Nagie kobiety-rewolucjonistki w kalendarzu. "Dlaczego? Bo możemy!"

Nagie kobiety-rewolucjonistki w kalendarzu. "Dlaczego? Bo możemy!"

W 2012 roku pojawiła się inicjatywa Nude Photo Revolutionary Calendar, będąca efektem działania czternastu modelek wspieranych przez jedenastu fotografów. Głównym celem projektu jest wygłoszenie sprzeciwu wobec ograniczeń religijnych nakładanych na kobiety - zwłaszcza w islamie. Sam kalendarz jest aktualny do kwietnia, ale dziewczyny mają nadzieję, że ich idea przetrwa nieco dłużej.


Strona 1


Wszystko zaczęło się 8 marca 2012, podczas międzynarodowego Dnia Kobiet. Wtedy pojawił się bowiem Nude Photo Revolutionary Calendar, będący swego rodzaju hołdem dla Alii Magda Elmahdy, egipskiej ateistki, która opublikowała swoje nagie zdjęcie na Twitterze. Dziewczyna zapoczątkowała sprzeciw wobec "brutalnego, rasistowskiego społeczeństwa, w którym seksizm, hipokryzja i molestowanie seksualne są na porządku dziennym".

Konserwatywni Egipcjanie byli zaszokowani. W zasadzie osłupiała większość w kraju. Religia jest tam mocno związana z kulturą i historią kraju; liberałowie nie mają większych szans w rządzie. Muzułmańskie kobiety na ulicach nie zdejmują burek. W lecie nawet mężczyźni niezwykle rzadko ubierają krótsze spodnie. Publiczne pocałunki uważane są za temat tabu.

Reklama

Poparła ją m.in. Maryam Namazie - pomysłodawca projektu. "Islam ma obsesję na punkcie ciał kobiecych (...). Mamy nadzieję, że nagość pomoże w przełamaniu konserwatyzmu. To istotna forma oporu" - tłumaczy.

Nude Photo Revolutionary Calendar
Mnie się powinno celebrować, a nie cenzurować
Sonya JF Barnett z Kanady
Fot. max + gna
Nude Photo Revolutionary Calendar 2012/2013

Nude Photo Revolutionary Calendar
Ograniczanie nagości bywa powodem rozwijania perwersyjnych związków z własnym ciałem i własną seksualnością.
Saskia Vogel, Wielka Brytania
Fot. Lucy Fox-Bohan
Nude Photo Revolutionary Calendar 2012/2013

Autor: Antoni Żółciak1 2 3 4 5 6Oceny artykułu: 50% 50% ocen: 4

Czytaj takżeKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


avatar MAXMROZ Ubrane kobiety są bardziej zagadkowe - tu gołe dupy i kolekcja zarostu łonowego to jak dla mnie brak smaku bo to nawet nie jest sztuka / chyba że sztuka mięsa do dokumentacji człowieka - dokumentacja owłosionego łona i mniej lub bardziej oklapniętych piersi - dobre do medycznych albumów lub katalogu fryzjerstwa intymnego . Teraz kolej na taki sam kalendarz meski - z tytulem - jak nam stoi i wisi - powodzenia sukces gwarantowany . 2013.02.14 19:11, MAXMROZ # 

Domyślny avatar Dopóki są młode.... 2013.02.14 21:54, lester50 # 

Domyślny avatar Dlaczego..? Bo wtedy mogą... 2013.02.14 21:55, lester50 # 

Domyślny avatar I dlatego wszelkie ruchy rewolucyjne należy zwalczać w zarodku...
MAX: w 90% masz rację, nie zgadzam się tylko z postulatem, że teraz na nas kolej, okażmy, że my mężczyźni mamy więcej dobrego smaku i samokrytycyzmu...
2013.02.15 00:18, Peeres # 

avatar JednaBaba "W wolnym ciele wolny duch" itd, no dyć to prawda... Ale chyba się zgodzę z Maxem: jest w tych zdjęciach jakiś niesmak. Te gołe panie za bardzo na siłę chcą udowodnić swoją wolność i niezależność, ale to raczej nie w ten sposób - moim zdaniem. Co innego akt - zdjęcie artystyczne, gdzie pokazuje się PIĘKNO. Ale te zdjęcia, no cóż... zapięłam suwak bluzy wysoko pod szyją.
A co do zdjęć rozebranych panów: goły pan na obrazku robi na mnie wrażenie kogoś bezbronnego, słabego jak niemowlę. A dla mnie dorosły mężczyzna ma być kimś silnym, w kim znajdę oparcie. Kimś, kto daje poczucie bezpieczeństwa, gwarancję obrony przed złem. A taki goły, wystawiony na wszystkie zagrożenia - a cóż on może?
2013.02.15 12:47, JednaBaba # 

Domyślny avatar Pal sześć jak kiepskie są te zdjęcia, ale ten bełkot genderowo-feministyczno-sloganowy. Nikt tak wiele nie zrobił dla ośmieszenia feministek jak one same ;-) 2013.02.16 01:06, Jarzy # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Spis treści

Najnowsze fotografie

Rzym kot zły kotek qń ślimun Żółtonosy Sycylia od podwórka