21 maja 2012, 12:30
Autor: Jarosław Zachwieja
czytano: 5279 razy

Obrączkowe zaćmienie Słońca - rzadkie zjawisko astronomiczne widoczne w Japonii i USA

Obrączkowe zaćmienie Słońca - rzadkie zjawisko astronomiczne widoczne w Japonii i USA

Miłośnicy astronomii i astrofotografii mieszkający we wschodniej części Azji i na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych mieli dziś okazję obserwować niezwykłe zjawisko na niebie, jakim było obrączkowe zaćmienie Słońca. Około godziny 7:30 czasu tokijskiego Księżyc na ponad cztery minuty przesłonił tarczę słoneczną.

Obrączkowe zaćmienie Słońca to rzadkie zjawisko astronomiczne polegające na przesłonięciu tarczy słonecznej przez Księżyc w taki sposób, że nasza gwiazda widoczna jest jedynie w postaci jasnej obrączki (stąd nazwa) widocznej wokół czarnej krawędzi Księżyca. W odróżnieniu od zaćmienia całkowitego, w przypadku zaćmienia pierścieniowego rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż rozmiary kątowe Słońca. Dzieje się tak wtedy, gdy zaćmienie ma miejsce w czasie, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum swojej orbity, czyli w pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi.

obrączkowe zaćmienie słońca astronomia astrofotografia Japonia USA Azja
Obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne z obszaru Tokio. (Fot. Getty Images)

 

W ciągu roku na obszarze całej Ziemi występuje od dwóch do pięciu zaćmień, z czego większość ma charakter częściowy. Widoczne w dniu dzisiejszym zaćmienie obrączkowe jest pierwszym takim od dwóch lat. Teoretycznie można było je obserwować na obszarze od Hong Kongu, przez Japonię, Pacyfik i zachodnie wybrzeże USA, aż po Teksas. Niestety na obszarze Chin obserwację uniemożliwiła pogoda, lecz już w Japonii warunki okazały się być sprzyjające. Z tej okazji w Kraju Kwitnącej Wiśni przerwane zostały m.in. zajęcia w szkołach oraz zorganizowano wiele imprez plenerowych o charakterze edukacyjnym, towarzyszących obserwacjom i sesjom fotograficznym. Apogeum zjawiska na terenach Tokio miało miejsce o godz. 7:32 czasu lokalnego.
 

obrączkowe zaćmienie słońca astronomia astrofotografia Japonia USA Azja
Zarys ptaka siedzącego na linii energetycznej, uchwyconego na tle zaćmienia słońca w Los Angeles. (Fot. Getty Images).

 

Obserwacja zaćmień Słońca i ich fotografowanie nie powinno przebiegać bezpośrednio, ponieważ grozi to poważnymi uszkodzeniami wzroku obserwatora, a także sprzętu fotograficznego. Profesjonalni fotografowie podczas wykonywania zdjęć zaćmień korzystają z silnych filtrów szarych, a nawet szkła stosowanego w goglach i tarczach spawalniczych. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają w tym względzie wystarczającej ochrony, a odniesione w ten sposób szkody mogą się ujawnić dopiero po pewnym czasie.
 

obrączkowe zaćmienie słońca astronomia astrofotografia Japonia USA Azja
Uczniowie jednej z tokijskich szkół podstawowych obserwujący zaćmienie przez specjalnie przygotowane w tym celu gogle. (Fot. Getty Images)

 

W Polsce ostatnie obrączkowe zaćmienie Słońca widoczne było 5 września 1793 roku, a następne mieszkańcy naszego kraju będą mieli okazję ujrzeć niestety dopiero 13 lipca 2075 roku. Ci z Was, którzy koniecznie chcą zobaczyć tego typu widok i mają możliwość swobodnego podróżowania, niech pomyślą o rezerwacji biletów lotniczych do Australii na przyszły rok – widoczne z tamtych terenów zaćmienie obrączkowe będzie miało miejsce już 10 maja.

 

Źródło: CNN

 

 



www.swiatobrazu.pl