczeń, przeżyć, stosunku do otaczającej rzeczywistości niż fascynacja urokiem miejsc.
Z pewnością w tej koncepcji pejzaż stał się tworzywem do bardzo uniwersalnej wypowiedzi.


fot. Mariusz Wideryński

Mariusz Wideryński urodził się w 1951 r. W 1976 r. obronił dyplom z geologii historycznej na Uniwersytecie Kijowskim (Ukraina). Po studiach pracował jako fotograf Krajowej Agencji Wydawniczej: w latach 1976–1979 w Oddziale KAW w Rzeszowie, 1979–1983 w Zakopanem, a następnie w redakcji „Fotografii" w Warszawie. Od końca lat 80. wykonuje wolny zawód fotografa, współpracuje z wydawnictwami i agencjami w kraju i za granicą.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pracuje w okręgowych i centralnych strukturach władz Związku, pełniąc odpowiedzialne funkcje. W styczniu 2005 roku został wybrany na stanowisko prezesa Okręgu Warszawskiego, a w czerwcu 2005 roku prezesa ZG ZPAF. W lutym 2008 roku po raz kolejny został wybrany na stanowisko prezesa Zarządu Okręgu Warszawskiego i Zarządu Głównego ZPAF. Tematem twórczych zainteresowań jest w szerokim rozumieniu pejzaż, a także ludzie i... konie. Wypracował w fotografii własny, rozpoznawalny styl.


fot. Mariusz Wideryński

Wykładowca fotografii – od roku 2003 zajmuje się też dydaktyką, dzieląc się z innymi wiedzą z zakresu fotografii – Akademia Fotografii w Warszawie(2003-2004), Studium Fotografii ZPAF (od 2003) i od 2007 na Wydziale Grafiki Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.  Tutor – kierujący indywidualnie pracą studentów w ramach programu stypendialnego GAUDE POLONIA (2006-2007).

Pomysłodawca i kurator  kilkudziesięciu wystaw w Starej Galerii ZPAF. Inicjator i komisarz (wspólnie z zaproszonymi kuratorami – Małgorzatą Plater-Zyberk z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Adamem Sobotą z Muzeum Narodowego we Wrocławiu) wielkiej wystawy „Polska fotografia XX wieku“ w salach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz Wilnie (2007). Inicjator i komisarz Warszwskiego Lata Fotografii (2007, 2008). Jest również organizatorem i komisarzem cyklicznych międzynarodowych plenerów fotograficznych. Komisarz i juror wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym członek Jury II Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych VIDICAL 2006.


fot. Mariusz Wideryński

Od 1978 r. jest czynnym ratownikiem górskim GOPR i przewodnikiem beskidzkim.

Praca twórcza w innych dyscyplinach: uprawia grafikę użytkową. Projektuje plakaty, okładki książek, katalogi. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Projektantów (od 1983 r. do zakończenia działalności Stowarzyszenia w 1992 roku).


fot. Mariusz Wideryński


INFORMACJE O WYSTAWACH
Tożsamość miejsc
Autor Mariusz Wideryński
Wystawa czynna od5 listopada 2008, 18:30
Wystawa czynna do14 grudnia 2008, 00:00
Wernisaż ---
Miejsce Galeria Prospero, Lublin, ul. Krakowskkie Przedmieście 52,


www.swiatobrazu.pl