4 czerwca 2013, 16:59
Autor: Krzysztof Gudowski
czytano: 1931 razy

Nikon przygotowuje nowy system mocowania?

Nikon przygotowuje nowy system mocowania?

Najnowszy patent zgłoszony przez Nikona może wskazywać na plany wdrożenia zupełnie nowego systemu mocowania dla aparatów fotograficznych tej firmy.

Patent złożony w Amerykańskim Urzędzie Patentowym, oznaczony numerem 20130129339, dotyczy nowego systemu mocowania obiektywów do aparatu fotograficznego. Opis nowego rozwiązania jest dość enigmatyczny i trudno o jego jednoznaczną interpretację. 

W swoim wniosku Nikon pisze: "W przypadku korpusu aparatu i wymiennych obiektywów, istnieje możliwość, że gdy komunikacja dokonywana jest jednocześnie przez dwa niezależne systemy komunikujące, komunikacja wykonana przez jeden system ma negatywny wpływ na komunikację drugiego".  Wniosek patentowy dokładnie opisuje mechanizmy motoryczne, napięcie oraz powiązania między poszczególnymi stykami mocowania. Cel nowej technologii ma być jeden: lepsza współpraca pomiędzy poszczególnymi mechanizmami (focusem, przysłoną czy redukcją drgań).

Ilustracje dołączone do wniosku pokazują system mocowania z aż 12 stykami. Obecne systemy mają z reguły maksymalnie 10 styków.

Najnowszym mocowaniem Nikona jest CX, które zadebiutowało w 2011 roku wraz z aparatem fotograficznym Nikon 1, którego recenzję możecie przeczytać na naszych łamach.

[kn_advert]

Pojawienie się takiego wniosku patentowego nie musi wcale oznaczać, że nowy system mocowania zostanie zastosowany w którymkolwiek z nadchodzących aparatów Nikona. Często zdarza się, że tego typu wnioski mają na celu zabezpieczenie się firmy przed ewentualną konkurencją, która również pracuje nad podobnymi rozwiązaniami.

Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami technicznymi opisywanego mocowania i niestraszny Wam jest specyficzny język wniosków patentowych, pełną specyfikację i opis możecie znaleźć na stronie patentu w US Patent & Trademark Office.

Nikon NX mocowanie patent
Nowy system montowania Nikona, źródło: wniosek patentowy 20130129339

 

Źródło: PetaPixel



www.swiatobrazu.pl