Od brzydoty do piękna - metamorfoza kobiety - ogólne zasady przygotowania do sesji zdjęciowych

Od brzydoty do piękna - metamorfoza kobiety - ogólne zasady przygotowania do sesji zdjęciowych

Od starożytności, we wszelkich rodzajach sztuki, piękno definiowane jest dzięki upodobaniu widza. Poczucie piękna jest dostrzeżeniem harmonii (jak twierdzi m.in. Platon) wielu, zapisanych uprzednio w duszy, elementów - bryły geometryczne, kolory, znaczenie słów, przestrzeń). Dzięki nim możliwe jest oddzielenie tego, co brzydkie, od tego, co się podoba - piękna. Na podstawie tego sposobu percepcji powstały m.in. reguły malarskie światłocienia, opisy proporcji ciała Da Vinciego, a z nich zrodził się warsztat fotografa-portrecisty.
Dostrzeżenie harmonii jest juz uznaniem czegoś za piękne. Co to więc dzisiaj znaczy być pięknym w fotografii? Co to znaczy stać się piękniejszym na zdjęciu niż w rzeczywistości? Niech kobieta posłuży nam za przykład.

Brzydota





W takim oto świecie mnogości kanonów piękna funkcjonuje dzisiejszy fotograf. W pewnej mierze sam musi decydować, co jest piękne, a co brzydkie. Przyznaję, że nie jest to aż tak trudne, by uniemożliwiało mu pracę. Brzydota to rodzaj pomieszania różnych kanonów piękna i nierównomiernego wykorzystania ich cech w jednej fotografii. Nie powinno się zatem np. stylizować kobiety na dzisiejszą "lalkę Barbie", wykorzystując osobę o krótszych nogach i czarnych włosach. Nie należy szukać kandydatki do sesji modniarskich (o ile to nie jest moda XXL) wśród kobiet o rubensowskich kształtach itp. Zasada generalna to przestrzeganie niecelowego mieszania cech różnych kategorii współczesnej kobiecej urody. Nie twierdzę, że całkowicie zabronione jest łamanie tego typu podejścia, lecz od jakiegoś usystematyzowania wypada zacząć. Najważniejsze jest, na początku, by fotograf wiedział, do kogo będzie kierowana fotografia, a wraz z harmonizacją różnych cech ogólnych formy zdjęcia uświadomi on sobie, że coś takiego jak pojęcie brzydoty funkcjonuje jedynie w ekstremalnych wypadkach (zamierzony wybór modelek o patologicznych cechach urody, błąd niedoświadczonej stylistki sesji, etc.).


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem